Προς το περιεχόμενο

Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
24 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ωραίος 

 

 

 

Είδες που φτάσαμε;

Να λέμε "ωραίος" (που ναι, ωραία τα είπε) σε έναν που λέει το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

ΘΑ μου πείς, εδώ την ψωνίζουν δημοτικοί σύμβουλοι.....οι "Παγκόσμιοι ηγέτες" δεν θα την ψωνίσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πολλά για τα θύματα ενός πολέμου.

 Έχω δει, έχω μυρίσει, έχω βοηθήσει θύματα πολέμων.

 

 Στην Ουκρανία γίνονται πολλά........

 Άνθρωποι βασανίζονται, βιάζονται σωματικά και ψυχικά και υποφέρουν.

 

Υποφέρουν όμως άνθρωποι και στις δυο αντιμαχόμενες πλευρές.

 Μην το ξεχνάμε.

 

 Το βίντεο στο link που παραθέτω, είναι ίσως το πιο σκληρό και απάνθρωπο που έχω δει για κάποιον που υποφέρει συνέπειες ενός πολέμου.

 

 https://www.newsit.gr/kosmos/polemos-stin-oukrania-Influencer-sti-rosia-plantazei-sto-klama-giati-kleinei-to-Instagram-sti-xora/3485390/

 

 Ναι αυτό που της κλείνουν το twitter.

 

 ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ τι παθαίνει ένας INFLUENCER άμα του κλείσουν το TWITTER?

 Καταλαβαίνουμε τι θα ΠΕΡΑΣΕΙ μέσα του?

 Τολμώ να πω πως είναι  απάνθρωπο ακόμα και το να συνεχίσει να ζει🤪🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αδέλφια μου έχετε δίκιο σε αυτά που μου είπατε, όμως εγώ θα επαναλάβω αυτό που έγραψα στην αρχή:

 

On 2/24/2022 at 11:32 AM, Yannis Methenitis said:

Όταν καίγεται ο κόσμος δίπλα μας, πσάχνουμε να ξετυλίξουμε το κουβάρι κάπου στο τέλος του...

 

  

On 3/10/2022 at 10:18 PM, Yannis Methenitis said:

...οι συζητήσεις μπορεί να γίνονται απο λογικούς ανθρώπους μεν αλλά με διαφορετική πληροφόρηση, οπότε είναι λογικό να μην συμφωνούν.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Yannis Methenitis

Εμείς Γιάννη να συμφωνήσουμε και να διαφωνήσουμε όσο θες.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και να επηρεάσουμε κανέναν.

Μόνο ευχολόγια μπορούμε να συντάξουμε , με την κρυφή ελπίδα μην στραβώσει κάτι και σε εμάς.....γιατί ακόμα αυτό μας έλειπε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η κατάσταση είναι δύσκολη και την πληρώνουν πρωτίστως οι Ουκρανοί. 

Ο Πούτιν και ο πουτινισμός είναι τελειωμένες υποθέσεις μακροπρόθεσμα και ο κόσμος μόνο καλύτερος μπορεί να γίνει μετά αυτή την οδυνηρή φάση. 

Ο πόλεμος είναι μια ακραία κατάσταση και οι αποφάσεις αναπόφευκτα εμπεριέχουν το στοιχείο του κυνισμού. 

Η Ελλάδα καλώς έστειλε πολεμικό υλικό και πήρε σαφή θέση σε αυτή την κατάσταση. Τη θέση μας στην επόμενη μέρα πρέπει να σκεφτόμαστε δεν είμαστε διαγωνιζόμενοι στο Σταρ Ελλάς 2022 να ευχηθούμε παγκόσμια ειρήνη.

 

Η σημερινή κατάσταση  είναι η θερμή φάση ενός ψυχρού πολέμου (μάλλον "αντάρτικου πληροφοριών")  που κρατάει πάνω από 15 χρόνια. Η Ρωσία δεν είναι κάποια χώρα με την οποία έχουμε κοινά συμφέροντα, είναι (αυτό που θα λέγαμε) "ο εχθρός".

 

Ο πουτινισμός πήρε μια χώρα που κάποτε σεβόταν τους καλλιτέχνες και τους επιστήμονες και την έκανε ανταλλακτήριο μπιτκοιν, την παρέδωσε σε νεόπλουτους που καρπώθηκαν κρατική περιουσία σε μια νύχτα και δεν ξέρουν ούτε να φάνε τα λεφτά τους με στυλ, αγοράζουν σπίτια και ποδοσφαιρικές ομάδες. Χρηματοδότησαν και εργάστηκαν ενεργά για κάθε εξέλιξη που θα μπορούσε να πλήξει τη δημοκρατία και τους θεσμούς στη Δύση, από τον Τραμπ στην Αμερική μέχρι τους φυλακόβιους χρυσαυγίτες στην Ελλάδα, τους εμπόρους επιστολών του Ιησού, την ταλιμπάν μερίδα των παπάδων, τα fake news για τον κορωνοϊό και τα εμβόλια, το Βrexit και ο κατάλογος είναι ατελείωτος. 

 

Ίσως δεν έχει καταστεί πολύ σαφές το πρόβλημα, αλλά η Ελλάδα ήταν στην έβδομη θέση διεθνώς στη δημοτικότητα του Πούτιν, η μοναδική του κανονικού δυτικού κόσμου που βρέθηκε πάνω από τον median.   

 

Και όλα αυτά όχι στα σοβαρά, όχι με δεδομένα ή ορθολογισμό, αλλά με αναλύσεις καφενείου, "γλεντάει ο Βλαδίμηρος τα Αμερικανάκια" και τέτοια. Μιλάμε για μια κοινή γνώμη χωρίς πυξίδα, χαμένη στην ατάκα του συγχωρεμένου του Τράγκα, των υποκλίσεων του Λαφαζάνη και την κεκτημένη ταχύτητα των πάσης φύσεων αντιδυτικιστών της πορδής. 

 

Όλα αυτά θα φτιάξουν. 

Και το πετρέλαιό τους να το βάλουν εκεί που ξέρουν.  

Θα βάλουμε πάνελ και ανεμογεννήτριες και το κάθε τις (σικ).

 

711867271_Screenshot2022-03-12at22_44_05.thumb.png.b5351621b626e7b13ccc5d18e9dbc63e.png

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, harilatron είπε

Η Ελλάδα καλώς έστειλε πολεμικό υλικό και πήρε σαφή θέση σε αυτή την κατάσταση. Τη θέση μας στην επόμενη μέρα πρέπει να σκεφτόμαστε

 

Χάρη μου διαφωνώ ακόμα και με τις τελείες και τα υπόλοιπα σημεία στίξης σε όλα αυτά που έγραψες.

Είμαι κάθετα αντίθετος με τις απόψεις σου.

Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει τίποτα.

 

Όμως πάνω σ' αυτό το παραπάνω που έγραψες και παραθέτω, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι.

 

Πώς νομίζεις ότι η θέση που πήραμε στέλνοντας πολεμικό υλικό, θα επηρεάσει την θέση μας την επόμενη μέρα?

Με ποιον τρόπο?

Θετικά, αρνητικά ή ουδέτερα?

Γιατί?

Θα ήθελα αν μπορείς να αιτιολογήσεις τις απόψεις σου πάνω σε αυτά τα παραπάνω.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε επίπεδο επιχειρησιακό δεν πιστεύω ότι αυτά τα λίγα που στείλαμε θα κάνουν τη διαφορά.

Σε επίπεδο πολιτικό νομίζω ότι το όφελος θα ήταν το ίδιο αν στέλναμε απλά κονσέρβες και κουβέρτες.

Σε επίπεδο κοινωνικό όμως, είναι σημαντικό ο Έλληνας να βλέπει τη Ζαχάροβα να τον απειλεί και να του υπαγορεύει ποιο κανάλι θα πρέπει να δει. Να ξέρουμε για τι μιλάμε δηλαδή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, harilatron είπε

Σε επίπεδο κοινωνικό όμως, είναι σημαντικό ο Έλληνας να βλέπει τη Ζαχάροβα να τον απειλεί και να του υπαγορεύει ποιο κανάλι θα πρέπει να δει. Να ξέρουμε για τι μιλάμε δηλαδή.

 

 

Δηλαδή μου λες ότι ήταν καλό το να στείλουμε όπλα, επειδή η κυρά Ζαχάροβα κάνει πολιτική για την χώρα της, λέγοντας πράγματα με τα οποία κατά την γνώμη σου θα ασχοληθεί ο μέσος Έλληνας, που καίγεται ο πωπός του κάθε μέρα να τα βγάλει πέρα με τις τιμές (ιδιαίτερα της ενέργειας-καυσίμων).

Ε δεν συμφωνώ.

Και δεν βλέπω πώς αυτό μπορεί να βοηθήσει την χώρα στο μέλλον (όπως υπονόησες).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρακάτω το προφίλ του Γάλλου ποιητή/μεταφραστή Andre Markowicz, έχει αρκετά άρθρα που βρήκα ενδιαφέροντα και κατατοπιστικά, σχετικά με την κατάσταση. 

 

https://mobile.facebook.com/andre.markowicz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου