Προς το περιεχόμενο

Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Αυτόν να μην ξαναδούμε και αντέχεται ο πόλεμος. 🤣

 

Πρόσεξε τι εύχεσαι γιατί αν φύγει αυτός θα έρθει ο άλλος που θα μπει στο νομισματοκοπειο να κάνει βουτιές στην πισίνα με τα 500ευρα και θα τρέχει στον Πουτιν να βρει μελάνια να τυπώσει δραχμές....

 

 

:)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Πρόσεξε τι εύχεσαι γιατί αν φύγει αυτός θα έρθει ο άλλος που θα έμπαινε στο νομισματοκοπειο να κάνει βουτιές στην πισίνα με τα 500ευρα και θα τρέχει στον Πουτιν να βρει μελάνια να τυπώσει δραχμές....

 

 

:)

πάνε αυτά τώρα.

 Τώρα θα πολεμήσουμε τους Τούρκους με ότι έχουμε.

 Απέτυχαν τα μνημόνια, απέτυχε ο καπιταλισμός, έφερε τα ίδια πάλι.

 Δεν αυτορρυθμίζονται οι αγορές.

 Αυτά παθαίνουν όταν είναι ανεξέλεγκτες, έχει ξαναγίνει αυτό και γίνεται συνέχεια επί αρχαιοτάτων τρόμων.

 Και δεν υπάρχουν ελεγχόμενοι πόλεμοι.

 Αυτή τη φορά θα πέσουν πυρηνικά.

 Και όποιον πάρει ο χάρος και οι υπόλοιποι θα είναι στραβοί και ζαβοί από τη ραδιενέργεια μέχρι να ξεράσουν τα άντερά τους και θα γίνει ότι έγινε στην τηλεσειρά on the beach με τον Αρμάντ Ασαντέ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι δεν ζούμε σε προσομοίωση, το γιατί το πιστεύω είναι μεγάλη κουβέντα.

 

Όμως σε κάποιο βιβλίο είχα διαβάσει ότι "το να θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την πολιτική σημαίνει ότι είναι ψυχασθενής"

 

Τώρα που το γράφω συνειδητοποιω ότι δεν θυμάμαι ακριβώς τη φράση, αλλά το νόημα είναι ότι δεν ασχολούνται ισορροπημενα άτομα με την πολιτική, όλοι έχουν κάποια μεγαλομανία, διψα να εξουσιάζουν κλπ, νομίζω με καταλαβαίνετε.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Τώρα θα πολεμήσουμε τους Τούρκους με τα ΡΑΦΑΛ του ΜΗ-ΤΣΟ-ΤΑ-ΚΗ

 

Να τα λεμεβκιαΦτα

 

 

 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Να τα λεμεβκιαΦτα

 

 

 

Έχετε μείνει πίσω.

 Να πως θα πολεμήσουν

Όπως πολεμάω εγώ αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές. Ξέρω εγώ τώρα. Δεν ξέρω με τόσο πόλεμο που έχω κάνει?χαχαχαχχαχα

 

 

Battlefield™ 2042_2022.02.25-00.09_1.png

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, Nestoras είπε

Πάντως το ότι θα δούμε 3ο παγκόσμιο επί ημερών Κούλη παίζει σαν σενάριο.

 

10 ώρες πριν, cos_dr είπε

Αυτόν να μην ξαναδούμε και αντέχεται ο πόλεμος. 🤣

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ουκρανία, Μολδαβία, Λευκορωσία, ουσιαστικά αποτελούν το μαξιλαράκι, ας πούμε buffer zone της Ρωσίας μπροστά στο ΝΑΤΟ. Ήδη η συμμετοχή της Λετονίας, Λιθουανίας μπορει να πει κανείς ότι πάει να το χαλάσει, αλλά ας πούμε ότι είναι μικρής έκτασης μέτωπο.

Συνεπώς πάγια τακτική της Ρωσίας θα είναι να διατηρηθεί αυτή η κατάσταση συν το γεγονός ότι η προσάρτηση της Ουκρανίας (είτε κανονική είτε στο περίπου στο στυλ Κριμαίας) θα τους εδραιώσει την πρόσβαση στην Μαύρη Θάλασσα.

Ετσι η μεν Δύση τη βλέπει σαν προθάλαμο προς τη Ρωσία, η δε Ρωσία ως προπύργιο. (Συν όλα τα άλλα πλουτοπαραγωγικά).

Η όλη αυτή κατάσταση έχει φέρει τη χώρα σε κάποια μορφή επίγειου παράδεισου, φτηνής ζωής, καλής ποιότητας ζωής, συνδυάζοντας όλα τα καλά της Δύσης και του πρωην ανατολικού μπλοκ (προφανώς και όλα τα κακά). Τα γνωρίζω αυτά από φίλο που ήταν με το ένα πόδι στην Ουκρανία τους τελευταίους 4-5 μήνες, με προοπτική να ζεί εκεί τον μισό χρόνο, να εκποιήσει τα εδώ υπάρχοντα (ενοικίαση πχ) και να ζει με τα έσοδα στην Ουκρανία, αγοράζοντας εκεί σπίτι που να το διατηρεί και ως airbnb και πρακτικά να ζει σχεδόν μη εργαζόμενος ή το πολύ τηλεργαζόμενος. Το μοντέλο αυτό ήδη το εφαρμόζουν πολλοί δυτικοί γνωστοί του, Αυστριακοί, Γερμανοί, Βέλγοι. Η περιγραφές που μου έκανε για την χώρα ήταν ως ένα απέραντο party place και ξεδώματος σε κάθε τομέα. Η δε ευκολία στις υπηρεσίες για ο,τιδήποτε είναι (-ήταν) εξωπραγματική με πάντα λίγο καλό ...λαδάκι. Επέστρεψε στην Ελλάδα δυο μέρες πριν την εισβολή και μέχρι τότε ήταν κατηγορηματικός (και μοιραζόταν την ίδια σιγουριά με τους Ουκρανούς φίλους του) ότι δεν θα γίνει τίποτα ή αν θα γίνει θα γίνει μόνο στο Ντονμπας και όχι στο Λβιβ που έμενε και είναι σχεδόν δίπλα στην Πολωνία. Είχε πάρει κινητό Ουκρανικό, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, είχε δει σπίτια και μεσίτες και νομικούς σύμβουλους για στήσιμο επιχείρησης κλπ. Γενικώς ήταν ξετρελαμμένος, σε αντίθεση με εμάς τους φίλους του που τον κοιτούσαμε με απορία κουνώντας το κεφάλι και όλο τον τελευταίο μήνα τον είχαμε φάει να γυρίσει. Και σημειωτέον ήταν προγραμματισμένο να γυρίσει για μια εβδομάδα για να κάνει ο πατέρας του κάτι εξετάσεις. Μας έλεγε μην πιστεύτετε τα κανάλια, δεν τρέχει τίποτα. Πάντως το έχω σίγουρο ότι θα ξαναπάει πολύ σύντομα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι πως από την αίσθηση ασφάλειας του καναπέ μας ξεχνάμε. Και γινόμαστε υπερευαίσθητοι.

 

Ο άνθρωπος δεν είναι παρά άλλο ένα ζώο. Μπορεί να προσπαθεί να ξεφύγει από αυτό και να ξεχωρίσει, μπορεί να επικαλείται τη "ζωωδη" φύση του κατά το δοκούν και όπου συμφέρει, αλλά παρ' όλη την ψευδαίσθηση εξακολουθεί να είναι ζώο, και το μεγάλο ζώο τρώει, βασανίζει ή σκοτώνει το μικρό, επειδή πεινάει ή επειδή απλώς μπορεί.

 

Απλά σε έναν κόσμο που γίνεται διαρκώς απίστευτα πιο πολύπλοκος από παλιά, ίσως είναι πιο δύσκολο να διακρίνει κάποιος παρατηρητής το πόσο ζώα είμαστε.

 

Εγώ είμαι της άλλης άποψης. Δεν κλαίγομαι ούτε στεναχωριέμαι. Απλά προσπαθώ να θυμάμαι πάντα πως όσα έχουμε δεν είναι δεδομένα, και πως ένα κλικ χρειάζεται για να βρεθείς κι εσύ στην απέναντι όχθη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου