Προς το περιεχόμενο

Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

Σε έναν πόλεμο κάνεις δεν εξετάζει ποιος έχει δίκιο 

Θα συμφωνήσω σ αυτό, όταν μιλάμε για μάζες η ηθική πάει περίπατο αν και στο όνομά της γίνονται όλα και αυτή είναι που χρησιμοποιούν οι εκάστοτε δημαγωγοί για να ησυχάσουν, να κοιμίσουν τις συνειδήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, serres είπε

Θα συμφωνήσω σ αυτό, όταν μιλάμε για μάζες η ηθική πάει περίπατο αν και στο όνομά της γίνονται όλα και αυτή είναι που χρησιμοποιούν οι εκάστοτε δημαγωγοί για να ησυχάσουν, να κοιμίσουν τις συνειδήσεις.

 

Εγώ βασικά είμαι πολύ πιο πρακτικός:

 

Πηγαίνω με αυτόν που με συμφέρει ,τόσο από το επίπεδο της ποιότητας ζωής ,τις ευκαιρίες και τις ελευθερίες που μου προσφέρει το "σύστημα " του όσο και από το αν κινδυνεύω ανά πάσα στιγμή να με στείλει σε κάνα γκουλαγκ ή να με καθαρίσει με συνοπτικές διαδικασίες επειδή γουστάρω δημοκρατία. 

 

Αυτός ο Πουτιν δεν μου φαίνεται και πολύ σόι......με βάση τις άνωθεν απαιτήσεις μου :)

 

No Brainer αρα η επιλογή  που λένε και στο χωριό μου :)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Έχουμε άλλα που μας απασχολούν εδώ.

Πες τα αγορίνα μου... Είναι δυνατόν να ζητάνε τριάμισι χιλιάρικα για μια... tele; 🧐

 

Ο κόσμος μας πάει κατά διαόλου...

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πες τα αγορίνα μου... Είναι δυνατόν να ζητάνε τριάμισι χιλιάρικα για μια... tele; 🧐

 

Ο κόσμος μας πάει κατά διαόλου...

 Τι 3,5 χιλιάρικα μου λες...αφού δεν θα έχουμε ΡΕΥΜΑ έτσι που μας κατάντησε ο

ΜΗ- ΤΣΟ- ΤΑ- ΚΗΣ 🤣

 

ΔΩΚΕ 150 ευρώ και πάρε αΦτί, παίζει και μόνη της ,εγω μια φορα στο ειπα.....

 

 

16494253534121692001730706749319.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

με συμφέρει

   Μέσα σ΄ αυτό τον λαβύρινθο των συμφερόντων που απλώνονται μπροστά μας το θέμα δεν νομίζω ότι μπορεί να λυθεί με τις γνωστές συνταγές. Μη ξεχνάμε εξάλλου ότι ήταν καθαρά θέμα τζόγου, τύχης τις περισσότερες φορές οι επιλογές των εκάστοτε πολιτικών στην επιλογή της "σωστής" πλευράς και με αποτελέσματα  τις περισσότερες  φορές τα μη αναμενόμενα.  Είναι ανόητο να  επιμένουμε με το ίδιο τρόπο  να γιατρέψουμε τον άρρωστο, όταν οι οι προηγούμενοι 100 έχουν πεθάνει από το τρόπο αυτό και τουλάχιστον ανόητο να επιλέξουμε τον ίδιο δρόμο για τους επόμενους μόνο από προσωπικό συμφέρον  όταν γνωρίζουμε με μαθηματική ακρίβεια ότι αυτός καταλήγει στο Μινώταυρο.

 

Περί ορέξεως όμως....

Η επιλογή είναι δική μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορούμε να επιστρέψουμε όσο πίσω θέλουμε αν είναι να μαστιγώσουμε τη δύση, τους Αγγλοσάξωνες κλπ. Να θυμηθούμε την αποικιοκρατία, τα σκλαβοπάζαρα, την εταιρεία Δυτικών Ινδιών, την εξολόθρευση των Ινδιάνων, τί έκανε ο Τσώρτσιλ τους Ινδούς ή τους Μαορί, τη Δρέσδη, τη Χιροσίμα, το Βιετναμ κλπ.

 

Κι απ την άλλη φυσικά θα υπάρχουν κάποια αντεπιχειρήματα και πολύ whataboutism για τον έταιρο πόλο για την ανελευθερία, τα γκουλάγκ, το holodomor στην Ουκρανία, την εισβολή σε Φινλανδία και Πολωνία και την Κορέα, την Τσεχοσλοβακία, την Ουγγαρία, το Αφγανιστάν, την Τσετσενία, τη Γεωργία κοκ.

Το θέμα είναι ότι κάπου πρέπει να τραβήξουμε μια γραμμή. Η αναθεώρηση συνόρων φέρνει πολέμους. Οι πόλεμοι καλλιεργούν άσβεστα μίση που τους ανατροφοδοτούν. Άρα κατ' αρχάς το status quo των υπάρχοντων συνόρων πρέπει να είναι απαραβίαστο για να ξεκινήσουμε να μιλάμε. Αν δεν είναι σεβαστό αυτό κι ο καθένας προσπαθεί να απελευθερώσει μειονότητες ή να ξαναφτιάξει αυτοκρατορίες κάποια στιγμή θα γίνει και το μεγάλο μπαμ. Και το μεγάλο μπαμ αυτή τη φορά μπορεί να είναι και το τελευταίο. 

 

Απο κεί και πέρα το "αιρετικό" κείμενο του @serres δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία ακόμη κουτσομπολίστικου επιπέδου άποψη που βρίθει από λογικά άλματα (μιας που όποιος έχει επιχειρήσει επιστημονικές αναλύσεις ξέρει ότι χρειάζεται συγκεκριμένη και διαφανής μεθοδολογική προσέγγιση για να να τις πάρει κάποιος στα σοβαρά). Το κυριότερο λογικό άλμα είναι μάλλον ότι ο συγγραφέας θεωρεί ότι είναι πιο έξυπνος απ όλους τους χαζοευρωπαίους πολιτικούς και οικονομικούς αναλυτές. Αυτό είναι ένα γνώρισμα που κατά κόρον ανήκει σε μια συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων, των οποίων η ψυχολογία τους σπρώχνει συνήθως στα άκρα του πολιτικού συστήματος ή/και σε θεωρίες αεροψεκασμών.

 

Μπορεί φυσικά κάποιος με στοιχειώδη παρατηρητικότητα να εντοπίσει τις αντιφάσεις μέσα στο κείμενο μιας που τελικά δε νομίζω να μπορεί κανείς να καταλάβει αν οι Αγγλοσάξονες προτιμούν τη φθηνή ενέργεια για να αναπτύσσονται οι οικονομίες τους ή την ακριβή ενέργεια για να πουλάνε στην Ευρώπη τα αποθέματα τους (hint: το πρώτο μόνο ισχύει). 

 

 

 

 

 

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Χαίρομαι που υπάρχει αντίλογος μα πιο πολύ ότι αυτός πηγάζει μέσα από ανθρώπους με επιχειρήματα και αναπόφευκτα με  γνώσεις.

  Νομίζω πως μπορούμε να μάθουμε πολλά αν καταφέρουμε να κρατήσουμε την συζήτηση στο επίπεδο της μάθησης και όχι του ΕΓΩ έχω δίκιο!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Σε έναν πόλεμο κάνεις δεν εξετάζει ποιος έχει δίκιο 

 

Εξετάζει με ποιον τον ΣΥΜΦΕΡΕΙ να είναι. 

 

Και η χώρα μας ευτυχώς σε όλη της την ιστορία ήταν με την σωστή πλευρά δηλ. αυτή της δύσης (των "αγγλοσαξωνων" δηλ.) και άρα της δημοκρατίας .

 

Η επιλογή αυτή την έσωσε απο τον εξευτελισμό του να είναι μια ηττημένη ναζιστική  χώρα μετά τον Β Παγκοσμιο Πόλεμο και ,το σπουδαιότερο,

από τα νύχια της κομμουνιστικης δικτατορίας και εξαθλίωσης μετά τον Β' Παγκοσμιο πολεμο. 

 

Ευτυχώς συνεχίζει να είναι με αυτή την πλευρά. 

 

Οι κυβερνήσεις της Ελλάδας πάντα....left a lot to be desired και έκαναν τραγικά λάθη και παραλείψεις,  αλλά το καταστροφικό λάθος να πάνε με την "αλλη" πλευρά ευτυχώς δεν το έκανε καμμια. 

 

Τελικά ο πόλεμος είναι Ρωσίας - Ουκρανίας ή Ρωσίας-Δύσης. 

 

 Μας έχουν κηρύξει κανένας τον πόλεμο και διαλέξαμε πλευρά? 

 

 Εγώ μόνο για τη Ρουλα βλέπω λέει ο Ευαγγελάτος και γι αυτόν που μίλησε στη βουλή από αυτό πως το λένε, του Αζωρ έναν κοντουλιακα 😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τελικά ο πόλεμος είναι Ρωσίας - Ουκρανίας ή Ρωσίας-Δύσης. 

 

Το δεύτερο ΦΥΣΙΚΑ

 

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Μας έχουν κηρύξει κανένας τον πόλεμο και διαλέξαμε πλευρά? 

 

Ναι....μα καλα ΑλτσχΑίΜερ εχεις παθει? Εσυ δεν εβριζες προχθες τον ΜΗ-ΤΣΟ-ΤΑ-ΚΗ που τους εστειλε κατι ΚαλαΖνικοφ? (καλα μη νομιζεις οτι ξοδευτηκε απο κατασχεση ηταν απο ΟΥΚΡΑΝΙΚΟ πλοιο πριν καμμια 10αρια χρονια .... )  

 

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ μόνο για τη Ρουλα βλέπω λέει ο Ευαγγελάτος και γι αυτόν που μίλησε στη βουλή από αυτό πως το λένε, του Αζωρ έναν κοντουλιακα 😂

 

 Κανουμε την τριχα τριχια το λενε... τα ξερετε αυτα καλα εσεις οι ειδικοι 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Το δεύτερο ΦΥΣΙΚΑ

 

 

Ναι....μα καλα ΑλτσχΑίΜερ εχεις παθει? Εσυ δεν εβριζες προχθες τον ΜΗ-ΤΣΟ-ΤΑ-ΚΗ που τους εστειλε κατι ΚαλαΖνικοφ? (καλα μη νομιζεις οτι ξοδευτηκε απο κατασχεση ηταν απο ΟΥΚΡΑΝΙΚΟ πλοιο πριν καμμια 10αρια χρονια .... )  

 

 

 Κανουμε την τριχα τριχια το λενε... 

Δεν τον έβριζα. Απλά του είπα να μην στείλει όπλα πρώτος αλλά δεν ακούει τίποτα, κάνει ότι του λένε 5 αυλικοί πλέον, οι υπουργοί του είναι μια κωμωδια πλέον, καταρρέει δημοσκοπικα και δεν μπορεί να κάνει τίποτα ουσιαστικό για αυτά που περιγράφονται στον παρακάτω σύνδεσμο 

 

 https://www.zougla.gr/money/article/pli8orismos-89-pnigi-mis8otous-ke-sintaksiouxous

 

 Ευτυχώς όμως σύντομα θα έρθουν οι κάλτσες 🤣και είναι λίγα τα ψωμιά του. 😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου