Προς το περιεχόμενο

Monitoring με ακουστικά για πάνω από ένα άτομο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Αν θέλω να στείλω διαφορετικά cues, ξέρω το πώς γίνεται στο software, αλλά τι hardware χρειάζεται? Λογικά κάρτα ήχου με πολλά outputs? Συνήθως όμως αυτά είναι L/R. Πώς βάζεις ακουστικά που είναι μόνο ένα καρφί?

 

Κάρτα ήχου με περισσότερα του ενός headphone outputs (αν μιλάμε για ακουστικά), στα οποία να μπορείς να στείλεις διαφορετικά mix.

 

Ή κάρτα ήχου με πολλά outputs σε κάθε ένα από τα οποία να μπορείς να στείλεις διαφορετικό mix και ένα mixer.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κάρτα ήχου με περισσότερα του ενός headphone outputs (αν μιλάμε για ακουστικά), στα οποία να μπορείς να στείλεις διαφορετικά mix.

 

Ή κάρτα ήχου με πολλά outputs σε κάθε ένα από τα οποία να μπορείς να στείλεις διαφορετικό mix και ένα mixer.


Η δικιά μου (Scarlett 2i2) έχει ένα ξεχωριστό headphone output που δε συμπεριφέρεται σαν ξεχωριστό output στο DAW, είναι ακριβώς το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις κανουμε προβα και λαιβ (καναμε στο παρελθον) με Behringer  x18, αλλα δεν ειναι φτηνη λυση.
Για αυτο που προσφερει ομως ειναι λιγα τα λεφτα.
Ειναι καρτα ηχου με πολλα φυσικα inputs και 6 aux sends.
Tα aux κανουν τη δουλεια του monitoring.
Αν θελει ομως να λειτουργησει στερεο τα ακουστικα, θελει 2 aux  το καθε ακουστικο.

Εμεις  (4) ακουμε στερεο και οι 4, χρησιμοποιωντας 3χ2 sends που πανε σε ενα ενισχυτη ακουστικων (Millenium HP4)
και ο 4ος ακουει απο τα headphones οut του xr18.
Συνδεεται με τον υπoλογιστη για πολυκαναλη ηχογραφηση (16 καναλια ταυτοχρονα) και κοντρολαρεται με laptop ή ipad ή tablet ακομα και απο κινητο ο καθενας μπορει να ελεγχει τη  μιξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Αν θέλω να στείλω διαφορετικά cues, ξέρω το πώς γίνεται στο software, αλλά τι hardware χρειάζεται? Λογικά κάρτα ήχου με πολλά outputs? Συνήθως όμως αυτά είναι L/R. Πώς βάζεις ακουστικά που είναι μόνο ένα καρφί?

 

Εξαρτάται από το preamp. 

 

Αν έχουμε preamp με 2 στερεο in, π.χ. https://www.thomann.de/gr/swissonic_headamp_8.htm, μπορούμε να στείλουμε 2 διαφορετικές και ανεξάρτητες στέρεο μίξεις, άρα θέλουμε τουλάχιστον 6 εξόδους στην κάρτα ήχου. (2 main monitor, 2+2 cues)

 

Όμως, συνήθως αυτοί οι ενισχυτές έχουν και direct in ανα κανάλι, που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως έξτρα είσοδος αν η κάρτα διαθέτει ακόμα περισσότερες εξόδους, για την απευθείας δρομολόγηση κάποιου cue σε συγκεκριμένο ακουστικό. 

 

Εξαρτάται και από τη μουσική και τους μουσικούς. Αν ο καθένας θέλει τον εαυτό του πιο δυνατά στη μίξη, τότε χρειάζονται τόσα cues όσα και μουσικοί. Το κακό με τα ακουστικά είναι ότι οι mono μίξεις είναι λίγο κουραστικές, άρα αναγκαστικά τρώγονται πολλές έξοδοι για δρομολόγηση stereo cues.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

Εξαρτάται και από τη μουσική και τους μουσικούς. Αν ο καθένας θέλει τον εαυτό του πιο δυνατά στη μίξη, τότε χρειάζονται τόσα cues όσα και μουσικοί. Το κακό με τα ακουστικά είναι ότι οι mono μίξεις είναι λίγο κουραστικές, άρα αναγκαστικά τρώγονται πολλές έξοδοι για δρομολόγηση stereo cues.

 

Αμανέχει πολλές εξόδους η κάρτα, υπάρχει και αυτό.

 

https://www.thomann.de/gr/tc_helicon_blender.htm

 

Θα κάνει δουλειά?

 

Αλλά πχ αυτή η κάρτα, δίνει αυτή την δυνατότητα για τις δύο εξόδους ακουστικών που έχει.

 

https://www.thomann.de/gr/ssl_2_481703.htm

 

"2 x Professional, high-current grade headphone outputs, with plenty of power and the ability to create a second independent headphone mix for the 2nd performer"

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εύκολη δουλειά.

Δηλαδή είναι και δεν είναι.

Το να πάρουν διάφοροι μουσικοί "κάτι" να ακούν είναι σχετικά εύκολο, τοποθετείς σε μια από τις εξόδους της κάρτας σου έναν ενισχυτάκο ακουστικών με περισσότερες από μια εξόδους και παίρνουν όλοι το ίδιο σήμα και συνήθως ίδια έντασης (και φυσικά μίξης).

Τώρα η καλή λύση προϋποθέτει

α. κάρτα που να υποστηρίζει πολλές εξόδους (συνήθως μέσω adat με οπτική οπότε κοτσάρεις πάνω της μιά συσκευή με ανάλογες εισόδους και εξόδους με την λογική ότι πάλι πρέπει να πάρεις πχ από τις 8 mono εξόδους, 4 stereo, στάθμης line και από εκεί πάλι να έχεις ξεχωριστούς ενισχυτές ακουστικών

β. κάρτα που να υποστηρίζει ξεχωριστά cues για κάθε μια από τις προαναφερθείσες 4 stereo εξόδους...

Γενικά είπα είναι κάτι που θελει δουλειά να το στήσεις και κάποια χρήματα. Αν είναι εργαλείο και σου χρειάζεται θα το κάνεις.

 

Η πιό εύκολη λύση είναι μια κάρτα σχεδόν μεσαίου budget που θα έχει δυό εξόδους ακουστικών και ως ηχολήπτης παραγωγός θα ακούς εσύ και ένας μουσικός κάθε φορά και κατά κανόνα το ίδιο μιξ

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες λύσεις από όλους!

Δεν έχω σκοπό να κάνω τρελά πράγματα, πιο πολύ εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, να μαθαίνω τι γίνεται σε κάθε περίπτωση!

 

Γενικά με τον live ήχο δεν έχω καθόλου εμπειρία και όταν κλήθηκα να κάνω ηχογράφηση με δεύτερο άτομο στο χώρο μου δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένος, οπότε είπα να δω όλες τις πιθανές λύσεις.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ενδιαφέρουσες λύσεις από όλους!

Δεν έχω σκοπό να κάνω τρελά πράγματα, πιο πολύ εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, να μαθαίνω τι γίνεται σε κάθε περίπτωση!

 

Γενικά με τον live ήχο δεν έχω καθόλου εμπειρία και όταν κλήθηκα να κάνω ηχογράφηση με δεύτερο άτομο στο χώρο μου δεν ήμουν καθόλου προετοιμασμένος, οπότε είπα να δω όλες τις πιθανές λύσεις.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Ετσι το έπαθα και εγώ.

Αλλά επειδή το έχω κάνει αρκετές φορές με την θυγατέρα είχα να αντιμετωπίσω αρκετές προκλήσεις....πχ

1. Γιατί ακούω σιγά

2. Δεν θέλω να ακούω το πιάνο, τα τύμπανα είναι πολύ δυνατά

3. Δεν θέλω να ακούω το βάθος στη φωνή, αλλά θέλω να γράφεται 

κλπ

 

Φαντάσου να έχεις να γράφεις 2-3 ταυτοχρόνως....

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μερικές κάρτες έχουν τη δυνατότητα να στέλνουν διαφορετικές μίξεις αν έχουν δύο εξόδους ακουστικών (όπως η scarlet 6i6 που έχω).

 

Ίδια μίξη σε πολλούς μουσικούς όμως δε δουλεύει. Οταν είχε πρώτο έρθει η μόδα των in ear στην Ελλάδα, σε πολλές θεατρικές παραγωγές, musical κτλ, δεν μπορούσαν να υποστηρίξουν διαφορετική μίξη για όλους (γιατί χρειάζεται ανάλογη κονσόλα). Οπότε εγώ είχα πάρει μια πολύ μικρή κονσολίτσα που είχα πάντα μαζί μου, και έφτιαχνα τη μίξη της κιθάρας (και το τελικό level) όπως τα ήθελα εγώ, εύκολα και γρήγορα. Και γλίτωνα και τα μπαμ μπουμ που συμβαίνουν μερικές φορές όταν κάποιος ανοίγει κλείνει, βάζει βγάζει κτλ..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Alter είπε

Μερικές κάρτες έχουν τη δυνατότητα να στέλνουν διαφορετικές μίξεις αν έχουν δύο εξόδους ακουστικών (όπως η scarlet 6i6 που έχω).

Οντως (οπως και η steinberg ur44 που εχω εγω που εχει και loopback, χρησιμη για καποιους επιλογη)

Τωρα η 6i6 εχει αντικατασταθει απο την 8i6 εχει μια bstock ο thomann ακομα στα 169€
https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_6i6_2nd_gen_b_stock.htm?sid=5a3342ec95266b18ff31bb871c7b0fd7&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

η 8ί6
στα 244€
https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_8i6_3rd_gen.htm?sid=5a3342ec95266b18ff31bb871c7b0fd7&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1


Η διαφ
ορα στις εισοδους εξοδους

8ι6
1248034067_.thumb.png.c4bac47c4a8be16bcece50c2bcf849ac.png
241478299_.thumb.png.d7e2d21f51f1322e7d7af8ba9e86af4b.png

 

6ι6

1940494475_.png.2aec62e8de5f66018fe6581f1c9fece1.png

 

Και το σεταρισμα διφορετικης μιξης ακουστικων
https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/115004431245-Focusrite-Control-Tutorial-2-Setting-Custom-Mixes

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου