Προς το περιεχόμενο

Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
21 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αγαπητέ μου ΕΖ,  επειδή στο παρελθόν σε ανάλογες περιπτώσεις έχω βρεθεί και στο Σύνταγμα και έξω από την αμερικανική πρεσβεία (δηλαδή στις περιπτώσεις Γιουγκοσλαβίας και του Ιράκ), θυμάμαι την ιαχή "φονιάδες  των λαών Αμερικάνοι" να δονεί τα πλήθη.

Δεν σας φαντάζει επιεικώς υποκριτικό να έχουμε έναν πόλεμο, τα θύματα του, το δράμα και να γίνεται μια εκδήλωση που να λείπει ένα πολύ βασικό "συστατικό";  Ο δράστης...

Θα συμφωνήσω 100% μαζί σας περί "μπάλας στην εξέδρα", αλλά όσον αφορά τη στάση των διοργανωτών της εκδήλωσης.

Εκτός και αν άλλαξαν οι προσλαμβάνουσες του συγκεκριμένου χώρου... Δηλαδή πχ αν μελλοντικά δούμε μια επέμβαση των γνωστών "φονιάδων των λαών" κάπου ανά τον πλανήτη και η αντίδραση θα είναι μια γενικόλογη κίνηση υπέρ της ειρήνης και όχι προσωποποιημένη κατά του δράστη.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σας, προσωπικά θα ήθελα να μην υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Ο δράστης (ο επιτιθέμενος) έχει όνομα. Στο παρελθόν (και ορθώς) τον ονοματίζαμε. 

Σαφέστατα δεν συμφωνούμε σε όλα, αμφότεροι έχουμε δικαίωμα στην άποψη μας, αλλά τουλάχιστον μπορούμε να συμφωνήσουμε σε (κατά  την άποψη μου) ορισμένες σταθερές.

Η καταδίκη ενός επιτιθέμενου σε κυρίαρχο κράτος και ιδιαίτερα με "επιχειρήματα" που τα έχουμε ακούσει στο παρελθόν σε άλλες περιπτώσεις από τα Δυτικά στόματα, είναι μια σταθερά.

Αγαπητέ - επίσης - Τέρη (και Χαρίλατρε), πρώτα να ξεκαθαρίσω πως δεν είχα καμμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν, αν φάνηκε κάτι τέτοιο λυπάμαι, δεν ήταν επιδίωξη μου. Εδώ και μέρες διάβαζα το νήμα χωρίς να επιθυμώ συμμετοχή, απλώς ανάγνωση για να μαθαίνω. Έκανα ένα σχόλιο με αφορμή την τοποθέτηση του Χάρη, "τεχνικού" θα έλεγα ενδιαφέροντος, μάλλον θα έπρεπε ν' ακούσω το αρχικό ένστικτο μου και να απέχω. Και δεν θα επανερχόμουν, αν δεν έκανες το ποστ για τη Μποφίλιου, που δεν ξέρω προσωπικά αλλά ούτε γνωρίζω και τη δουλειά της. Θεωρώ πως αδικείται απο πολλούς, όσα έχω διαβάσει απο αυτήν για το ζήτημα δεν αφήνουν την παραμικρή αμφιβολία περί ονομαστικής καταδίκης Πούτιν, Ρωσίας, εισβολής κλπ. Επειδή και προσωπικά έχω συμμετάσχει σε αναρίθμητες τέτοιου τύπου εκδηλώσεις υπέρ της ειρήνης - και χωρίς πάντα να συμφωνώ με τις θέσεις των οργανωτών στο σύνολο τους, θεωρώ πως η Μποφίλιου ως καλλιτέχνης έκανε αυτό που η ίδια η τέχνη κατα την άποψη μου επιτάσσει. Τα υπόλοιπα, θεωρώ πως είναι τραβηγμένα απο τα μαλλιά και έχουν (ίσως) αξία μόνο σαν χαβαλές και κουτσομπολιό.

Επεξεργασμένο από ez

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Λογικά, ναι Στράτο μου. Αλλά προσωπικά τείνω στο ότι δεν εννοείται απ' όλους. Και αυτό παρακαλώ να μη ληφθεί ως μομφή προς μέλη- είναι μια γενικότερη διαπίστωση από μερίδα των κοινωνικών μου επαφών

 

Δεν πιστεύω ότι μπορεί νοήμων άνθρωπος να μην καταδικάζει την επίθεση (και όλες τις ανάλογες πράξεις).

Αλλά επειδή η αλήθεια είναι το πρώτο θύμα ενός πολέμου (από όλες τις πλευρές), θεωρώ ότι θα πρέπει να κρατάμε αποστάσεις από αυτά που λέγονται και γράφονται παντού.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

η Ρωσία δεν είναι μια καρακαπιταλιστική χώρα, επειδή υπάρχουν κάποιοι κολλημένοι??

 

Η Ρωσία ουδεμία σχέση έχει με τον καπιταλιΖμο...(αν μιλάς για τον κομμουνισμο ως οικονομικό σύστημα και όχι ως πολιτικό καθεστώς γιατί αν μιλάς ως πολιτικό καθεστώς θα βάλεις τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΊΑ απέναντι στον κομμουνισμο και όχι τον καπιταλιΖμο)

 

Όσο έχει η Ελλάδα καπιταλιΖμο τόσο έχει και η Ρωσία   :) (μονοκαλλιέργεια πετρελαίου με μοναδικούς ωφελουμενους την τοπική ολιγαρχομαφια η Ρωσία, μονοκαλλιεργεια.... δημόσιους υπαλλήλους και συνταξιούχους,δεν νομίζω να παράγουμε και τίποτα άλλο  ,με μοναδικούς ωφελουμενους την τοπική κρατικοδιαιτη εργολαβία  η Ελλάδα)

 

 

Όμως η Ελλάδα όσο χάλια και να είναι ΕΧΕΙ δημοκρατία, η Ρωσία ΔΕΝ έχει.

Χούντα, από, έστω και πρώην,κομμουνιστες έχει. (Αν και in my book  ο λύκος και αν έγερασε ...

σφυροδρεπανα αναπολει)

49 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

 

Ας κρατήσουμε μια απόσταση από τα γεγονότα.

 

Εγώ δεν μπορώ να κρατήσω, είμαι  υπέρ του αμυνομενου και πάντα ενάντια στα φασιστικα καθεστώτα (δεξιά και αριστερά)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, ez είπε

Αγαπητέ - επίσης Τέρη (και Χαρίλατρε), πρώτα να ξεκαθαρίσω πως δεν είχα καμμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν

Νo offense taken- δεν τίθεται θέμα. Κουβέντα κάνουμε. Και να αποσαφηνίσω ότι δεν απεύθυνα μομφή κατά της Μποφίλιου. Ήταν απλά το έναυσμα. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKTAKTO!!! H ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΟΥΡΕΥΕΙ ΤΟ 60% ΤΩΝ ΧΡΕΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΜΕ 4 ΤΡΙΣ ΔΟΛΑΡΙΑ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΣΘΕΡΕΣ!!! ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ!!!

 ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν μαλώνουν  GuruZ με ModeratorZ την πληρώνουν τα απλά μέλη .

Lου Kου (πώς λέμε Σουν Τσου )  2022 μ.χ.  🤪

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμες είναι, δεν είναι επί προσωπικού.

 

 Ας κάνουμε και ένα ευχάριστο διάλειμμα να πέσουν οι τόνοι

 

 

 

🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, cos_dr είπε

EKTAKTO!!! H ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΟΥΡΕΥΕΙ ΤΟ 60% ΤΩΝ ΧΡΕΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΜΕ 4 ΤΡΙΣ ΔΟΛΑΡΙΑ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΣΘΕΡΕΣ!!! ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΥΡΩΣΕΙΣ!!!

 ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

 

 

Πιο έκτακτο: Σου υπενθυμίζω ότι το Σάββατο έχουμε... αγώνα, με τον σύντροφο Παράγκα. Θα θέσουμε επί χάρτου (μεταξύ άλλων) τα σχέδια για την παγκόσμια επανάσταση. 

ΥΓ: Θα μπορούσα βέβαια να σου στείλω ένα pm, αλλά ήθελα να δώσω έναν πιο... δραματικό τόνο 😄

Σύντροφε cos, be there or be square... Η (μουσική) επανάσταση δεν μπορεί να περιμένει 🤩  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πιο έκτακτο: Σου υπενθυμίζω ότι το Σάββατο έχουμε... αγώνα, με τον σύντροφο Παράγκα. Θα θέσουμε επί χάρτου (μεταξύ άλλων) τα σχέδια για την παγκόσμια επανάσταση. 

ΥΓ: Θα μπορούσα βέβαια να σου στείλω ένα pm, αλλά ήθελα να δώσω έναν πιο... δραματικό τόνο 😄

Σύντροφε cos, be there or be square... Η (μουσική) επανάσταση δεν μπορεί να περιμένει 🤩  

δύσκολα λόγο υπερβολικά αυξημένου φόρτου εργασίας και άλλων υποχρεώσεων.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω εχω κανα δυο φιλους μουσικους στην Ουκρανια, με τους οποιους ειχα συζητησει παλια λιγο για την κατασταση εκει. Κοιταξτε λιγο την ελληνικη κοινωνια τι τραβαει ακομη επειδη ειχαμε χουντα πριν μισο αιωνα.. αυτοι ειχαν πολεμο το 2014, ο οποιος δεν τελειωσε ποτε ουσιαστικα στα ανατολικα της χωρας.

 

Βασικα η μεγαλυτερη επιθυμια οποιων ειναι κατω των πενηντα+ εκει ειναι η δημοκρατια και η Ευρωπη. Ειχαν τραβηξει τα πανδεινα απο τους Ρωσους, και πριν τον δευτερο παγκοσμιο, και μετα, με δεκαετιες κομμουνιστικης χουντας. Και ξαφνικα τα καταφεραν και αλλαξαν την πορεια της χωρας τους τα τελευταια 30 χρονια, και εχουνε μεγαλη περηφανια για αυτο.

 

Δεν υπηρχαν ομως αρνητικα συναισθηματα για τη Ρωσια (οπως και εμεις ας πουμε δεν μισουμε Γερμανους και Ιταλους πια). Αυτο βεβαια αλλαξε δραματικα τωρα, εχουν παρει ολοι οπλα (στις περιοχες που γινεται πολεμος), και νομιζω οτι τελικα θα τους γ##% τους Ρωσους, (επι λεξει ακριβως οπως μου τα ειπαν..). Αυτη θα ειναι η κληρονομια του Πουτιν, ενα μισος που θα κρατησει δεκαετιες.

 

Εναν λαο που εχει γευτει ελευθερια δεν μπορεις ευκολα να τον βαλεις κατω με τανκς και βομβες, ειδικα σημερα που ο κοσμος ειναι πια μικρος και ενημερωνεται πιο ευκολα. Οσον αφορα τη δημοφιλια των επιχειρηματων του Πουτιν σε μεριδα κοσμου στην Ελλαδα δεν με εκπλησσει.. Ειναι καπως σαν τον Φιντελ Καστρο που εδω θεωρειται ηρωας και συμβολο δημοκρατιας, και μετα γνωριζεις κανα Κουβανο μουσικο (η πας στην Κουβα) και ολοι (ολοι ομως) τον θεωρουν δικτατορα 50 χρονων.. οπως σου λενε παρα πολυ ευγενικα..

  • Like 3
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου