Προς το περιεχόμενο

Τι μπάσο/α έχετε;


Τι μπάσο/α έχετε;  

62 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι μπάσο/α έχετε;

    • 4-χορδο
      54
    • 5-χορδο
      11
    • 6+ χορδές
      5
    • Άταστο
      9
    • Short scale
      6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παίξει με πολύ ελαφριά και ευκολοπαιχτα cort, και dean. Με πολύ μεγάλη διαφορά πιο easy to live with σε σχέση με το jb-75.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gosho είπε

Ερασιτέχνης κιθαρίστας είμαι και χρειάζομαι ένα μπάσο για home studio κατάσταση. Επειδή θέλω κάτι ευκολόπαιχτο, πως βλέπετε αυτές τις 2 medium scale λύσεις ? (βέβαια η δεύτερη μου πέφτει λίγο ακριβή ...)

 

https://www.thomann.de/gr/fender_sq_aff._jaguar_bass_h_cfm.htm

 

https://www.thomann.de/gr/fender_sq_cv_jaguar_bass_3_sb.htm

 

Προσωπική μου άποψη, δύο ίντσες διαφορά στο scale δεν νομίζω να κάνουν ένα μπάσο λιγότερο ή περισσοτερο ευκολόπαιχτο. Αν φοβάσαι οτι θα σε προβληματίσει η διαφορά στις αποστάσεις στα τάστα σε σχέση με μία κιθάρα (τι scale κιθάρες παιζεις?) τότε καλύτερα κατέβα στις 30" ή και χαμηλότερα. Για μένα την μεγαλύτερη διαφορά (οπως ακριβώς και στις κιθάρες) κάνει το μπράτσο (να σου "καθεται" καλά στο χέρι, υποκειμενικό) και να φέρεις το action εκεί ακριβώς που θέλεις για να μην το "πολεμάς", χωρίς παρατράγουδα.

 

Για μένα, μείνε στο "κανονικό" scale (εκει στις 34"), απείρως περισσοτερες επιλογές για καθε budget και ηχητικές προτιμήσεις (και αυτο σημαντικο, εγραψα την ιστορία μου πιο πανω, πηρα Jazz bass και σε 2 εβδομαδες το έστειλα γιατι ούτε ηχητικά δεν με καλυπτέ, λαθος επιλογή). Και αν δεν ψάχνεις συγκεκριμένο ήχο, πάρε και κάτι πιο ευέλικτο απο τις "παραδοσιακες" επιλογες (J, P, J+P κοκ).

 

ΥΓ: Α ναι, ξέχασα, υπάρχει στην οικογένεια και ένα short scale ΗΒ μπασο (δεν το έβαλα στο poll, ουσιαστικά δεν είναι δικό μου, ούτε παίζω με αυτό), είχε αγοραστεί για το πρωην έτερον ήμισυ (πολύ μικρά χέρια κοκ). Το μόνο όργανο του οποίου ποτέ δεν κατάφερα να ρυθμίσω ικανοποιητικά το intonation (αντε στα πρώτα 7 τάστα σε όλες τις χορδες να ήταν ΟΚ, απο εκει και κάτω, βαράτε βιολιτζήδες, με ότι σεταπ, χορδες κοκ)...υποθέτω οτι στο συγκεκριμένο το πρόβλημα ειναι κατασκευαστικό (καλα, 80-85 ευρώ έκανε τότε) αλλά από τότε οτιδήποτε είναι short scale το έχω πάρει απο φόβο.

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, gosho είπε

Αυτό λόγω των μαγνητών- πιο ευέλικτο με P/J

 

ΥΓ: Μπήκε... γκολ!!! Κάποιος ψήφισε short scale.

ΥΓ2: Body... Nato 🧐 Νομίζω δεν υπερέβαλα όταν έλεγα για τις... ρίζες αγριοπασατεμπιάς 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό λόγω των μαγνητών- πιο ευέλικτο με P/J

 

ΥΓ: Μπήκε... γκολ!!! Κάποιος ψήφισε short scale. 

το πολ δεν είναι σωστό.

Δεν δείχνει ονόματα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που τόσοι φίλοι παίρνουν τα πιό φτηνά μπάσα που υπάρχουν (γράφω χωρίς κάποια εξυπνακίστικη διάθεση), ιδίως αν το συγκρίνει κανεί με θέματα τύπου "παρέθεσε τις κιθάρες/πετάλια/ενισχυτές σου" και το τι βλέπεις εκεί μέσα είναι εντυπωσιακό πάντως.... 🙄

 

  • Συμφωνώ 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Harley Benton Jazz Bass κι εγω
Precision ηθελα αλλα δεν ειχε καλη κοπια.


και οταν το πηρα το δοκιμασα με δυο ηχογραφησεις
 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

 

 

γεια σου ρε Σπύρε με την υπερκομματάρα των jamiroquai!

Σταθμός η γκρούβα του.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Το Harley Benton Jazz Bass κι εγω

 

άλλος ένας και πάμε για μπιρίμπα

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου