Προς το περιεχόμενο

Monitoring με ακουστικά για πάνω από ένα άτομο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω την εξής τεχνική απορία, και ψάχνω πιθανές λύσεις.

Τι κάνω όταν θέλω ένα δεύτερο άτομο να γράψει και να ακούει το backing track από ακουστικά - ενώ ακούω και εγώ από τα δικά μου?

 

Όταν γράφω μόνος προφανώς φοράω εγώ ακουστικά και ακούω τα πάντα από εκεί, αλλά αν θέλω κάποιον άλλο να γράψει κάτι, δε μπορώ να του δώσω τα δικά μου γιατί μετά δε θα ακούω εγώ. Επίσης δε μπορώ να ακούω από τα ηχεία γιατί ένα πυκνωτικό μικρόφωνο θα τα πιάνει όλα, εφόσον είμαστε στο ίδιο δωμάτιο.

 

Κανονικά ξέρω ότι στα στούντιο υπάρχει ξεχωριστό booth απομονωμένο για τα φωνητικά, ή έστω ο ηχολήπτης είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο, και έτσι μπορεί να ακούει από ηχεία.

Αλλά ακόμα και έτσι, πώς βάζεις 2 σετ ακουστικών αν πχ θέλεις 2 άτομα να ηχογραφούν μαζί, ή και παραπάνω?

 

Ξέρω επίσης ότι στις κάρτες ήχου τα outputs είναι L/R ξεχωριστά, άρα δε μπορείς να βάλεις ακουστικά εκεί, σωστά?

Χρειάζομαι κάποια εξωτερική κονσόλα με επιπλέον monitoring outputs?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια (αρκετά) audio interfaces, έχουν δύο εξόδους ακουστικών, και μάλιστα με την δυνατότητα να δρομολογείς διαφορετικά πράγματα σε κάθε μια αν θέλεις.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχει δυο εξόδους ακουστικών η κάρτα, τότε μπορείς να δοκιμάσεις ένα audio splitter. Το χρησιμοποιούσα πιτσιρικάς για να βάζω δυο ζευγάρια ακουστικά σε ένα walkman...

 

audio%20splitter.jpg

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κάρτα έχει πάνω από 2 εξόδους, μπορεί ένα ζευγάρι να φύγει και να πάει σε κάποιον προενισχυτή ακουστικών, ποιότητας όσο αντέχει η τσέπη. Υπάρχουν από 20 ευρώ, μέχρι 3.020 ευρώ. Υπάρχουν αυτοί που μπορούν να δεχτούν και 2 στέρεο πηγές, διαφορετικές μίξεις, και το κάθε ακουστικό να ακούει από την πηγή Α ή Β τη μίξη που θέλει (εδώ όμως θέλουμε τουλάχιστον 6 εξόδους στην κάρτα, 2 για μόνιτορ, και 4 για τον προενισχυτή).

 

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι από την έξοδο ακουστικών, σε φτηνιάρη προενισχυτή ακουστικών 2-4 θέσεων. 

 

Π.χ.

https://www.thomann.de/gr/behringer_ha400.htm

 

Δεν διεκδικεί δάφνες, αλλά τη δουλειά την κάνει, για μέχρι 4 άτομα που είναι διατεθιμένα να ακούν την ίδια μίξη.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ακριβως το ιδιο output σε 2 ακουστικα, η πιο απλη και πιο μπακαλικη λυση ειναι το σπλιτερακι που σου ειπε ο gkourmoul1 παραπανω. 5 ευρω και κανεις την δουλεια σου και με το παραπανω. Αυτο κανουμε για ενα ακουστικο project που δουλευω με ενα φιλο για να κουμπωνουμε και οι 2 τα ακουστικα μας πανω σε μια κονσολιτσα που χρησιμοποιουμε. Ενα βημα πιο πανω μετα αυτο που σου προτεινε ο Ali, αν ειστε πανω απο 2. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήρθε το άλλο άτομο να κάνουμε την ηχογράφηση είχε φέρει ένα splitter, περίπου σαν αυτό που αναφέρει ο Γιώργος. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το δοκιμάσω γιατί ο αντάπτορας 3,5 jack σε μεγάλο καρφί που έχω δεν έμπαινε. Μάλλον αξίζει να δοκιμάσω ένα τέτοιο. Ξέρω ότι αυτοί ρίχνουν και την ένταση στο μισό αλλά δε νομίζω να έχω πρόβλημα.

 

Από την άλλη αυτό που είπε ο Ali φαίνεται φοβερό gadget. Η κάρτα μου βέβαια δεν έχει επιπλέον εξόδους πίσω, παρά μόνο αυτή των ακουστικών μπροστά. Η Behringer συγκεκριμένα φαίνεται να θέλει μόνο ένα βέβαια και σκέφτομαι αν μπορώ να το βάλω εκεί που μπαίνουν τα ακουστικά, αλλά δε ξέρω πόσο καλή δουλειά θα κάνει. Φαντάζομαι όμως ότι σε κανονικά studio έχουν τέτοια headphone amps, πχ για να έχει όλη η μπάντα monitor, σωστά?

 

Ίσως θα πρέπει να σκεφτώ να πάρω μια πιο "μεγάλη" κάρτα ήχου μιας και το πάω λίγο πιο σοβαρά.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό που προτεινει ο Ali κάνουμε προβα 4 άτομα με ακουστικά (με ηλεκτρονικά drums.

 

Go for it.

 

Ιδανικα να έχετε ίδια ακουστικά γιατι αλλιώς θ ακούτε τελείως αλλα πραγματα.

 

(Σίγουρα όχι splitter adapter).

 

Αν η κάρτα σου έχει πληθώρα outs (και ιδανικά κάποιο mixer interface)

μπορείς να δεις και κάποιο headphone amp με πολλα ins όπου μπορείς να στέλνεις διαφορετικά cue mix από το daw/playback source. 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Νίκος Κριτσινέλης
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Νίκο, φαίνεται όντως πολύ χρήσιμο εργαλείο.

H κάρτα μου έχει μόνο ένα σετ L/R πίσω και ένα headphone jack μπροστά, και μόλις είδα σε ένα βίντεο παρουσίασης ότι μπορώ να το βάλω εκεί μπροστά. Το έβαλα στη λίστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψην με τις παραπανω προτασεις θα ακουτε ακριβως την ιδια μιξη.
Αν θελει ο ενας απο τους δυο πιο δυνατα την κιθαρα του στα αυτια του, δεν θα γινεται.

γιατι θα δυναμωνει και στα αυτια του αλλου

Οσο για προβα 4 ατομων, με ακουστικα με την ιδια μιξη .... θα αυτοκτονουσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Σπύρο.

Ναι απ΄ ότι κατάλαβα, αυτό το Behringer είναι ουσιαστικά ένα special splitter που υποστηρίζει διαφορετικές εντάσεις λόγω του pre-amp.

 

Αν θέλω να στείλω διαφορετικά cues, ξέρω το πώς γίνεται στο software, αλλά τι hardware χρειάζεται? Λογικά κάρτα ήχου με πολλά outputs? Συνήθως όμως αυτά είναι L/R. Πώς βάζεις ακουστικά που είναι μόνο ένα καρφί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου