Προς το περιεχόμενο

Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Όχι, να τα λέμε και αυτά... Έγινε επιτέλους μια συναυλία για να καταγγελθεί ο ρωσικός ιμπεριαλισμός, η ρωσική εισβολή και για να ακουστεί ένα "φονιάδες των λαών Ρώσοι" με τη γροθιά υψωμένη...

 

Τι, δεν ακούστηκε; 😆

 

Bofiliou.jpg

 

Αυτη δεν ειναι η ανταρτισσα που κατα τον αντιμνημονιακοαγαναχτιΖμενοαγωνα ειχε βγει στο ΒΟΥΝΟ ως νεος παπΑΡΗΣ ? 

Στις 13/3/2022 στις 6:26 ΜΜ, cos_dr είπε

Κάποιος πρέπει να πει στους παρουσιαστές και τις παρουσιάστριες πως δεν τα λέμε ΤΑΝΚΣ.

 ΑΡΜΑΤΑ τα ΛΕΜΕ

 

Καλα αΦτο σε πείραξε.

 

Η...."ΑΠΟΒΙΒΑΣΗ" των Ρωσων πεζοναυτων δεν σε κΣενισε?

Σιγα μην εχουν και καρτα απεριοριστων διαδρομων .....

 

ΚοΜΟΥνιΖΜο τελικα θενε αΦτοι οι δημοσιογραφοι να λενε μονο αΦτα που τους στελνει το γραφειο τυπου της κομσομολ 😅 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2022 στις 11:09 ΜΜ, harilatron είπε

Η κατάσταση είναι δύσκολη και την πληρώνουν πρωτίστως οι Ουκρανοί. 

Ο Πούτιν και ο πουτινισμός είναι τελειωμένες υποθέσεις μακροπρόθεσμα και ο κόσμος μόνο καλύτερος μπορεί να γίνει μετά αυτή την οδυνηρή φάση. 

Ο πόλεμος είναι μια ακραία κατάσταση και οι αποφάσεις αναπόφευκτα εμπεριέχουν το στοιχείο του κυνισμού. 

Η Ελλάδα καλώς έστειλε πολεμικό υλικό και πήρε σαφή θέση σε αυτή την κατάσταση. Τη θέση μας στην επόμενη μέρα πρέπει να σκεφτόμαστε δεν είμαστε διαγωνιζόμενοι στο Σταρ Ελλάς 2022 να ευχηθούμε παγκόσμια ειρήνη.

 

Η σημερινή κατάσταση  είναι η θερμή φάση ενός ψυχρού πολέμου (μάλλον "αντάρτικου πληροφοριών")  που κρατάει πάνω από 15 χρόνια. Η Ρωσία δεν είναι κάποια χώρα με την οποία έχουμε κοινά συμφέροντα, είναι (αυτό που θα λέγαμε) "ο εχθρός".

 

Ο πουτινισμός πήρε μια χώρα που κάποτε σεβόταν τους καλλιτέχνες και τους επιστήμονες και την έκανε ανταλλακτήριο μπιτκοιν, την παρέδωσε σε νεόπλουτους που καρπώθηκαν κρατική περιουσία σε μια νύχτα και δεν ξέρουν ούτε να φάνε τα λεφτά τους με στυλ, αγοράζουν σπίτια και ποδοσφαιρικές ομάδες. Χρηματοδότησαν και εργάστηκαν ενεργά για κάθε εξέλιξη που θα μπορούσε να πλήξει τη δημοκρατία και τους θεσμούς στη Δύση, από τον Τραμπ στην Αμερική μέχρι τους φυλακόβιους χρυσαυγίτες στην Ελλάδα, τους εμπόρους επιστολών του Ιησού, την ταλιμπάν μερίδα των παπάδων, τα fake news για τον κορωνοϊό και τα εμβόλια, το Βrexit και ο κατάλογος είναι ατελείωτος. 

 

Ίσως δεν έχει καταστεί πολύ σαφές το πρόβλημα, αλλά η Ελλάδα ήταν στην έβδομη θέση διεθνώς στη δημοτικότητα του Πούτιν, η μοναδική του κανονικού δυτικού κόσμου που βρέθηκε πάνω από τον median.   

 

Και όλα αυτά όχι στα σοβαρά, όχι με δεδομένα ή ορθολογισμό, αλλά με αναλύσεις καφενείου, "γλεντάει ο Βλαδίμηρος τα Αμερικανάκια" και τέτοια. Μιλάμε για μια κοινή γνώμη χωρίς πυξίδα, χαμένη στην ατάκα του συγχωρεμένου του Τράγκα, των υποκλίσεων του Λαφαζάνη και την κεκτημένη ταχύτητα των πάσης φύσεων αντιδυτικιστών της πορδής. 

 

Όλα αυτά θα φτιάξουν. 

Και το πετρέλαιό τους να το βάλουν εκεί που ξέρουν.  

Θα βάλουμε πάνελ και ανεμογεννήτριες και το κάθε τις (σικ).

 

711867271_Screenshot2022-03-12at22_44_05.thumb.png.b5351621b626e7b13ccc5d18e9dbc63e.png

 

 

 

φιλΩουζ αυτα που εγραψες πρεπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ στο ΣΧΟΛΕΙΟ μπας και γΕνουμε ποτεΣ ανθρωπΕσ σε αυτη τη χωρα (ή εστω ερθουμε σε καποια....βασικη επαφη με την πραγματικη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ)

 

Ν'αγιασει ο στομας σου (ο χερις σου) με συνΓκινησες παναθεμα σε....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχετε πάντως ενδιαφέρον οι moderators, πρώτα ο χαρίλατρος, τώρα ο τέρης, η μπάλλα στην εξέδρα. Ίσως προτιμάτε τον Ρουβά, δεκτόν, δε θα συμφωνούμε σε όλα, αλλίμονο. Ας ακούσουμε όμως και κάποιον απο το αντίπαλο δέος, αν και μάλλον κι αυτός είναι ξεμωραμένος κομμουνιστής.

 

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάτε για κομμουνισταί σε πόλεμο που εμπλέκονται μόνο καπιταλισταί.

Δεν υπάρχουν κομμουνισταί στον ορίζοντα εκεί.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εζ, πρώτα μας λες ότι μπορεί να έχεις "και αντιρρήσεις που μπορεί να έχει κάποιος σε πολιτικό, κοινωνικό η ανθρωπιστικό επίπεδο" οι οποίες είναι ίσως ψιλά γράμματα για εμάς, μετά ότι "πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα" και ότι "προτιμάμε το Ρουβά".

Γενικώς δεν σου επιτρέπω αυτό το ύφος απέναντι μου και ειδικώς δεν καταλαβαίνω από πού μπορείς να αντλείς όλη αυτή την υπεροψία απέναντι στους συνομιλητές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, harilatron είπε

Εζ, πρώτα μας λες ότι μπορεί να έχεις "και αντιρρήσεις που μπορεί να έχει κάποιος σε πολιτικό, κοινωνικό η ανθρωπιστικό επίπεδο" οι οποίες είναι ίσως ψιλά γράμματα για εμάς, μετά ότι "πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα" και ότι "προτιμάμε το Ρουβά".

Γενικώς δεν σου επιτρέπω αυτό το ύφος απέναντι μου και ειδικώς δεν καταλαβαίνω από πού μπορείς να αντλείς όλη αυτή την υπεροψία απέναντι στους συνομιλητές. 

Μπορείς να κάνεις ό,τι επιθυμείς, δικό σου το καρπούζι, δικό σου και το μαχαίρι. Όταν έγραψα τα περί αντιρρήσεων, δεν υπονόησα τίποτα για κανέναν, εσύ και οιοσδήποτε άλλος δεν υπήρχαν καν στη σκέψη μου, αντιθέτως, τα όσα γράφεις δείχνουν πως ερμηνεύεις αυθαίρετα. Η απάντηση σου σε ό,τι έγραψα περί νομιμότητας της αποστολής όπλων ήταν "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε", λυπάμαι. Δεν είμαι εχθρός κανενός, όσο για το τι ενδεχομένως μου επιτρέπεις η όχι, αποκαλύπτει και τη βαθύτερη στάση σου απέναντι σε συνομιλητές με διαφορετική άποψη.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει, συνεννοηθήκαμε.

Είναι η τέταρτη φορά που γράφεις εναντίον του χαρακτήρα μου (αν μετρήσουμε μόνο το παρον thread) - τώρα κατάλαβες και τη "βαθύτερη στάση μου" (sic) 😀 - ενώ εγώ έχω αναφερθεί μόνο στα γραφόμενα σου. 

Τα οποία γραφόμενα σου σηκώνουν αντίρρηση και κριτική όπως όλων των ανθρώπων  -πλην του Πάππα. Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό,σχετικά με το "δόγμα Μονρόε"όταν έγινε η εισβολή,το είχα στείλει, σε γνωστό τηλεοπτικό σταθμό,στην πρωινή εκπομπή,που συμμετέχει ο γνωστός παπ-Άρης...

Ουδέποτε διαβάστηκε.

Φυσικά,η επίκληση του δόγματος,δεν δικαιολογεί την οιαδήποτε εισβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, harilatron είπε

Εντάξει, συνεννοηθήκαμε.

Είναι η τέταρτη φορά που γράφεις εναντίον του χαρακτήρα μου (αν μετρήσουμε μόνο το παρον thread) - τώρα κατάλαβες και τη "βαθύτερη στάση μου" (sic) 😀 - ενώ εγώ έχω αναφερθεί μόνο στα γραφόμενα σου. 

Τα οποία γραφόμενα σου σηκώνουν αντίρρηση και κριτική όπως όλων των ανθρώπων  -πλην του Πάππα. Ε?

Πάπας (με ένα Π όπως το Ν του Βαρουφάκη) είναι άλλος, εγώ είμαι ένας απλός μπλουζ κιθαρίστας, ευχαρίστως ακούω την κριτική, την θεωρώ -ακόμα και την κακοπροαίρετη- εξόχως χρήσιμη.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου