Προς το περιεχόμενο

Comfortably numb guitar tone


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει αυτό, εννοειται. Δεν υπάρχει καν σύγκριση. Ο Σπύρος ανέβασε τα βίντεο για να μου δείξει τον σωστό τρόπο παιξίματος. Κι επίσης, σίγουρο είναι ότι μπορώ να αγριεψω την πένα στο επόμενο κλιπ, αφού αλλαξω πετάλια, διότι με αυτά δεν "ακουνε" οι χορδές την πένα. Είναι μόνιμα στρογγυλός και κομπρεσαρισμενος ο ήχος.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimsonic είπε

...

και οι δυο δικές σου προσπάθειες είναι πολύ κοντά και με ό,τι και να έπαιζες πάλι εκεί κοντά θα ήταν.

...

 

Κι όμως ακόμα και του Σπύρου που όσον αφορά το παίξιμο είναι και στα 2 clips spot on, η διαφορά στον ήχο ειναι ουσιώδης και εμφανής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mpamps είπε

 

Κι όμως ακόμα και του Σπύρου που όσον αφορά το παίξιμο είναι και στα 2 clips spot on, η διαφορά στον ήχο ειναι ουσιώδης και εμφανής. 

 

και ουσιώδης και εμφανής, αλλά απολύτως αποδεκτά και μάρτυρες του ποιός παίζει (ένας επαγγελματίας)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και ουσιώδης και εμφανής, αλλά απολύτως αποδεκτά και μάρτυρες του ποιός παίζει (ένας επαγγελματίας)

Και τι μ'αυτό βρε Δημήτρη. Ο Σπύρος είναι επαγγελματίας μουσικός  (και δάσκαλος εάν δεν απατώμαι) και από το 99% των μελών-κιθαριστών του Νόιζ αρτιότερος μουσικός-κιθαρίστας.

 Το θέμα μας εδώ είναι ο ήχος και πόσο πλησίασε ο Γιώργος τον ήχο του David στο συγκεκριμένο κομμάτι. Γιατί η κιθάρα του με τα συγκεκριμένα εφέ και ενισχυτή δεν είχε αυτήν την ατάκα του original solo; 

 Κατά την άποψή μου και πέρα απ'τα μέσα, "φταίει" ο τρόπος που χειρίζεται την πένα αλλά και το touch του στα τάστα, χωρίς βέβαια αυτό να είναι κακό γιατί είναι ο δικός του τρόπος παιξίματος και αυτός τον εκφράζει-αρέσει...

 

 Κάποιες φορές βέβαια και σε κάποιες περιπτώσεις λίγο περισσότερο "σκάψιμο" χρειάζεται Γιώργο...

 

Edit: Και στο τέλος και στο κάτω κάτω εσύ δεν είσαι αυτός Δημήτρη που λες ότι "εδώ μοιάζει το παίξιμο σου" με του Gilmour ή των Camel η του Gary e.t.c  e.t.c...   Ο καθείς από εμάς προσπαθεί να έχει τον "δικό" του ήχο.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cigaret13 είπε

Και τι μ'αυτό βρε Δημήτρη. Ο Σπύρος είναι επαγγελματίας μουσικός  (και δάσκαλος εάν δεν απατώμαι) και από το 99% των μελών-κιθαριστών του Νόιζ αρτιότερος μουσικός-κιθαρίστας.

 Το θέμα μας εδώ είναι ο ήχος και πόσο πλησίασε ο Γιώργος τον ήχο του David στο συγκεκριμένο κομμάτι. Γιατί η κιθάρα του με τα συγκεκριμένα εφέ και ενισχυτή δεν είχε αυτήν την ατάκα του original solo; 

 Κατά την άποψή μου και πέρα απ'τα μέσα, "φταίει" ο τρόπος που χειρίζεται την πένα αλλά και το touch του στα τάστα, χωρίς βέβαια αυτό να είναι κακό γιατί είναι ο δικός του τρόπος παιξίματος και αυτός τον εκφράζει-αρέσει...

 

 Κάποιες φορές βέβαια και σε κάποιες περιπτώσεις λίγο περισσότερο "σκάψιμο" χρειάζεται Γιώργο...

 

Edit: Και στο τέλος και στο κάτω κάτω εσύ δεν είσαι αυτός Δημήτρη που λες ότι "εδώ μοιάζει το παίξιμο σου" με του Gilmour ή των Camel η του Gary e.t.c  e.t.c...   Ο καθείς από εμάς προσπαθεί να έχει τον "δικό" του ήχο.

 

Σαν μια ξερή κιθάρα αποκομμένη από τον παίκτη μπορεί και να πλησίασε. Αλλά το έχουμε πει πολλές φορές ο ήχος φτιάχνεται από τον μουσικό. Και εδώ είναι ξεκάθαρο αυτό. Το χέρι του μουσικού είναι ισχυρότερος παράγοντας από οποιαδήποτε κιθάρα και εξοπλισμό.

 

Το ότι φέρνει το παίξιμο του Γιώργου στους παραπάνω δεν σημαίνει ότι είναι κι όλας. Ενας παίκτης σαν αυτούς θα φανεί σε κάθε στροφή και τσαλίμι του σόλου, ιδίως στα δύσκολα μέρη, αν θες στα πιό 'αόρατα" είτε το σόλο είναι νότα νότα είτε προσέγγιση στο περίπου. Και αυτό φάνηκε στα βίντεο του Σπύρου και όφειλε να φανεί. Το ότι εγώ μπορώ να παίζω δυό-τρεις νότες και να ακούγεται σαν τον Κάρλος, δεν με κάνει Κάρλος.

Ολοι μας έχουμε τον δικό μας ήχο. Ο Σπύρος τους έχει όλους. Αυτή είναι η διαφορά.

Ο Γιώργος πλησίασε ας πούμε σαν εξοπλισμό τον ήχο, αλλά από ένα σημείο και πέρα χρειάζεται κάτι ακόμα.

Αν εγώ προσπαθούσα το συγκεκριμένο προφανώς δεν θα έκανα τίποτα διότι αφ ενός θα το προσέγγιζα με δάχτυλα, αφ ετέρου ΔΕΝ μπορώ. ΔΕΝ έχω την ικανότητα. και το ξέρω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ο ήχος φτιάχνεται από τον μουσικό. Και εδώ είναι ξεκάθαρο αυτό. Το χέρι του μουσικού είναι ισχυρότερος παράγοντας από οποιαδήποτε κιθάρα και εξοπλισμό.

Συμφωνούμε..

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 Το ότι φέρνει το παίξιμο του Γιώργου στους παραπάνω δεν σημαίνει ότι είναι κι όλας. 

Και ποιός σου είπε ότι ο Γιώργος και ο κάθε Γιώργος...., θέλει ή προσπαθεί να μοιάξει ο ήχος και το παίξιμό του με έναν από τους "ήρωες" του....

26 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ενας παίκτης σαν αυτούς θα φανεί σε κάθε στροφή και τσαλίμι του σόλου, ιδίως στα δύσκολα μέρη, αν θες στα πιό 'αόρατα" είτε το σόλο είναι νότα νότα είτε προσέγγιση στο περίπου.

Αυτό προσπαθούμε όλοι μας, τώρα πόσο το πετυχαίνουμε αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο... Πάντως εδώ ο Γιώργος δεν έκανε ένα cover του σόλο, αλλά το έγραψε κιόλας στην αρχή, ότι παίζει άλλα....

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν εγώ προσπαθούσα το συγκεκριμένο προφανώς δεν θα έκανα τίποτα διότι αφ ενός θα το προσέγγιζα με δάχτυλα, αφ ετέρου ΔΕΝ μπορώ. ΔΕΝ έχω την ικανότητα. και το ξέρω.

Κι εγώ....😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Συμφωνούμε..

Και ποιός σου είπε ότι ο Γιώργος και ο κάθε Γιώργος...., θέλει ή προσπαθεί να μοιάξει ο ήχος και το παίξιμό του με έναν από τους "ήρωες" του....

όλοι κάποτε κάτι τέτοιο θέλουμε-θέλαμε

5 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Αυτό προσπαθούμε όλοι μας, τώρα πόσο το πετυχαίνουμε αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο... Πάντως εδώ ο Γιώργος δεν έκανε ένα cover του σόλο, αλλά το έγραψε κιόλας στην αρχή, ότι παίζει άλλα....

Το ξέρω. Αλλά τέτοια εικονικά  (=iconic) σόλο αν δεν είναι πολύ κοντά δεν σ αφήνουν να επικεντρωθείς στην παρατήρηση του ζητούμενου, δηλαδή του ήχου

5 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Κι εγώ....😇

κι εγώ και  συ ...μόνοι πάνω στη γή...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαχτείτε ελεύθερα!! 😁

 

Και οι δύο έχετε τα δίκια σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα cover, όπως λέει και ο Φώτης. Βρήκα έναν ωραιο ήχο, και απλά περιέγραψα πως τον βρήκα. Έπαιξα και ένα δικό μου (αυτοσχεδιαστικο) σόλο πάνω στο backing track, που να θυμίζει λίγο τα πατήματα του Γκιλμουρ. Και το όλο πρόβλημα που εντοπίστηκε, σε σχέση με τον ορίτζιναλ ήχο, ήταν τόσο στο σεταπ, όσο και στο παίξιμο μου. 

 

Μπορώ να το παίξω πιο πειστικά σαν ηχος και να διορθώσω τεχνική? Φυσικά και μπορώ ως ένα σημειο.

Μπορώ να παίξω σαν Γκιλμουρ ή σαν Σπυρος, ή σαν οποιοδήποτε άλλος? Φυσικά και όχι. Αλλά μπορώ να παίξω σαν Γιώργος, έχοντας προοπτική να βελτιώσω την τεχνική μου.

 

Γνωρίζω ότι δεν κατεχω τίποτα από κιθαρα, αλλά έχω το απαραίτητο θράσος να "κυνηγώ" κάτι "δύσκολο" που μου αρέσει και έχω βάλει στόχο.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

  Μπορώ να το παίξω πιο πειστικά σαν ηχος και να διορθώσω τεχνική? Φυσικά και μπορώ.

Άσε...., είναι γνωστή η αμπαλοσύνη σου! Επειδή έχεις 4-5 Tele δεν σε κάνουν και καλό κιθαρίστα...

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου