Προς το περιεχόμενο

Παλιός μουσικός νέος home "παραγωγός"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σχολιάζεις κάτι που δεν έχω πει. Δεν είχα ποτέ blue screens ή freezing. Όταν όμως μια κάρτα μπορεί να παίζει καλύτερα και να "κατεβαίνει" σε latency με τον Asio σε σχέση με τον εργοστασιακό της driver, καλό δεν το λες.

 

Το ότι βρήκα αυτή την πληροφορία στο gearspace ως απάντηση σε άλλους κατόχους που είχαν παρόμοια ζητήματα, όχι αποκλειστικά με τη Forte αλλά γενικότερα με τις κάρτες της Focusrite, εμένα μου λέει πολλά.

 

Το ότι η Focusrite εβγαλε μια premium κάρτα για home use για να χτυπήσει την babyface και την duet, της έβαλε πολύ καλούς προενισχυτές και converters και δεν της έφτιαξε drivers της προκοπής, επίσης μου λέει πολλά. 

 

Ξαναείπα δεν εχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις αλλά το γεγονός ότι πήγες σε RME, που το κύριο πλεονέκτημά της είναι ότι έχει κατά γενική ομολογία τους καλύτερους drivers για windows, και δεν την αλλάζεις, δείχνει ότι για κάποιους είναι σημαντική παράμετρος. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Λένε ότι οι drivers της για OSX είναι καλύτεροι, αλλά δεν έχω δοκιμάσει. 

Ισχύει (το επιβεβαιώνω) και 1ης και 2ης Γενιάς (scarlett) δουλεύουν ακόμα απροβλημάτιστα, κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kpeyos είπε

Σχολιάζεις κάτι που δεν έχω πει. Δεν είχα ποτέ blue screens ή freezing. Όταν όμως μια κάρτα μπορεί να παίζει καλύτερα και να "κατεβαίνει" σε latency με τον Asio σε σχέση με τον εργοστασιακό της driver, καλό δεν το λες.

 

Το ότι βρήκα αυτή την πληροφορία στο gearspace ως απάντηση σε άλλους κατόχους που είχαν παρόμοια ζητήματα, όχι αποκλειστικά με τη Forte αλλά γενικότερα με τις κάρτες της Focusrite, εμένα μου λέει πολλά.

 

Το ότι η Focusrite εβγαλε μια premium κάρτα για home use για να χτυπήσει την babyface και την duet, της έβαλε πολύ καλούς προενισχυτές και converters και δεν της έφτιαξε drivers της προκοπής, επίσης μου λέει πολλά. 

 

Ξαναείπα δεν εχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις αλλά το γεγονός ότι πήγες σε RME, που το κύριο πλεονέκτημά της είναι ότι έχει κατά γενική ομολογία τους καλύτερους drivers για windows, και δεν την αλλάζεις, δείχνει ότι για κάποιους είναι σημαντική παράμετρος. 

 

δεν σχολιάζω εσένα.

Ειπώθηκε πιό πάνω για μπλε σελίδες και είπα ότι εγώ δεν έτυχε να έχω.

 

Μια φορά δοκίμασα να βάλω asio4all στην 6ι6 και τον έβγαλα μετά από 2 λεπτά. Είναι foul να μην χρησιμοποιείς τον δικό της οδηγό. Εγω τουλάχιστον από την δική μου ενασχόληση αυτό κατάλαβα.

 

Γενικά δεν θεωρώ το διαδίκτυο αξιόπιστη πηγή για παράπονα, καθώς ο καθένας αναφέρει και γκρινιάζει για τον πόνο του που 90% είναι από δική του αμέλεια, έλλειψη γνώσης ή κακό χειρισμό. Για αυτό είμαι σίγουρος, τουλάχιστον για καμιά δεκαριά προϊόντα που δίστασα να αγοράσω λόγω κακών κριτικών ή για τα οποία διάβασα για "προβλήματα" που τα αντιμετώπισα με λίγο ψάξιμο ή διάβασμα.

 

Η focusrite είναι μια εταιρεία που καλύπτει ευρύ φάσμα αγοραστών και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με RME ή UA που από το μικρότερο μοντέλο παίρνεις το μέγιστο των δυνατοτήτων.

Το σκεπτικό μου γιατί έφυγα από focusrite και πήγε σε RME και όχι UA ή ό,τιδήποτε άλλο δεν σχετίζονταν με προβλήματα ή οδηγούς, απλά ήθελα επεκτασιμότητα και καλύτερο ήχο προενισχυτών είναι στο λίνκ παρακάτω για όποιον ενδιαφέρεται.

Το ότι δεν την αλλάζω πλέον είναι θέμα της αναγνώρισης του R&D που έχει πίσω της. Καλώς ή κακώς η focusrite δεν φαίνεται να το έχει αυτό ούτε στα ακριβά της μοντέλα. Όμως αυτό δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση ότι οι κάρτες της στα 100 ή 180 ευρώ δεν είναι σταθερές ή αξιόπιστες.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά,επιστρέφω στο θέμα μέτα απο ένα ραντεβού με τον κορονοιο που είχα τελευταία,ευτυχώς όλα πήγαν κατ ευχήν,τελικά παραγγέλθηκαν η focusrite Scarlett 2i2 3gen και ένα πυκνωτικο μικρόφωνο Rode nt1a,το ερώτημα που γεννάται σε πιο daw γράφουμε,να πάω κατευθειαν σε λύση που θα πληρώσω η να γράψω σε κάποιο δωρεάν και σε ποιο,με γνώμονα την ποιότητα των ηχογραφήσεων μου.

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

Γεια χαρά,επιστρέφω στο θέμα μέτα απο ένα ραντεβού με τον κορονοιο που είχα τελευταία,ευτυχώς όλα πήγαν κατ ευχήν,τελικά παραγγέλθηκαν η focusrite Scarlett 2i2 3gen και ένα πυκνωτικο μικρόφωνο Rode nt1a,το ερώτημα που γεννάται σε πιο daw γράφουμε,να πάω κατευθειαν σε λύση που θα πληρώσω η να γράψω σε κάποιο δωρεάν και σε ποιο,με γνώμονα την ποιότητα των ηχογραφήσεων μου.

όλα γράφουν το ίδιο

Η ποιότητα είναι ίδια. Ο τρόπος προσέγγισης διαφέρει, αν και σε γενικές γραμμές είναι ο ίδιος παντού με διαφορετική ονομασία κάποιων πραγμάτων, τοποθέτηση στην οθόνη, διαδρομές μενού κλπ. Κάποια κάνουν κάποια πράγματα επι πλέον. Αλλά στην ουσία είναι όλα ίδια. Στις λεπτομέρειες διαφέρουν.

Και στην τιμή. Οπότε....

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

με γνώμονα την ποιότητα των ηχογραφήσεων μου.

 

Ολα τα DAW έχουν την ιδια "ποιοτητα" ηχου από εκεί και πέρα το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται απο τις ικανότητες σου ως ηχολήπτη/μηχανικου ηχου. 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δες κάποιο εκ των δωρεάν DAWs Reaper και Cakewalk.

 

Είμαι χρήστης Reaper εδώ και περίπου 10 χρόνια, οπότε προφανώς το ξέρω καλύτερα από τα υπόλοιπα, αλλά ισχύει αυτό που είπαν ο dimsonic και ο Superfunk. Όλα τα DAWs κάνουν τη δουλειά, αρκεί να ξέρεις ποια δουλειά θες να κάνεις και πώς.

 

Επειδή στην αρχή κανείς μας δεν ξέρει, απλά ξεκίνα με ένα δωρεάν που θα σου αρέσει στο μάτι και μαζί με YouTube και εργατοώρες θα βελτιωθείς σιγά σιγά.

 

Πλέον χρησιμοποιώ Reaper για οτιδήποτε εκτός ηλεκτρονικής μουσικής και Ableton Live για ηλεκτρονική. Επίσης Mastering κάνω στο Ableton γιατί μου αρέσουν τα δικά του plugins.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα προσφέρουν κάποια ελαφριά έκδοση δωρεάν για πάντα ή για ένα διάστημα.

Μπορείς να δοκιμάσεις

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν εσφαλμένη η εντύπωση μου,πίστευα ότι ένα ακριβό πρόγραμμα θα είχε διαφορά με τα ελεύθερα(με όποιον περιορισμό του όρου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου