Προς το περιεχόμενο

Inside a glitching mind - Guitar Meditation


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπράβο Bill, είναι πολύ του γούστου μου αυτά τα projects. Αν το πετύχαινα σε κάποια λίστα Spotify, σίγουρα θα πήγαινα να βρω κι άλλες δουλειές του καλλιτέχνη.

 

Μου αρέσει που άφησες τον ήχο της κιθάρας να είναι ήχος κιθαρας, και συμφωνώ ότι δεν πρέπει να pad-οποιηθει. Δεν μου αρέσει το shimmer και έχω βαρεθεί τα reverse, αλλά περί ορεξεως. 

 

Γράφω γιατί μπορεί να έχω να πω κάτι χρήσιμο, όπως :

1) τέτοια projects καλύτερα να παρουσιάζονται ολοκληρωμενα, όπως πχ τα scores: ένα μεμονωμένο κομμάτι μπορεί να φαίνεται ημιτελές ενώ αν υπάρχει συνοχή με τα υπολοιπα, το κατανοούμε καλύτερα ως αυτοτελές.

 

2) από τη στιγμή που το automation σου έδωσε τη βαση (τη δομή να πω?), νομίζω ότι μπορείς να ολοκληρώσεις το κομμάτι και χειροκίνητα. Για παραδειγμα, κάποιο από τα εφέ σου, δημιουργεί ερωταπαντήσεις. Μπορείς να τις αντιγράψεις και να τις ολοκληρώσεις κατά βούληση με κάποιο freeze εφέ.

 

3) (αν δεν σου κάνει το 2) μπορείς να βάλεις τα τρακς μέσα σε ένα sampler και να κάνεις real time automation (από το sequencer του sampler) για να έχεις και τυχαίο glitching και on time και άμεσα παραμετροποιησιμο :)

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@blue σε ευχαριστώ πολύ για τα σημεία που επισημάνεις, συμφωνώ με την οπτική σου, αλλά ας τα πάρουμε και 1-1.

 

Συμφωνώ για το shimmer και το reverse, τα έχουν κάνει όλοι λίγο-πολύ, αλλά δεν προσπαθώ να ανακαλύψω τον τροχό. Μακάρι να μπορούσα παρ'όλα αυτά! Το shimmer προσπαθώ να το κρατάω σε ένα minimum επίπεδο, ως ear candy κυρίως, αλλά πάντα ξεφεύγω λίγο εν τέλει.

 

1) Συμφωνώ απολύτως και είναι ένας από τους λόγους που δεν πολυποστάρω κομμάτια. Προτιμώ να τα παρουσιάσω όλα μαζί σαν ολοκληρωμένο έργο με πλήρες context, απλά τώρα ήθελα το feedback που μου δώσατε, για να προχωρήσω με το όλο εγχείρημα. Θεωρώ ότι θα βγάζει πολύ περισσότερο "νόημα" μαζί με τα υπόλοιπα.

 

2) Η δομή υπήρχε από πριν ως ένα βαθμό, ήθελα να πάρω μια ιδέα (εν προκειμένω ένα απλό i-VII-III-VI), να βγάλω 2-3 λούπες με διαφορετικά picking patterns και πάνω σε αυτά να βάλω το automation. Θέλω πολύ να ψαχτώ με τις δυνατότητες που δίνει το freeze, ίσως είναι μια καλή αφορμή.

 

3) Τελικά αυτό κατέληξα να κάνω, ηχογράφησα μερικά takes με live automation μέσω του Portal, κράτησα αυτά που μου βγάζανε περισσότερο νόημα και προσπάθησα να τα φέρω στα μέτρα του arrangement που ήθελα με το μολύβι, αλλά δεν είμαι ακόμα proficient με την όλη διαδικασία.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου