Προς το περιεχόμενο

Comfortably numb guitar tone


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πω τι δεν μου αρεσει, και ειναι μαλλον αυτο ειπαν και αλλοι μονο που εγω την αιτια πιστευω την εντοπιζω αλλου. Ειναι αυτος ο καπως πινγμενος ηχος που δεν αναπνεει, και κατα τη γνωμη μου οφειλεται αφ'ενος στο γεματο μεσαια  tubescremer, και αφετερου στο επισης πιο μεσαιοα σε σχεση με ενα rams head muff ,green russian. Πολλα μεσαια το ενα πανω στο αλλο. Ισως με εναν scooped fender ενισχυτη να δουλευε καλυτερα η αλυσιδα του ηχου σου, αλλα να θυμηθουμε οτι ο παιχτης επαιζε με hiwatt που δεν τους λες και scooped.

 

Προσωπικα το πιο κοντινο που εχω καταφερει στο συγκεκριμενο ηχοχρωμα ειναι με εναν Boss cs3 comp (modded)-----> boss hm2--------> buffalo fx rams head muff  με σχεδον κλεσιτο το gain, -------> λιγο eq----> flanger------> delay. Οποτε προσθεσα reverb στο delay το αποτελεσμα δεν με δικαιωσε.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Θα σου πω τι δεν μου αρεσει,  Ειναι αυτος ο καπως πινγμενος ηχος που δεν αναπνεει, και κατα τη γνωμη μου οφειλεται αφ'ενος στο γεματο μεσαια  tubescremer,. Πολλα μεσαια το ενα πανω στο αλλο.

+1000  Του έχω πει πολλές φορές να κόψει μεσαία απ'τον ήχο του, αλλά μπαααα..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Πολλά μεσαία (και μάλιστα τα τσιτωσα και στο πετάλι), και παρά πολυ compression. Θα αφαιρέσω και το reverb μπας και...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ @gkourmoul1 δεν ξέρω τι λένε τα παιδιά, στο πρώτο κλιπ ο ήχος μου ακούγεται θεικός. Και κατά την άποψη μου, ο ήχος του Gilmour στο συγκεκριμένο σόλο δεν είναι και καμία ηχάρα, απλά η μουσική είναι από άλλο πλανήτη.

 

Επίσης, κάθε φορά που σε ακούω βελτιώνεσαι πάρα πολύ. Στο πρώτο ενάμιση λεπτό έχεις κάποιες φανταστικές δικές σου φράσεις, φανταστικές όμως! Μπράβο ρε φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίξε εσυ ενα σόλο δικό σου, και βάλε τον Γκίλμουρ να το παίξει, να δουμε τι και πως.

Γνώμη μου, μην αναλώνεσαι να κοπιάρεις φρασεις και ήχους....εκτός αν σε διασκεδάζει.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Ναι παιζει ρολο και η πενια εκτος απα τα υπολοιπα.

Εδω εχω δυο εκτελεσεις μια (το 2009) με prs jb dunkan και pod xt (προσομοιωση soldano 100) και μια (το 2020) με fender gold lace sensors και pod hd500 (προσομοιωση jcm800 με chandler tube drive, boss eq) , χωρις modulation effects, μονο reverb και delay.
Εχει μεγαλη διαφορα με τους μονους, παρα το οτι παιζω με την ιδια πενια.
 


 

 

 

 

lace με διαφορα, οι αλλοι μου ακουγονται πιο "μπασμενοι"

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ποτέ κάτσει να κοπιαρω φραση, ή σόλο ολοκληρο. Δεν το θέλω, δε μου αρέσει.

Αλλά κάποιοι signature ηχοι, περα από το ότι είναι διασκεδαστικό να τους ψάχνεις, είναι και χρήσιμο για μενα. Είτε θα τους χρησιμοποιώ σε παραγωγές, ειτε σε κάνα τζαμ με φίλους. Διασκεδαστικό, όπως και να 'χει...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποια τραγουδια χωραει αυτοσχεδιασμος στο σολο και σε καποια οχι, πχ στο Hotel california δεν νομιζω οτι σε παιρνει να παιξεις κατι αλλο γιατι το σολο ειναι ταυτοσημο με το κομματι, κατι σαν trademark.Τωρα το συγκεκριμενο ειναι καπου στην μεση εχει δηλαδη εχει 2-3  signature licks αλλα μπορεις και να αυτοσχεδιασεις.

Επεξεργασμένο από qesh
  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχουν γραφτεί ήδη πολύ ωραία και χρήσιμα πράγματα σε αυτό το thread, πιστεύω ότι έχουν αξία και πέρα από Pink Floyd ή covers γενικότερα.

 

Για τον Γιώργο: Εμένα μου άρεσε πολύ ο ήχος, ειδικά στο πρώτο clip και συγχαρητήρια που τον έβγαλες με "μη συμβατικό" gear, με την έννοια ότι δεν είναι καν οικονομικές εναλλακτικές για Gilmour ήχο.

 

Τώρα για πιο γενικά, συμφωνώ με την επικρατέστερη άποψη περί covers. Παρά το γεγονός ότι έχω φάει αρκετό χρόνο με το να τρώω εμμονές και να προσπαθώ να παίξω νότα-νότα ή να βγάλω τον ήχο ακριβώς, θα πω ότι δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα κάτι τέτοιο, εκτός αν τη βρίσκεις με αυτό. Εμένα ας πούμε δε μου έκανε καλό και το έκοψα.

 

Επειδή όμως την έχεις τη μπάντα σου και υπό κανονικές συνθήκες παίζετε έξω, καλό είναι σαν skill το να πηγαίνεις όσο πιο κοντά επιτρέπουν οι συνθήκες στο original (κατά τη γνώμη μου πάντα). Θα καταλάβει ο άλλος στο καφέ/μπαρ ή στην ταβέρνα ότι έπαιξες 2-3 φράσεις διαφορετικά, ή ότι παίζεις με Vox και όχι με Hiwatt;

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου