Προς το περιεχόμενο

Πάμε για 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο ή παίζουνε war games;


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά συμφωνώ απολύτως με τον Σάντερς. Αυτά που λέει είναι η πραγματικότητα.

 

Βέβαια, μην βαυκαλιζόμαστε ότι αν το ΝΑΤΟ δεν πίεζε και δεν επεκτεινόταν, ο Πούτιν θα ήταν ήσυχος και ευτυχής. Την Ουκρανία την ήθελε και τη θέλει ούτως ή άλλως, οπότε κάποια στιγμή θα έβρισκε μια αφορμή να μπουκάρει και τουλάχιστον να "αποκεφαλίσει" την ανεξάρτητη κυβέρνηση.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ez είπε

Έχετε πάντως ενδιαφέρον οι moderators, πρώτα ο χαρίλατρος, τώρα ο τέρης, η μπάλλα στην εξέδρα. Ίσως προτιμάτε τον Ρουβά, δεκτόν, δε θα συμφωνούμε σε όλα, αλλίμονο. Ας ακούσουμε όμως και κάποιον απο το αντίπαλο δέος, αν και μάλλον κι αυτός είναι ξεμωραμένος κομμουνιστής.

 

 

τον εβαλα φιλωουΖ λιγο παραπανω εγω και ας μισω τους κομμουνιστας σαν τον Πουτιν με παθος  🤣 (btw o Bernie ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙ δεν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ την εισβολη του χασαπη) 

 

 

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Δεν υπάρχουν κομμουνισταί στον ορίζοντα εκεί.

 

ενταξει ο Πουτιν ηταν ακρογωνιαιος λιθος του κομμουνιστικου συστηματος...δεν επαιζε αμυντικος στη Δυναμο Κιεβου φιλωουζ, ουτε χορευε στα ΜπολσοΪ, αρχηγος της KGB ηταν, εχει καθαρισει καμμια 5αρα εκατομμυρια αντιφρονουντες στα νιατα του,να τα λεμε και αυτα 🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

ενταξει ο Πουτιν ηταν ακρογωνιαιος λιθος του κομμουνιστικου συστηματος...δεν επαιζε αμυντικος στη Δυναμο Κιεβου φιλωουζ, ουτε χορευε στα ΜπολσοΪ, αρχηγος της KGB ηταν, εχει καθαρισει καμμια 5αρα εκατομμυρια αντιφρονουντες στα νιατα του,να τα λεμε και αυτα 🤣 

 

Κι επειδής ασούμε ήταν μέσα στο σύστημα σε ένα άλλο παλαιότερο καθεστώς, αυτό τον κάνει κομμουνιστή, και την Ρωσία κομμουνιστικό κράτος?

Δηλαδή με την ίδια λογική, επειδή τα τάγματα Αζόφ αποτελούν μέρος του τακτικού στρατού των Ουκρανών, η Ουκρανία είναι ναζιστική χώρα?

Ο Πούτης (όπως όλοι οι άλλοι σε όλες τις χώρες σε αντίστοιχες θέσεις) δεν έχει ιδεολογία.

Συμφέροντα, φιλοδοξία, και πιέσεις έχει.

 

Παιδιά το τσουβάλιασμα είναι κακό πράγμα, ειδικά σε συνθήκες που κανείς δεν ξέρει τι πραγματικά συμβαίνει και ποια είναι τελικά η αλήθεια.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

επειδής ασούμε ήταν μέσα στο σύστημα σε ένα άλλο παλαιότερο καθεστώς, αυτό τον κάνει κομμουνιστή, και την Ρωσία κομμουνιστικό κράτος?

 

Δεν είδες μάλλον τη φώτο με τα τανκς και τα σφυριδρεπανα.

Η Ρωσία έχει ακριβώς το ίδιο χουντικό καθεστώς που είχε και επί ΕΣΣΔ.

Μόνο που τη θέση της νομενκλατουρας την έχει πάρει η...ΙΔΙΑ νομενκλατουρα που καταληστεψε το κρατος όταν έπεσε, στα χαρτιά, ο κομμουνισμος.

Άλλωστε ότι έκανε η ΕΣΣΔ στην Ουγγαρία, στη Τσεχία και στην Ανατολική Γερμανία επί κομμουνιστικης χούντας κάνει και τώρα στην Ουκρανία. 

Αν δεν γουστάρει αυτόν που κυβερνά ή αν σκάσει μύτη....υποψία δημοκρατίας...στέλνει τα τανκς.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

έπεσε, στα χαρτιά, ο κομμουνισμος.

 

Πώς να συμφωνήσω με κάτι τέτοιο βρε Νίκο?

 

 

21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δεν είδες μάλλον τη φώτο με τα τανκς και τα σφυριδρεπανα.

 

 

Και τι μας λέει αυτό?

Ότι η Ρωσία δεν είναι μια καρακαπιταλιστική χώρα, επειδή υπάρχουν κάποιοι κολλημένοι??

Δηλαδή αν σου δείξω φωτό πχ με Γερμανούς (ή Ολλανδούς) να κρατάνε σημαία με σβάστικα, αυτό σημαίνει ότι η Γερμανία είναι ακόμα ναζιστική?

Προσωπικά πιστεύω (χωρίς να έχω βέβαια στοιχεία, απλά μια αίσθηση είναι), ότι το συγκεκριμένο άρμα δεν θα έκανε ποτέ παρέλαση μπροστά στον Πούτη με την σημαία αυτή.

Θα το έτρωγε το μαύρο χώμα.

 

Επιμένω, συγκρατήστε το νεανικό σας σφρίγος παιδιά, και μην προπαγανδίζετε υπέρ (ή κατά) κανενός (αυτό δεν πάει σε κανέναν συγκεκριμένα, πάει σε όλους να εξηγούμαστε, ακόμα και σε μένα φυσικά, μην τσιμπάτε, γενικά μιλάω).

 

Ας κρατήσουμε μια απόσταση από τα γεγονότα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, ez είπε

Έχετε πάντως ενδιαφέρον οι moderators, πρώτα ο χαρίλατρος, τώρα ο τέρης, η μπάλλα στην εξέδρα. Ίσως προτιμάτε τον Ρουβά, δεκτόν, δε θα συμφωνούμε σε όλα, αλλίμονο.

 

Αγαπητέ μου ΕΖ,  επειδή στο παρελθόν σε ανάλογες περιπτώσεις έχω βρεθεί και στο Σύνταγμα και έξω από την αμερικανική πρεσβεία (δηλαδή στις περιπτώσεις Γιουγκοσλαβίας και του Ιράκ), θυμάμαι την ιαχή "φονιάδες  των λαών Αμερικάνοι" να δονεί τα πλήθη.

Δεν σας φαντάζει επιεικώς υποκριτικό να έχουμε έναν πόλεμο, τα θύματα του, το δράμα και να γίνεται μια εκδήλωση που να λείπει ένα πολύ βασικό "συστατικό";  Ο δράστης...

Θα συμφωνήσω 100% μαζί σας περί "μπάλας στην εξέδρα", αλλά όσον αφορά τη στάση των διοργανωτών της εκδήλωσης.

Εκτός και αν άλλαξαν οι προσλαμβάνουσες του συγκεκριμένου χώρου... Δηλαδή πχ αν μελλοντικά δούμε μια επέμβαση των γνωστών "φονιάδων των λαών" κάπου ανά τον πλανήτη και η αντίδραση θα είναι μια γενικόλογη κίνηση υπέρ της ειρήνης και όχι προσωποποιημένη κατά του δράστη.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σας, προσωπικά θα ήθελα να μην υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Ο δράστης (ο επιτιθέμενος) έχει όνομα. Στο παρελθόν (και ορθώς) τον ονοματίζαμε. 

Σαφέστατα δεν συμφωνούμε σε όλα, αμφότεροι έχουμε δικαίωμα στην άποψη μας, αλλά τουλάχιστον μπορούμε να συμφωνήσουμε σε (κατά  την άποψη μου) ορισμένες σταθερές.

Η καταδίκη ενός επιτιθέμενου σε κυρίαρχο κράτος και ιδιαίτερα με "επιχειρήματα" που τα έχουμε ακούσει στο παρελθόν σε άλλες περιπτώσεις από τα Δυτικά στόματα, είναι μια σταθερά.

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

(btw o Bernie ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙ δεν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ την εισβολη του χασαπη) 

 

Αυτό ακριβώς αποτελεί και την μεγαλύτερη πλάνη του μεγαλύτερου κομματιού όσων φιλονικούν στα ΜΚΔ. Η αδυναμία κατανόησης μεταξύ των 2 ρημάτων, αιτιολογώ vs διακαιολογώ.

  • Like 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Η καταδίκη ενός επιτιθέμενου σε κυρίαρχο κράτος και ιδιαίτερα με "επιχειρήματα" που τα έχουμε ακούσει στο παρελθόν σε άλλες περιπτώσεις από τα Δυτικά στόματα, είναι μια σταθερά.

 

Αυτό εννοείται, δεν το συζητώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

 

ΚοΜΟΥνιΖΜο τελικα θενε αΦτοι οι δημοσιογραφοι να λενε μονο αΦτα που τους στελνει το γραφειο τυπου της κομσομολ 😅 

🤣

2 ώρες πριν, harilatron είπε

Εντάξει, συνεννοηθήκαμε.

Είναι η τέταρτη φορά που γράφεις εναντίον του χαρακτήρα μου (αν μετρήσουμε μόνο το παρον thread) - τώρα κατάλαβες και τη "βαθύτερη στάση μου" (sic) 😀 - ενώ εγώ έχω αναφερθεί μόνο στα γραφόμενα σου. 

Τα οποία γραφόμενα σου σηκώνουν αντίρρηση και κριτική όπως όλων των ανθρώπων  -πλην του Πάππα. Ε?

ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΛΟΥΠΑΚΗ ΑΡΧΙΔΙΚΑΣΤΗ όταν ΞΑΝΑΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΚΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΑΡΧΗ ΣΤΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΤΑΔΙΟ και θα τον ΧΑΛΑΣΟΥΜΕ ενώπιον του λαού που πένεται με το ΤΣΕΚΟΥΡΙ χτυπώντας του τον ΣΒΕΡΚΟ🤣χαχαχαχαχα

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό εννοείται, δεν το συζητώ.

Λογικά, ναι Στράτο μου. Αλλά προσωπικά τείνω στο ότι δεν εννοείται απ' όλους. Και αυτό παρακαλώ να μη ληφθεί ως μομφή προς μέλη- είναι μια γενικότερη διαπίστωση από μερίδα των κοινωνικών μου επαφών, καθώς και από αυτά που "θαυμάζουμε" σε πόλεις όπως πχ το Βελιγράδι.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου