Προς το περιεχόμενο

Πολυεφέ για μπάσο και άλλα


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LK είπε

Τι στο καλό, μεθυσμένος είμαι πρωινιάτικα και δεν το είδα;;

 

Σε ευχαριστώ!

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, LK είπε

Πράγματι...

 

Τα έχει όλα και (μάλλον) συμφέρει...

Όσο για αυτά που πόσταρε ο Miltos, το Joyo δεν έχει tap (βασικά δεν έχει καν delay). Αλλά αν εξαιρέσεις αυτό, έχει τα πάντα όλα και η τιμή του είναι ελκυστική. Δεν το έχω ακούσει, αλλά δείχνει εύκολο στη χρήση- όπως και τα mooer και electro harmonix.

Οπότε το θέμα έχει ως εξής: Αν θέλει τα πράγματα να είναι πολύ πιο παραμετροποιήσιμα ME 80

Αν θέλει να ψαχτεί με modulation, να δει του κάνει ή δεν του κάνει, ένα πεταλάκι από τα τόσα που κυκλοφορούν.

Διαφορετικά, ένα tap delay και έξω από την παράγκα...

 

ΥΓ: Αν θυμάμαι καλά, το πρώτο πετάλι που πήρα όταν έθεσα σε κίνηση τα γρανάζια για την κατασκευή πεταλίερας ήταν ένα... tap delay της TC 😋

Ακόμα αναρωτιέμαι για την πετριά που τρώμε (ως μπασίστες) με το tap delay 🤣

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα παλιά μου άρεσε κι αυτό:

 

https://reverb.com/item/33651825-line-6-fbv-shortboard-bass-pod

 

Είναι και φθηνό, μάλιστα υπάρχουν και διάφορα floor pods στα 120 ευρώ μεταχειρισμένα αλλά δεν τα έχω ακούσει και δεν ξέρω αν είναι ίδια. Γενικά επειδή τα περισσότερα πολυεφε υποφέρουν στο high end και τα μπάσα δεν έχουν τέτοια προβλήματα, είναι θεωρώ εύκολο να βγάλεις καλούς ήχους κι από φθηνά μηχανήματα. Εντάξει δε θα είναι H9 ή Darkglass, αλλά αν κάνεις τη δουλειά σου, who cares...

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω ότι το tap το θέλει περισσότερο για το flanger για να κάνει το εφε τον κύκλο μέσα στο κομμάτι.

Δεν ήξερε τι είναι το tap, εγώ του εξήγησα γιατί χρειάζεται.

 

To delay δεν προαπαιτούμενο, κατέληξα σε πολυεφέ ή κάποιο διπλό/τριπλό εφέ γιατί πιστεύω ότι με τα 145 που κάνει το bf3 και λίγα ακόμα παίρνει κάτι με περισσότερα features.

 

Επίσης έχει το Darkglass Microtubes B7K v2 Bass Overdrive που είναι πεταλάρα και.... του το πρότεινα γιατί το είχε ένας παλιότερος μπασίστας μας, το είχα δοκιμάσει σε ηχογραφήσεις και μάλιστα είχα γράψει και κιθάρες σε ένα κομμάτι με αυτο..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλές οι λύσεις που έχουν προταθεί, αλλά θα γίνω γραφικός και θα προτείνω για πολλοστή φορά το HX Stomp (μεταχειρισμένο) για τέτοιες λύσεις.

 

Επειδή μιλάμε για μπασίστα και τα 3 switches είναι υπεραρκετά, θεωρώ ότι δεν υπάρχει ποιοτικότερη λύση από όπου και να το πιάσεις, ποιότητα ήχων, ποικιλία, ευκολία programming, κλπ.

 

Ναι είναι λίγο πιο ακριβή λύση, αλλά εξακολουθεί να υποστηρίζεται με upgrades και μάλιστα η 3.15 version είναι φανταστική.

 

Θα είναι κάπως έτσι το rig του και μου τρέχουν τα σάλια μόνο που το βλέπω.

Line 6 HX Stomp | Page 19 | TalkBass.com

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη πρώτη σκέψη ήταν το HX Effects το οποίο έχω και θα στήναμε τους ήχους τσακ μπαμ, ωστόσο τα 500+ είναι πολλά, οπότε και την αποκλείσαμε...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ακόμα αναρωτιέμαι για την πετριά που τρώμε (ως μπασίστες) με το tap delay

 

Εμ δεν εχετε συναντησει τον ΣΩΣΤΟ ανθρωπΑ στην αρχη της καρΓιερας σας

 

Εγω στους μπασιστες μου παντα εκανα τα εξης prevention measures:

 

1. Υπεγραφαν ΠΟΙΝΙΚΗ ΡΗΤΡΑ για περισσοτερες απο 3 ΝΟΤΕΣ στο ΜΕΤΡΟ 

2. Τους Αφαιρουσα τις D & G χορδες (για τον πρωτο χρονο) ,οι Ε & Α αρκουν για ροΟΥκ.

3. Εννοειται τους πρωτους 3 μηνες επαιζαν ΜΟΝΟ με ΠΕΝΑ για να γΕνουν ανθρωποι (μετα τους επετρεπα και δακτυλο, αρχιζοντας μονο με τον αντιχειρα φυσικα) 

4. Καθε φορα που εκαναν του-τανγκ (slap το λετε νομιζω) υπηρχε ειδικο μηχανιΣμα που τους πλακωνε στις σφαλιαρες μονιμα συνδεδεμενο με το σβερκο τους  

 

και αυτα ειναι light...στους DRUMMERS να δεις τι εκανα....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
27 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

ωστόσο τα 500+ είναι πολλά, οπότε και την αποκλείσαμε...

Κάνα τέτοιο; Είναι πολύ πιο φτηνό... Και υπάρχει και το Β1Χ που είναι φτηνότερο.

 

 

Zoom B3.jpg

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εμ δεν εχετε συναντησει τον ΣΩΣΤΟ ανθρωπΑ στην αρχη της καρΓιερας σας

 

Εγω στους μπασιστες μου παντα εκανα τα εξης prevention measures:

 

1. Υπεγραφαν ΠΟΙΝΙΚΗ ΡΗΤΡΑ για περισσοτερες απο 3 ΝΟΤΕΣ στο ΜΕΤΡΟ

2. Τους Αφαιρουσα τις D & G χορδες (για τον πρωτο χρονο) ,οι Ε & Α αρκουν για ροΟΥκ.

3. Εννοειται τους πρωτους 3 μηνες επαιζαν ΜΟΝΟ με ΠΕΝΑ για να γΕνουν ανθρωποι (μετα τους επετρεπα και δακτυλο, αρχιζοντας μονο με τον αντιχειρα φυσικα) 

 

και αυτα ειναι light...στους DRUMMERS να δεις τι εκανα....

ευτυχώς δεν σε ήξερα το 1980

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Εννοειται τους πρωτους 3 μηνες επαιζαν ΜΟΝΟ με ΠΕΝΑ για να γΕνουν ανθρωποι (μετα τους επετρεπα και δακτυλο, αρχιζοντας μονο με τον αντιχειρα φυσικα) 

 

Γιατί πένα και όχι δάκτυλα? Ζητουμενο είναι ο ήχος και η ατάκα της πένας, η ταχύτητα ή η σταθερότητα στις δυναμικές? Και μετά γιατί αντίχειρας και όχι δείκτης και μέσος? (Ρωτώ ως άσχετος, καθώς παίζω μόνο με δείκτη και μεσο)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου