Προς το περιεχόμενο

Arturia MicroBrute "Audio In" Envelope Trigger


shirime

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

είμαι κάτοχος ενός Arturia MicroBrute και αρχάριος στον κόσμο των synths. Διαβάζω στο manual πως η "Audio In" είσοδος είναι ικανή να τριγκάρει το envelope του synth. Θέλοντας να δοκιμάσω να επεξεργαστώ εξωτερικούς ήχους μέσω του φίλτρου του microbrute, έκανα κάποιες δοκιμές με σήματα από διάφορες πηγές χωρίς αποτέλεσμα.

 

Ψάχνοντας στο forum της Arturia αναφέρεται πως για να είναι ικανό το σήμα να τριγκάρει το envelope απαιτείται ένα αρκετά ενισχυμένο σήμα χωρίς παραπάνω διευκρίνιση. Οι δοκιμές μου έγιναν με έγχορδο μετά από rack προενίσχυση με τα gain/volume στις maximum δυνατές τους εντάσεις, πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

 

Έχει καταφέρει κάποιος να πετύχει το παραπάνω; Υπάρχει κάποια συμβουλή πάνω στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως και με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας δεν έχω πρόβλημα. Το post μου αφορά αυτό που αναφέρεται ρητά στο manual αναφορικά με το audio in:

 

Παράθεση

This makes it possible to process an external audio signal with the filter and amplifier; also note that this signal can trigger the envelopes. NOTE: this is a line level input. To use this with a guitar or microphone you will need to boost the levels with a pre-amp first.

 

Κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να περάσεις ηλεκτρική κιθάρα σε είσοδο με line level, όπως λέει το manual, το σήμα θέλει προενίσχυση.

Αν κατάλαβα σωστά το ερώτημα σου, αν συνδέσεις την κιθάρα σε μια πεταλιέρα ή κάποιο πετάλι Boss ή TC τότε θα έχεις την ευαισθησία εισόδου που απαιτείται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό έκανα (εις μάτην): οι έξοδοι της προενίσχυσης που έχω στη διάθεσή μου βγάζουν line level έντασης σήμα. Ακόμα και στη μέγιστη δυνατή ένταση (αρκετά db ενίσχυσης, χωρίς να γνωρίζω πόσα), δεν μπόρεσα να τριγκάρω τα envelopes του synth.

 

Η βασική μου απορία είναι εάν το έχει καταφέρει κάποιος άλλος με κάποιο τύπο εξοπλισμού (κάποιο modular με πολύ μεγάλη τάση εξόδου πχ) ώστε να αποκτήσω μια αίσθηση του αν είναι εφικτό, και τι τάξης μεγέθους ενίσχυσης απαιτεί.

 

edit: τα +15db του Boss GEB7 που δοκίμασα, επίσης δεν ήταν αρκετά.

Επεξεργασμένο από shirime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος (και αν κατάλαβα καλά), χρειάζεσαι ένα di (γίνεται και με πεταλιέρα όπως είπε ο Yannis, αλλά και με audio interface).

 

 

Can You Plug a Guitar Into Line Level Input? Will It Work?

So can you plug a guitar into line level input? Yes, you can, but you’d need proper gear in order to make it all work. In fact, a lot of guitar players these days are going directly into PA systems. It makes things much simpler than using microphones to capture the tone of a guitar amp.

We’ve also discussed plugging electric guitars directly into power amps. You can read more about it here.

There are a few things you can use to make guitars work at the line level. These are:

  • Specialized guitar preamps (often in the pedal form)
  • DI boxes
  • Multi-effects processing and amp modeling units
  • Audio interfaces

Specialized guitar preamps, which are usually in the form of pedals, are not that common but are useful. You can simply plug in directly to a mixing board with it.

Multi-effects processors and advanced amp modeling units can let you replicate entire rigs. You can have a very convincing tone without even using an actual amplifier.

DI boxes are usually common in studio settings. Although simple, it’s becoming less popular with all the digital modeling amps and other specialized devices. It’s useful if you rely completely on rack-mounted studio devices and digital plugins.

Finally, many audio interfaces these days are intended especially for guitars, basses, or generally anything with an instrument level output. This is more than useful for home studios or even some semi-professional and professional settings. Simply plug your guitar into an audio interface and use various plugins in your DAW to shape your tone.

 

 

https://musicgearheads.net/plug-guitar-into-line-level-input/

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά το impendance του σήματος  εξόδου της προενίσχυσης δεν φαίνεται να είναι το πρόβλημα: χρησιμοποιώ το sansamp psa 1.1 του οποίου τα outputs είναι low impendance/line level. Νομίζω πως η max ενίσχυση της προενίσχυσης είναι 18db, είναι δυνατόν αυτό το gain να μην είναι αρκετό;

 

Δεν έχω στη διάθεσή μου κάποιοι booster ή προενίσχυση με μεγαλύτερο gain, ο σκοπός του thread λοιπόν είναι να αποφύγω την περιττή αγορά ενός booster/preamp τύπου microamp για κάτι το οποίο μπορεί στην τελική να μη δουλέψει καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν νομίζω πως είναι θέμα προσαρμογής του σήματος. Τα έχεις καλύψει όλα.

Ρώτησα την ΕΛΙΝΑ και θα μας ενημερώσουν.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα από ΕΛΙΝΑ

Δοκιμάσαμε εμείς να συνδέσουμε κιθάρα στο Microbrute. Συνδέσαμε την κιθάρα μέσω ενός προενισχυτή της ART και αυτόν στο audio in του Microbrute, και δούλευε κανονικά, χωρίς να χρειαστεί να δώσουμε κάποιο μεγάλο gain μέσω του προενισχυτή. 
 

Υποσημείωση: Για να δουλέψει αυτό, ανεξαρτήτως με την συνδεσμολογία πρέπει να είναι πατημένο παρατεταμένα κάποιο απο τα πλήκτρα του microbrute (γιατί έτσι ενεργοποιείται το audio in).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου