Προς το περιεχόμενο

2x Win10 σε διαφορετικούς δίσκους στο ίδιο PC


Yannis Methenitis
Η απάντηση από τον Yannis Methenitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Και εγώ κάτω από δέκα χιλιάρικα δεν επιμελούμαι εγκαταστάσεις πολλαπλών λειτουργικών συστημάτων ...

 

Εγώ δεν θέλω λ7.

Μόνο την βενζίνη και την ΔΕΗ για 10 χρόνια πληρωμένη θέλω.

Τσάμπα θα σας έρθει.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την μαύρη αλήθεια, δεν έχει χρειαστεί έως τώρα να εγκαταστήσω δύο Win10 λειτουργικά (στον ίδιο ή σε διαφορερικούς δίσκους) αλλά έχω κάνει το ίδιο πάμπολες φορές με διαφορετικές εκδόσεις Win (και με Linux ενίοτε), πάντα σε διαφορετικούς δίσκους και ως multi-boot (το 2ο, 3ο κοκ λειτουργικό ξέρουν την υπαρξη του πρώτου, οπότε η επιλογή του ποιου θα εκκινησεις γίνεται αποκλειστικα με το boot manager των Win) και ως πλήρως αυτόνομων λειτουργικών (κανένα λειτουργικό δεν γνωρίζει την ύπαρξη του άλλου, η επιλογή του ποιου λειτουργικό θα εκκινησεις γίνεται manually απο εσένα μεσω του boot manager της μητρικής).

 

Σχετικά με το license και τα Win10, μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα license που επιτρέπει με το ίδιο key να είναι ενεργά δύο συστήματα (το ξέρω απο πρώτο χέρι γιατι έχω αγοράσει τέτοιο εδώ και μερικά χρόνια, 11 ευρώ τότε αν θυμάμαι καλά) οπότε ίσως έτσι να ξεπεραστεί το πρόβλημα με το activation των Win10***.

 

Αν θέλεις τα δύο λειτουργικά σου να είναι παντελώς αυτόνομα (το ένα να μην γνωρίζει την ύπαρξη του άλλου, που σημαίνει οτι και να καταστραφεί ή φάει μπόμπα το ένα απο τα δύο δεν θα υπάρχει καμία απολύτως επιπτωση στο άλλο), ΠΡΙΝ εγκαταστήσεις το δεύτερο λειτουργικο, ξεσύνδεσε τον δίσκο που έχει το πρώτο λειτουργικο (ξεσυνδεσε το power cable ή το sata cable, οποιο σου είναι πιο εύκολο) και αν υπάρχουν και άλλοι δισκοι (για data storage κοκ) ξεσύνδεσε τους και αυτούς (ετσι δεν θα γραφτεί απολύτως τίποτα σε κανένα MBR κανενός δίσκου με πληροφορίες για τους άλλους δίσκους/λειτουργικά, όλα θα είναι πλήρως αυτόνομα). Μετά το τέλος της εγκατάστασης συνδεσε τους όλους παλι. Η επιλογή του ποιου λειτουργικου θα ξεκινάς θα γίνεται καθαρά manually μέσω της μητρική σου (κατά το boot, συνηθως είναι το F8 ή F12 - τσέκαρε το manual της μητρικής σου- για να σου βγεί η λίστα με τα διαθέσιμα "μέσα" που μπορούν να εκκινήσουν).

 

***Θα σου στείλω με PM μερικά sites από τα οποία έχω αγοράσει χωρίς θέμα, για να μην κάνουμε διαφήμιση (ναι, είναι νόμιμα).

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Αν θέλεις τα δύο λειτουργικά σου να είναι παντελώς αυτόνομα (το ένα να μην γνωρίζει την ύπαρξη του άλλου, που σημαίνει οτι και να καταστραφεί ή φάει μπόμπα το ένα απο τα δύο δεν θα υπάρχει καμία απολύτως επιπτωση στο άλλο), ΠΡΙΝ εγκαταστήσεις το δεύτερο λειτουργικο, ξεσύνδεσε τον δίσκο που έχει το πρώτο λειτουργικο (ξεσυνδεσε το power cable ή το sata cable, οποιο σου είναι πιο εύκολο) και αν υπάρχουν και άλλοι δισκοι (για data storage κοκ) ξεσύνδεσε τους και αυτούς (ετσι δεν θα γραφτεί απολύτως τίποτα σε κανένα MBR κανενός δίσκου με πληροφορίες για τους άλλους δίσκους/λειτουργικά, όλα θα είναι πλήρως αυτόνομα). Μετά το τέλος της εγκατάστασης συνδεσε τους όλους παλι. Η επιλογή του ποιου λειτουργικου θα ξεκινάς θα γίνεται καθαρά manually μέσω της μητρική σου (κατά το boot, συνηθως είναι το F8 ή F12 - τσέκαρε το manual της μητρικής σου- για να σου βγεί η λίστα με τα διαθέσιμα "μέσα" που μπορούν να εκκινήσουν).

Εγώ έτσι το έχω

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ έτσι το έχω

 

Φυσικά και το έχεις έτσι γιατί είναι η πιο ασφαλής λύση. Οι ανάγκες αλλάζουν, σιτ χάπενς κοκ, αυτό το σενάριο δίνει την μέγιστη δυνατή ελευθερία και μηδέν προβλήματα (πλήν του να προλαβαίνεις να πατάς σε κάθε boot-reboot το F8, F12 κοκ για να επιλέγεις ποιο λειτουργικό θέλεις να εκκινησεις, αλλιώς ξεκινάει το λειτουργικό του πρώτου boot device που έχεις ορίσει στο bios).

 

20 χρόνια πριν που δεν είχα χρήματα για έξτρα δίσκους, έστηνα και tri-boot στον ίδιο σκληρο και μετά καλή τύχη όταν ήθελα να αφαιρέσω ή να στήσω από την αρχή κάποιο από αυτά (για να μην ρίξω στο τραπέζι 1-2 απο αυτά τα λειτουργικα να είναι και κάποιο Linux distro).

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Φυσικά και το έχεις έτσι γιατί είναι η πιο ασφαλής λύση.

Εμ έτσι, εγώ ΚΣΕΡΩ😀

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακούστε και τον σοφό.

1) Πάρτε ΜΟΝΟ για system τον τον μικρότερο και φθηνότερο ssd που υπάρχει στην αγορά (15,90 € τα 120 GB η τρέχουσα τιμή).

2) Storage ΜΟΝΟ σε εξωτερικό....και όσο μέγεθος θέλετε. (ας είναι και 4ΤΒ) (οκ σε pc σας επιτρέπω και εσωτερικό 😆).

3) Βάλτε σε ένα φλασακι όλα τα setup τον προγραμμάτων που χρησιμοποιείτε.

 

Ο,τι και να σταβώσει, κάνετε format ή αλλάζετε δίσκο και έχετε clean pc το πολύ σε 2 - 2.5 ώρες. (άτυχοι μόνο αν έχετε πολλά plug ins να σετάρετε). 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Ακούστε και τον σοφό.

1) Πάρτε ΜΟΝΟ για system τον τον μικρότερο και φθηνότερο ssd που υπάρχει στην αγορά (15,90 € η τρέχουσα τιμή).

2) Storage ΜΟΝΟ σε εξωτερικό....και όσο μέγεθος θέλετε. (ας είναι και 4ΤΒ).

3) Βάλτε σε ένα φλασακι όλα τα setup τον προγραμμάτων που χρησιμοποιείται.

 

Ο,τι και να σταβώσει, κάνετε format ή αλλάζετε δίσκο και έχετε clean pc το πολύ σε 2 - 2.5 ώρες. (άτυχοι μόνο αν έχετε πολλά plug ins να σετάρετε). 🤪

 

Θα διαφωνήσω με σεβασμό.

 

Για το #1, ο SSD που υπονοείς εκτός από το γεγονός οτι είναι καρά no-name (red flags τόσο για την αξιοπιστία, όσο και για την απόδοση και την όποια υποστηριξη και επίλυση προβλημάτων μέσω firmware) είναι και μόλις 120Gb. Εκτός απο το λειτουργικό χρειαζόμαστε και χώρο για τα προγράμματα και το rule of thumb στους SSD είναι οτι δεν τους "πιτάρουμε" (από ένα ποσοστό και μετά η απόδοση παίρνει την κατιούσα, εξαρτάται και απο τον controller αλλά αυτό ειναι το rule of thumb).

 

Για το #2, εξωτερικός συνήθως σημαίνει σύνδεση μέσω USB (παλαίοτερα ίσως και με eSata, ακόμα παλαιότερα ίσως και με firewire). Δεν συγκρίνεται η πραγματική (όχι στα χαρτιά) απόδοση εξωτερικού USB δίσκου με native sata κατευθείαν στην μητρική***. Αντιπροτείνω κάτι που κάνω για δεκαετίες, "συρταρια" σκληρών για τους δίσκους data storage (χωρις εργαλεία) οπου πλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν "δισκέτες". Σε συνεργασία είτε με μια εξωτερική USB θήκη, είτε με ένα USB interface, είτε με ένα USB dock (για οταν χρειαστεί, π.χ. αν για κάποιον λογο ο υπολογιστής δεν μπορεί να εκκινήσει κανονικά ουτως ώστε ο χρήστης να μπορεί πάντα να έχει access σε αυτά τα data σε κάποιο άλλο σύστημα).

 

Για το #3, συμφωνώ απόλυτα με την λογική του backup (που θα γλιτώσει άπειρο χρόνο στο config στο μέλλον), διαφωνώ ώς προς το μέσον αποθήκευσης. Τα USB sticks είναι ότι χειρότερο για backups, ανεξαρτήτως τίμής. Είναι εξαιρετικά για να μεταφέρεις αρχεία (που προφανώς υπάρχουν ήδη σε ασφαλές μέρος) από ένα σύστημα σε άλλο. Εδώ θα μπορούσε ο χρήστης να χρησιμοποιήσει και κάποιο cloud δεδομένου οτι μιλάμε για μικρά αρχεία και δεν μας ενδιαφέρει και τόσο η όποια ιδιωτικότητα.

 

Από την άλλη, αυτή είναι η δική μου εμπειρία και έτσι σκέφτομαι εγώ...

 

***Υπάρχει μια εξάιρεση, αν μιλάμε για εξωτερικους δίσκους με κάποιο τουρμπάτο ASMedia controller που είναι πραγματικά USB3 (ναι, έχω και απο δαύτο, διπλό dock, κυρίως για να παιρνω backups και 2 εξωτερικές θήκες με τέτοια chipsets για χρηση καθαρά με SSD) αλλά και πάλι, προσωπικά όταν έχω επιλογή πάντα προτιμώ native sata συνδεση.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Θα διαφωνήσω με σεβασμό.

 

Για το #1, ο SSD που υπονοείς εκτός από το γεγονός οτι είναι καρά no-name (red flags τόσο για την αξιοπιστία, όσο και για την απόδοση και την όποια υποστηριξη και επίλυση προβλημάτων μέσω firmware) είναι και μόλις 120Gb. Εκτός απο το λειτουργικό χρειαζόμαστε και χώρο για τα προγράμματα και το thumb or rule στους SSD είναι οτι δεν τους "πιτάρουμε" (από ένα ποσοστό και μετά η απόδοση παίρνει την κατιούσα, εξαρτάται και απο τον controller αλλά αυτό ειναι το thumb of rule).

 

Για το #2, εξωτερικός συνήθως σημαίνει σύνδεση μέσω USB (παλαίοτερα ίσως και με eSata, ακόμα παλαιότερα ίσως και με firewire). Δεν συγκρίνεται η πραγματική (όχι στα χαρτιά) απόδοση εξωτερικού USB δίσκου με native sata κατευθείαν στην μητρική. Αντιπροτείνω κάτι που κάνω για δεκαετίες, "συρταρια" σκληρών για τους δίσκους data storage (χωρις εργαλεία) οπου πλέον μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν "δισκέτες". Σε συνεργασία είτε με μια εξωτερική USB θήκη, είτε με ένα USB interface, είτε με ένα USB dock (για οταν χρειαστεί, π.χ. αν για κάποιον λογο ο υπολογιστής δεν μπορεί να εκκινήσει κανονικά ουτως ώστε ο χρήστης να μπορεί πάντα να έχει access σε αυτά τα data σε κάποιο άλλο σύστημα).

 

Για το #3, συμφωνώ απόλυτα με την λογική του backup (που θα γλιτώσει άπειρο χρόνο στο config στο μέλλον), διαφωνώ ώς προς το μέσον αποθήκευσης. Τα USB sticks είναι ότι χειρότερο για backups, ανεξαρτήτως τίμής. Είναι εξαιρετικά για να μεταφέρεις αρχεία (που προφανώς υπάρχουν ήδη σε ασφαλές μέρος) από ένα σύστημα σε άλλο.

 

Από την άλλη, έτσι σκέφτομαι εγώ...

1) Και να χαλάσει , τον πετάω και παίρνω άλλον🤪 (60 GB -70 GB καταλαμβάνουν σε χωρο οι system μου  )-Τον system σκληρο σαν αναλώσιμο τον αντιμετωπίζω...σαν μελανάκι...και ειναι και φθηνότερος απο μελανάκι 😆

2) Οποιονδηποτε sata 2.5 ή 3,5 πλέον να βάλεις σε ένα κουτακι , USB 3 θα πάρεις.

3) Όπως βολεύετε ο καθείς..Εγω ετσι βρήκα την υγεια μου, ουτε system restore δεν παίρνω πλέον 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LK είπε

1) Και να χαλάσει , τον πετάω και παίρνω άλλον🤪 (60 GB -70 GB καταλαμβάνουν σε χωρο οι system μου  )

2) Οποιονδηποτε sata 2.5 ή 3,5 πλέον να βάλεις σε ένα κουτακι , USB 3 θα πάρεις.

3) Όπως βολεύετε ο καθείς..Εγω ετσι βρήκα την υγεια μου, ουτε system restore δεν παίρνω πλέον 😆

 

1) Κανένα πρόβλημα, αλλά θα πρεπει να ξαναστήνεις από την αρχή, ακόμα και "καλό" image να έχεις πάλι θέλεις λιγη ώρα.

2) Δες το *** στο προηγουμενο μου post, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παιρνεις USB3, USB3 ειναι οι δισκοι, όχι οι controllers στις θήκες των εξωτερικών, όχι πραγματικό USB3 anyway σε επιπεδο απόδοσης

3) Απολύτως σεβαστό απο εμένα.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

1) Κανένα πρόβλημα, αλλά θα πρεπει να ξαναστήνεις από την αρχή, ακόμα και "καλό" image να έχεις πάλι θέλεις λιγη ώρα.

2) Δες το *** στο προηγουμενο μου post, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν παιρνεις USB3, USB3 ειναι οι δισκοι, όχι οι controllers στις θήκες των εξωτερικών, όχι πραγματικό anyway

3) Απολύτως σεβαστό απο εμένα.

1) Μεσα στο Σ/Κ που πέρασε ΞΑΝΑ έστησα 5 (πέντε ) συστήματα. (με φθηνους SSD)

3 Laptops, και 2 pc's (από 2.5 ωρες το καθένα......ταυτόχρονα τα έκανα σχεδόν)

 

2) Πήρα Back up σε 2 WD blue 2.5 (από 2 ΤΒ έκαστο) και σε ένα  WD 3.5 BLUE (1 TB) , με μέση ταχύτητα από USB σε USB (δεν τα έριχνα καν στον σκληρό του pc)...γύρω στα 40 ΜΒ/sec......όκ έκανα κανα 24 ωρο, αλλά μονα τους δουλευαν.

 

3) Εννοείται, κουβεντα κάνουμε.

 

4) Τωρα δεν σκάω για τίποτα 🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου