Προς το περιεχόμενο

Παλιός μουσικός νέος home "παραγωγός"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίως για βρώμικο ήχο θέλει ένταση. Για καθαρό ήχο, συμβιβάζεται και με μεσαία προς χαμηλή.

 

Προσωπικά, σε παραγωγές γράφω μόνο με το line out του ενισχυτή, ενώ έχω στη διάθεσή μου μικρόφωνο, το οποίο σπάνια χρησιμοποιώ.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδος μικροφώνου: Χρειάζεσαι πυκνωτικό/condenser. Τα δυναμικά είναι κυρίως (όχι πάντα) για live καταστάσεις γιατί έχουν ας πούμε μικρότερη ευαισθησία στο να πιάνουν γύρω γύρω ήχους. Οπότε αν θες όσο πιο καθαρό και λεπτομερή ήχο πας σε πυκνωτικό. Αν τραγουδούσες σε στούντιο που έπαιζαν άλλοι ταυτόχρονα, τότε θα ήθελες δυναμικό.

 

Αν και εφόσον έχεις ενισχυτή, βάζεις το μικρόφωνο μπροστά εκεί που σου αρέσει, και το μικρόφωνο στην κάρτα ήχου, αν δεν είναι προφανές. Κάποιοι ενισχυτές επιτρέπουν την άμεση σύνδεση με κάρτα ήχου μέσω καρφιού. Μπορείς ακόμα να βάλεις την κιθάρα άμεσα πάνω στην κάρτα ήχου με καρφί, και μετά παίζεις με amp-simulator πρόγραμμα. Το λέω σε περίπτωση που θες να πειραματιστείς.

 

Κάρτα ήχου: Μια χαρά είναι η Scarlet. Δε ξέρω γιατί θες 4 εξόδους και 4 εισόδους βέβαια. Θα βάλεις 2 σετ ηχείων? Θα έχεις πάνω από 2 όργανα ή/και μικρόφωνα ταυτόχρονα πάνω? Μια άλλη επιλογή είναι οι Audient όπως είπε ο Γιώργος. Το θέμα είναι το τι χρειάζεσαι.
 

Εγώ πχ έχω μόνιμα πάνω ένα μικρόφωνο και ένα καρφί που το χω προσβάσημο για κιθάρες. Δεν πρόκειται να κάνω ποτέ ταυτόχρονη ηχογράφηση με πάνω από 2 όργανα οπότε οι 2 εισόδοι μου είναι υπεραρκετές. Οι 4 εξόδοι βολεύουν αν θες να έχεις 2ο σετ ηχείων για reference, αλλά ίσως να αξίζει μόνο αν ασχολείσαι με mixing και mastering πιο σοβαρά.

 

Τα ηλεκτρικά τύμπανα συνδέονται μέσω USB και ηχογραφείς είτε με τους ήχους που έχει το module, είτε  παίρνεις μόνο την πληροφορία midi και βάζεις ότι ήχους θες. Αν έπαιρνες μικρόφωνα θα ηχογραφούσες το τακ-τακ που κάνουν οι μπακέτες πάνω στα pads!

 

Όσον αφορά το software, μπορείς να παίξεις με διάφορα. Εδώ πολλοί αγαπούν το Cakewalk. Και το Reaper μια χαρά είναι - αν και δεν διαφημίζεται για τσάμπα βέβαια... Δε θα σου πω να πάρεις το Cubase που χρησιμοποιώ εγώ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε Alex,αρχίζω και ξεδιαλυνω  κάποια πράγματα που είτε αγνοούσα είτε τα είχα αλλιώς στο κεφάλι μου,όσον αφορά την κάρτα με την 2i2 είμαι εντάξει;επίσης πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον andimistator για τα πολύ κατατοπιστικα άρθρα.

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

,όσον αφορά την κάρτα με την 2i2 είμαι εντάξει;


Είπαμε, εξαρτάται από το τι εξοπλισμό θες να έχεις ταυτόχρονα πάνω! Νομίζω στη δική σου περίπτωση θα είσαι οκ. ΑΝ πιστεύεις ότι είσαι καλύμμένος με 2, τότε πάρε μια καλή Audient. Επίσης τσέκαρε αν η drums σου έχει USB ή Midi. Αν ΔΕΝ εχει USB (αλλά έχει midi) τότε θα πρέπει να πάρεις μια κάρτα που να έχει midi, δεν έχουν όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια audient id4. Είναι η πιο οικονομική της (κάπου 120 έκανε), και δεν έχω ανάγκη για κάτι μεγαλύτερο. Ίσως να έπαιρνα λίγο μεγαλύτερη, εάν ξαναγόραζα (δλδ την id14), αλλά και με αυτή είμαι πασάς. Ηχογραφώ κιθάρα, μπάσο και φωνητικά. Ο ήχος της είναι εφάμιλλος με τις scarlett. Απροβληματιστη.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις midi πλήκτρα, καλό θα είναι να πάρεις μια κάρτα με midi in και out.

Η Audient δεν έχει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τα midi πλήκτρα δεν εχουν usb θύρα?

 

Κάποιες φορές ναι, κάποιες φορές όχι.

Επίσης δεν είναι όλα τα usb usb-to-midi.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση αυτή, επειδή οι διαφορές στις κάρτες είναι μεγάλες (σαν τιμή και σαν specs), ίσως ήταν προτιμότερο να αγοράσει νέο usb keyboard (εφόσον το υπάρχον είναι έχει φάει τα ψωμιά του, ή εφόσον δεν μπορεί να βρεθεί οικονομική κάρτα με midi in).

 

Το αναφέρω σαν ενδεχόμενο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου