Προς το περιεχόμενο

Comfortably numb guitar tone


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω με jazz 3 tortex 1,50mm

Αυτή που πόσταρες μοιάζει πολύ καλή, αρκεί να μην είναι απο κείνες που γλιστράνε, με ιδρωμένα χέρια. Θα την ψάξω να τη δοκιμάσω.

Σε μέγεθος είναι σαν την jazz III ή το κλασικό μεγάλο μέγεθος?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Παίζω με jazz 3 tortex 1,50mm

Αυτή που πόσταρες μοιάζει πολύ καλή, αρκεί να μην είναι απο κείνες που γλιστράνε, με ιδρωμένα χέρια. Θα την ψάξω να τη δοκιμάσω.

Σε μέγεθος είναι σαν την jazz III ή το κλασικό μεγάλο μέγεθος?

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι σαν την jazz 3 xl σε μέγεθος. Η συγκεκριμένη λέγεtai delrin και έχει πολύ διαφορετικό ήχο στην ατάκα, πιο σκαστό και πιο fat μαζί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Επειδη εχω μια σχετικη obsession  με τον συγκεκριμενο, λογω οτι υπηρξε η αιτια να ξεκινησω την κιθαρα, οχι απλα το εψαχνε και ψυριζε την μαιμου, οχι απλα ετρωγαν μερονυχταμ αλλα γινονταν ολοκληρα production μονο γυρω απο τον ηχο της κιθαρας, για να μη πω οτι σε εποχες που ηταν πετρινα χρονια για την ηλεκτρικη κιθαρα, οι custom κατασκευες προκειμενου να παραχθει συγκεκριμενο ηχητικο αποτελεσμα ηταν the norm. Το ψαξιμο οι πειραματισμοι που γινονταν ηταν πολυ μεγαλυτεορ και ενδελεχεστερο απο πολλων αλλων gearheads του ιντερνετ. Χαρακτηριστικο παραδειγμα πχ η τοποθετηση paf μαγνητη με κλιση, στην middle pos μθια στρατ κ.ο.κ. Ναι λοιπον το εψαχνε σε τρελο βαθμο.

Και να το ψαξε ο συγκεκιρμένος, ειμαι σίγουρος οτι αν τον φερεις στο rig μου ή στο rig του OP και παίξει, πάλι ιδιος με τον δισκο θα ακουστει.

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

ότι ψάχνουν ψάχνουν

Πχ στο another brick ο ίδιος λέει ότι ήθελε να γράψει με ενισχυτή, αλλά ο Ezrin επέμενε να παίξει DI. Και μάλιστα lespaul (μέχρι να δω το βίντεο πριν 10 χρόνια ορκιζόμουν ότι ήταν στρατο). Και αφού το έκαναν, στο τέλος πήραν ένα send απο την κονσόλα και το στείλανε στον ενισχυτή για δώσει λίγο παραπάνω ψωμί στην υπόθεση.

Καλά εγω οταν ειπα ότι δεν το ψαχνουν , δεν εννουσα πως επιαναν την κιθαρα όπως την αφησαν εψες και ελεγαν τι εχει τωρα flanger? Ε πάμε με αυτο 😁

 

Το να πω di η ενισχυτης λογικό ειναι.

Το να πω πως θα ρυθμισω ΟΛΑΑΑΑ τα πεταλακία ενα ενα τα knobs με θρησκευτικη προσηλωση αλλιως δεν βγαιει αυτος ο ήχος...το θεωρώ υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μου άρεσε αυτό που άκουσα στο πρώτο.Άλλωστε, είπες,ότι δεν είναι cover.

Και την απάντηση, την δίνεις από κάτω ο ίδιος:"Ιδανικότερα"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Έκανα κάποιες μικρές δοκιμές, και κατέληξα στο ότι αυτό που κανει τη μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δυο κλιπ του @Spyros Delta είναι ξεκάθαρα τo βαρύ gauge (νομίζω 11άρες φορά) που έχει στην στρατ, σε σχέση με τις 9άρες της prs. Εκεί οφείλεται η "παχιά" νότα κάθε φορά που χτυπάει την χορδή, κατι που δεν είναι αισθητό στο κλιπ με την prs.

 

 

Σε αυτη τη στρατ εχω 10αρια. Στην prs οντως 9αρια.
Εγω πιστευω οτι πιο πολυ ρολο παιζει το tone που εχεις φτιαξει και ειναι "αναισθητο".
Αν δεν ανεφερες το θεμα "σκασιμο" δεν θα το συζηταγαμε ακομα, αφου οπως και να εχει, ο ηχος και το παιξιμο σου ηταν καλο.
Παντως καλο ειναι που το ψαχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έπαιζα αρκετά με τον κομπρέσορα στον ήχο σου. Στις αρχικές είναι πολύ έντονος. Μετά ίσως πιό λίγος απο όσος χρειάζεται

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, ελπίζω να μη σου χαλάω το θέμα.

Είπα να προσθέσω κι εγώ μια προσπάθεια.

Ξέθαψα μια Strat πρόσφατα και πλέον είναι σεταρισμένη με 10-38 από τον @Superfunk

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου