Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες: Κρατάτε τους εργοστασιακούς ή τους αλλάζετε;


kpeyos

Μαγνήτες: Κρατάτε τους stock ή τους αλλάζετε;   

35 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Μαγνήτες: Κρατάτε τους stock ή τους αλλάζετε;

    • Κρατάω τους stock
      18
    • Τους αλλάζω
      17


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ γενικά δεν αλλάζω μαγνήτες. Προσαρμόζομαι πάνω στο εκάστοτε όργανο και χτίζω όλες τις ρυθμίσεις γύρω από τους μαγνήτες που έχει.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια έχω αλλάξει, αλλά όχι για να βελτιώσω το ηχόχρωμα. Περισσότερο για "τεχνικά" θέματα όπως υπερβολικός θόρυβος η πάρα πολύ λίγο/υπερβολικά πολύ output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω μια κιθάρα, η οποία αγοράστηκε καινούργια με μαμά μαγνήτες από Ιαπωνία. Οι μαγνήτες παίζανε πολύ καλά και ταίριαζαν στην κιθάρα, αλλά το σπίτι μου στην Αθήνα είχε τραγικά ηλεκτρικά και είχα θόρυβο συνεχώς.

 

Τότε έβαλα έναν Dimarzio single sized humbucker (Chopper T) στη γέφυρα για να μπορώ κάπως να παίζω χωρίς τόση φασαρία. Έχει πολύ πεταχτά μεσαία, ίσως κάποιος να τα έλεγε και honky, αλλά 3 χρόνια τώρα έμαθα στο πώς αντιδρά η κιθάρα και δεν τον έχω αλλάξει παρά το γεγονός ότι το τωρινό μου σπίτι δεν έχει κανένα θέμα.

 

Στο παρελθόν άλλαζα συνέχεια μαγνήτες και μάλλον θα αλλάξω και σε αυτή μόλις πάρω μια κιθάρα αποκλειστικά για humbucker ήχους. Προς το παρόν ο συνδυασμός S-H μου δίνει την ευελιξία που χρειάζομαι, γιατί κάθε βδομάδα παίζω και διαφορετικό είδος τελευταία.

 

Οπότε το ερώτημα δεν έχει απάντηση "ναι/όχι" για μένα, είναι ανάλογα την περίσταση, αλλά κλείνω προς το ναι γιατί με τρώει το χέρι μου συχνά-πυκνά. Σε δουλειά να βρισκόμαστε που λέμε.

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είδα ότι όποιο μαγνήτη, πετάλι, ενισχυτή και να αλλάξω, ακούγομαι το ίδιο αστα να πάνε, μάλλον θα φταίνε τα μηχανήματα, δεν τα φτιάχνουν καλά....

  • Like 1
  • Χαχα 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αλλαζω ποτε τους στοκ, παλια το εκανα με ολα τα αποτελεσματα να τεινουν προς το χειροτερο, με εξαιρεση τις πολυ φθηνες κιθαρες που και εκει το αποτελεσμα δεν ηταν εντυπωσιακα καλυτερο

Στοκ και παλι στοκ

  • Like 2

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγω δεν θα μπορούσα να απαντήσω με ένα απόλυτο Ναι ή Όχι.

 

Πρώτον, δεν ακουμπάω μαγνήτες σε ακριβή κιθάρα.

Έχεις LP Custom του '70 και αλλάζεις μαγνήτες;

Ακύρωσες έναν σημαντικό λόγο απόκτησης της και μέρος της αξίας της.

Αυτά τα έκανα τότε που μόνος κατασκευαστής ήταν ο DiMarzio και μέσα στην αμάθεια μου δεν συνειδητοποιούσα πως έναν PAF αναπαρήγαγε.

Όπως κάνουν και τώρα οι εκατοντάδες κατασκευαστές - designers. 

 

Σε μια φτηνή κιθάρα όμως όπου οι μαγνήτες έχουν άλλα υλικά (ακόμα και στο καπάκι) και σχεδίαση που συνδυαστικά επηρεάζουν τον ήχο, ναι. Τους αλλάζω.

Αρκεί να υπάρχει όμως πρόβλημα. Να είναι μουντοί ή αδύναμοι και να βγάζουν θόρυβο. Αλλά και πάλι υπάρχουν τόσες καλές και συμφέρουσες προτάσεις απο ορισμένους κατασκευαστές μαγνητών που έτσι και μόνο για να βάλω κάτι tried and true, θα τους αλλάξω. 

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
25 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Πρώτον, δεν ακουμπάω μαγνήτες σε ακριβή κιθάρα.

Έχεις LP Custom του '70 και αλλάζεις μαγνήτες;

Ακύρωσες έναν σημαντικό λόγο απόκτησης της και μέρος της αξίας της.

Αυτά τα έκανα τότε που μόνος κατασκευαστής ήταν ο DiMarzio και μέσα στην αμάθεια μου δεν συνειδητοποιούσα πως έναν PAF αναπαρήγαγε.

 

 

 

Ναι...

Μιλώντας για μπάσα (βασικά), ιδιαίτερα εκεί προς τα μέσα της δεκαετίας του '80 και μετά, έγινε ο... θάνατος της αλεπούς με τις αλλαγές μαγνητών σε παλιότερα Fender J και P. Φυσικά μιλάμε για συγκλονιστική απομείωση της αξίας τους, αλλά τότε η έννοια «vintage» δεν υπήρχε στον χάρτη.

Γενικά σε παλιό επώνυμο κούτσουρο, δεν βάζεις χέρι- Κομφούκιος

 

27 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σε μια φτηνή κιθάρα όμως όπου οι μαγνήτες έχουν άλλα υλικά (ακόμα και στο καπάκι) και σχεδίαση που συνδυαστικά επηρεάζουν τον ήχο, ναι. Τους αλλάζω.

 

Και ναι...

Αν δεν λαλάει το φτηνό, ανώνυμο μαχόγκανι (όσο καλό και αν είναι για μέταλ), άλλαξε μαγνήτες χωρίς ενδοιασμούς- Επίκουρος 

 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

και μέσα στην αμάθεια μου δεν συνειδητοποιούσα πως έναν PAF αναπαρήγαγε.

 

ναι αλλα η 70s Gibson δεν φορουσε PAFs αλλα "Τ-ΤΟΡs" (μια χαρα μαγνητες απο το '68 μεχρι το '78 που ηταν alnico ,τρισαθλιοι απο το '78 εως το '80 που εγιναν κεραμικοι) σημαντικα διαφορετικους απο τους PAF.

σαν ΚΙΘΑΡΑ βεβαια μια 70s Gibson LP  δεν ειναι και η....επιτομη των LP 🤣 (αν και εχουν αρχισει και αυτες να τσιμπανε σε τιμη μαζι με τα αντιστοιχα late 70s boat anchors της Fender )

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 late 70s boat anchors της Fender

 

Heavy ash, εξαιρετικό για να στρώσεις μέση 😆

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Πρώτον, δεν ακουμπάω μαγνήτες σε ακριβή κιθάρα.

Έχεις LP Custom του '70 και αλλάζεις μαγνήτες;

Ακύρωσες έναν σημαντικό λόγο απόκτησης της και μέρος της αξίας της.

 

Στο αμερικάνικο στρατ φόρουμ, πριν μερικά χρόνια, εμφανίστηκε τύπος που ήθελε να κάνει κάποιες ερωτήσεις σχετικά με σπεκς κλπ. Πάνω στην κουβέντα και τις ερωτήσεις που του έκαναν, βγήκε ότι είχε αγοράσει καινούρια μια master buillt strat με κάποιο one off custom set μαγνητών, τυλιγμένο ειδικά για αυτή την κιθάρα και το πρώτο πράγμα που έκανε μόλις την πήρε στα χέρια του ήταν να βάλει active EMGs. 

  • Λυπάμαι 2
  • Χαχα 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Heavy ash, εξαιρετικό για να στρώσεις μέση 😆

 

Kαι ομως το καλυτερο P Bass που εχω παιξει ποτε ηταν του '78 και πιΠΟυλο.... 😂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου