Προς το περιεχόμενο

Πολυεφέ για μπάσο και άλλα


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εμ δεν εχετε συναντησει τον ΣΩΣΤΟ ανθρωπΑ στην αρχη της καρΓιερας σας

 

Φίλοους put the blame on Noiz...

Οι ηχητικές «ανησυχίες» με έπιασαν όταν έμπλεξα με εσάς εδώ μέσα 😍

Νωρίτερα δεν με ενδιέφεραν ούτε τα tap, ούτε τα... map 😆

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ζητουμενο είναι ο ήχος και η ατάκα της πένας, η ταχύτητα ή η σταθερότητα στις δυναμικές?

 

Ζητούμενο ειναι οι οσο το δυνατον ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ νοτες.

 

Δεδομενου οτι οι περισσοτεροι μπασιστες (στην Ελλαδα) μεγαλωνουν με ΑΠΕΧΘΕΙΑ προς την πενα δεν κΣερουν να παιζουν με αυτη οποτε αναγκαστικα οταν τους την κανεις υποχρεωτικη ΠΑΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

 

Αλλα και γενικα με την πενα ειναι καλυτερα (σαν το ΠΑΣΟΚ ενα πραΜα)  

 

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και μετά γιατί αντίχειρας και όχι δείκτης και μέσος?

 

Παλι το ζητουμενο ειναι  οι οσο το δυνατον ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ νοτες. Με δεικτη και μεσο θα παιΚσεις πολλα φιλωΟυσ και αΦτο απαγορεβετε

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Φίλοους put the blame on Noiz...

Οι ηχητικές «ανησυχίες» με έπιασαν όταν έμπλεξα με εσάς εδώ μέσα 😍

Νωρίτερα δεν με ενδιέφεραν ούτε τα tap, ούτε τα... map 😆

 

ενταξει, εσυ εισαι ΣΕΜΝΟΣ και αποδεδειγμενα ΧτηΝωδης μπασοσαυρος ,σε  προσλαμβανω χαλαρα αμεσως.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ζητούμενο ειναι οι οσο το δυνατον ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ νοτες.

 

Δεδομενου οτι οι περισσοτεροι μπασιστες (στην Ελλαδα) μεγαλωνουν με ΑΠΕΧΘΕΙΑ προς την πενα δεν κΣερουν να παιζουν με αυτη οποτε αναγκαστικα οταν τους την κανεις υποχρεωτικη ΠΑΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

 

 

Αν και βγαίνουμε off topic, ένα μικρό σχόλιο:

 

Σύμφωνοι, less is more, αλλά υπάρχουν μουσικά στιλ που (μοιραία) όλοι... πυροβολούν νότες

 

Πάντως ως προς την πένα (και μιλάω εκ πείρας) νομίζω ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων πιάνουν μπάσο, ξεκινά με πένα- που να αντέξουν τα... τρυφερά και άμαθα δακτυλάκια μας. Όμως δεν έχω αντληθεί κάποια εγχώρια απέχθεια προς την πένα. 

Και εδώ νομίζω ότι είναι θέμα μουσικού προσανατολισμού- κάποια στιλ (ξανά, μοιραία) πιθανώς να πρέπει να τα παίξεις μόνο με πένα. Και βέβαια, αν παίζεις με P οφείλεις να παίζεις (και) με πένα 😀

Από εκεί και πέρα, όσο μεγαλώνεις και στρέφεσαι (μελετάς) προς τους διάφορους «πύραυλους» στιλ Jaco, (τρίτη φορά, μοιραία) πας στα δάκτυλα.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα δάκτυλα σου δίνουν πολύ καλύτερο έλεγχο πάνω στο όργανο, στις δυναμικές, στο touch- τα οποία βέβαια μπορεί κάλλιστα να τα πετυχαίνει κάποιος που είναι πλήρως εξοικειωμένος με την πένα.  

 

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ από τη στιγμή που έπιασα μπάσο πίσω στο 81 έπαιξα αποκλειστικά με δάχτυλα.

Από τη στιγμή που το ξανάπιασα πριν 15 χρόνια πάλι με δάχτυλα, αλλά επειδή παράλληλα διατηρώ νύχια στο δεξί για να παίζω και κιθάρα μιας και εγκατέλειψα την πένα, έχω θέμα γιατί τα νύχια ξαναχτυπάνε μετά τα δάχτυλα νότες. Ετσι έχω διαφοροποιήσει το παίξιμο και παίζω είτε με αντίχειρα είτε με τα δάχτυλα πλάγια, δηλαδή με την πλάγια εσωτερική πλευρά των δαχτύλων. Αν χρειαστούν ιδιαίτερα γούστα, τότε κόβονται νύχια και ξεχνάμε κιθάρα για 10 μέρες...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολυεφέ στα δικά μου αυτιά πάντα υποφέρουν σε θέματα ήχου. έχουν αυτή την ψιφιακίλα ειδικά για για overdive / distortion ήχους. τώρα σε ότι αφορά modulation κτλ είναι καλή λύση γιατί έχεις πληθώρα επιλογών που για να την αποκτήσεις με ξεχωριστά πετάλια θα σου πάει ο κούκος αηδόνι. η νέα τάση για προσομοίωση ενισχυτών / καμπινών δίνει κάποιες λύσεις για DI παίξιμο χωρίς ενισχυτή, αλλά και πάλι δεν με ενθουσιάζουν... νομίζω η καλύτερη χρήση πολυεφέ είναι να δεις τι εφέ πραγματικά χρειάζεσαι για ένα gig ή ένα project και έπειτα να φτιάξεις ένα board με τα απαραίτητα πετάλια. για ροκ ήχους νομίζω ότι ενας κομπρέσορας, ένα overdive και ένα chorus (ή ότι κολλάει στο project) είναι αρκετά. αν υπάρχει και funk στην φάση ένα octaver ή ένα autowah filter μπορούν να φανούν χρήσιμα. εμένα προσωπικά μ'αρέσει να χρησιμοποιώ εφέ στο μπάσο και ποτέ δεν είχε παράπονα κάποιος συμπαίχτης μου. βέβαια πάντα τα χρησιμοποιώ με φειδώ και μόνο για να χρωματίσω μικρά σημεία στο κάθε κομμάτι εδώ και εκεί. 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2022 στις 10:39 ΠΜ, Miltos23 είπε

Τι στο καλό, μεθυσμένος είμαι πρωινιάτικα και δεν το είδα;;

 

Σε ευχαριστώ!


Το Boss ME-80 είναι φτιαγμένο για κιθάρες. Με λίγο γρήγορο ψάξιμο θα δεις ότι δεν θα κάνει καλή δουλειά στο μπάσο. Ψάξε το καλά.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Boss bf3 είναι πεταλαρα. Σε μπάσο δίνει ιδιαίτερη χροιά γιατί δεν είναι απλά ένα flager.

Βέβαια όχι σε όλα τα τραγούδια ανάλογα τι θες να βγάλεις. Άκου μπάσο στο ,call of ktulu barton δεν υπάρχει.

 

https://youtu.be/LGOSMYcDuBQ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου