Προς το περιεχόμενο

Larry Carlton (Steely Dan) - Kid Charlemagne (solo cover)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είχα καιρό να μελετήσω κάτι, τον τελευταίο καιρό απλά χαζογρατζουνάω, κυρίως ψυχοθεραπευτικά. Είδα πριν λίγο καιρό ένα video των Tim Pierce-Rick Beato που αναλύουν το συγκεκριμένο solo και είπα να κάνω μια προσπάθεια.

 

Προφανώς και δεν είναι κοντά το feel κι ας παίζω τις ίδιες νότες, ούτε η ροή μου είναι κοντά στο original, αλλά πιστεύω θα στεκόταν αν έπαιζα σε κάνα μπαράκι για τον χαβαλέ της φάσης.

 

Χρησιμοποίησα για την κιθάρα (Tele of course) το S-Gear 2 (preset Steely Deluxe) και έβαλα IR καμπίνας Fender Deluxe Reverb από York Audio. Reverb από Eventide και λίγο EQ από Fabfliter Pro Q-3.

 

Ελπίζω να μη με ρίξετε στην πυρά. Ό,τι σχόλιο καλοδεχούμενο.

 

  • Like 11

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία προσπάθεια σε ένα δύσκολο σόλο.

Παρατηρήσεις:

α. τα σηκώματα στο τέλος

β. μια γενική αίσθηση διακριτότητας που υπάρχει ανάμεσα στις νότες. 

 

συγχαρητήρια

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ωραία προσπάθεια σε ένα δύσκολο σόλο.

Παρατηρήσεις:

α. τα σηκώματα στο τέλος

β. μια γενική αίσθηση διακριτότητας που υπάρχει ανάμεσα στις νότες. 

 

συγχαρητήρια

 

α) Είπα να μην κάνω παραπάνω από 2 takes, γιατί με ενοχλεί αυτή η τοξική τελειότητα που παρουσιάζεται στα social media. Φτιαχνόταν με κοπτοραπτική αυτό το part χωρίς να φανεί ότι είναι άλλο take, αλλά για λόγους αρχής είπα να το αφήσω ως έχει. Το ακούω πάντως αυτό που λες.

 

β) Προσπαθώ να σκοτώσω τον πενάκια μέσα μου, αλλά έχει χαραχτεί στο υποσυνείδητό μου. 😅 Νομίζω αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που χάνουν ροή ορισμένα σημεία, όπως πχ στα 2 arpeggio sections.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

 

α) Είπα να μην κάνω παραπάνω από 2 takes, γιατί με ενοχλεί αυτή η τοξική τελειότητα που παρουσιάζεται στα social media. Φτιαχνόταν με κοπτοραπτική αυτό το part χωρίς να φανεί ότι είναι άλλο take, αλλά για λόγους αρχής είπα να το αφήσω ως έχει. Το ακούω πάντως αυτό που λες.

 

β) Προσπαθώ να σκοτώσω τον πενάκια μέσα μου, αλλά έχει χαραχτεί στο υποσυνείδητό μου. 😅 Νομίζω αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που χάνουν ροή ορισμένα σημεία, όπως πχ στα 2 arpeggio sections.

 

σ αυτά τα σόλο αξίζει να κάνεις 10 και 20 takes. Θα ανοίξουν τα χέρια.

Την κοπτοραπτική μην την υποτιμάς. Κι ο ίδιος ο Λάρρυ είπε για κάποια ότι υπάρχουν edits.

Σίγουρα κάποια από τα σημεία που λέω είναι hammer-ons/pull offs και είναι στην υπογραφή του κομματιού. Καλή η πένα δε λέω. Και εγώ δεν ξέρω με τι θα το έπαιζα. Ίσως πρέπει να το δοκιμάσω....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Nestoras είπε

Like!

Me too...

Περίμενε όμως να το δει ο Yameth και να πει, καθότι Carlton και Steely Dan είναι μεγάλες αγάπες του 😉

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γεια σου ρε Μπίλυ!

Δεν τολμώ να σχολιάσω, γιατί ούτε στους ώμους σου δεν θα σε έφτανα σε αυτό το σόλο.

Συγχαρητήρια!

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου