Προς το περιεχόμενο

ip camera.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν, θέλω να εγκαταστήσω μια ip camera στο γραφείο (ισόγειο).

Θα είναι μέσα (εσωτερικός χώρος) , και στην ουσία το πλάνο θα είναι ή είσοδος / τζαμαρία του γραφείου.

Με ενδιαφέρουν τα εξής:

1. να είναι φθηνη, μέχρι 20-30 ευρώ.

2. Night Vision

Αυτά τα δυό τα βρήκα ήδη.,

Αυτό που με ενδιαφέρει ΚΥΡΙΩΣ είναι

3. το monitoring μέσω wifi να το κάνω από pc/laptop και όχι από κινητο

4. να καταγράφω (μέσω κάποιου software προφανώς) στα pc/laptops

 

Το 3 και το 4 γίνονται;

Το έχει κάνει κάποιος, και αν ναι μπορεί αν μου υποδείξει με  ποιά καμερα/με  ποιο pc software το έκανε;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ στο δικό μου και στο πατρικό δυο μάρκες σε 3 τύπους.

Μια d-link και μια foscam με παρόμοιες δυνατότητες.

Καλύπτουν άνετα τα 1. (με λίγο πιό αυξημένο κόστος-εκτός αν περιμένεις εκπτωτικές ευκαιρίες)2.3. και το 4. σίγουρα μέσω της εφαρμογής τους στο cloud της εταιρείας (όσο πιό γνωστή μάρκα τόσο πιό αξιόπιστα) και πιθανότατα και στο πισί (εκεί σίγουρα βλεπεις - δεν θυμάμαι αν υποστηρίζει και την καταγραφή διότι δεν χρειάστηκα - πιθανότατα γίνεται με λίγο πιό καλά μοντέλα αν και γι αυτή τη δουλειά παίρνεις λύση συνηθισμένου καταγραφικού)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταγραφή σε cloud δεν είναι δωρεάν συνήθως.

 

Με 40-50 ευρώ παίρνεις κάποια που παίρνει κάρτα μνήμης αλλά εκεί έχεις το πρόβλημα ότι αν κάποιος μπει στο χώρο σου θα πάρει την κάμερα ή την κάρτα μνήμης.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξ αυτών που ανέφερα μόνο η foscam έχει δυνατότητα κάρτας μνήμης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι , η καταγραφή δεν έχει νόημα να γίνεται σε sd στην camera, αλλά εκεί που κάνεις το Monitorιng.

Θα μου πείς , αν αυτό γίνεται στον υπολογιστή, κάπως θα βρεθεί τρόπος για την καταγραφή, έστω και με video capture.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επανέρχομαι , για όποιον ενδιαφέρεται :

 

Πήρα τελικά την tp link tapo c200....και βρήκα Open source λογισμικό όπου μπορείς να έχεις στο laptop/pc πλήρες monitoring και έλεγχο της κάμερας.

Φυσικά καταγράφει στον σκληρό του "απομακρυσμένου" υπολογιστή (είπαμε δεν έχει νόημα να καταγραφει στην sd της κάμερας- και φυσικά ορίζεις τι θέλεις και ποιά ώρα θες να καταγράφει, π.χ. τα πάντα ή μόνο motion κ.λ.π.) .

 

Εδώ το link για download του open source iSpy.

https://www.ispyconnect.com/download.aspx

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και εδώ ένα αναλυτικό  tutorial για το πως σετάρουμε το iSpy, γιατί είναι λίγο tricky (2 λετπά παίρνει το set up του).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά σκέφτομαι, δεν μου φαίνεται και πολύ σόι να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου ένα open source πρόγραμμα που δεν ξέρω ποιός το έφτιαξε και τι έχει ενσωματώσει μέσα. Υποθέτω ώς open source μπορείς να διαβάσεις τον κώδικα, αλλά....και πάλι όλο και κάποιες εξωτερικές ρουτίνες μπορεί να υπάρχουν...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά σκέφτομαι, δεν μου φαίνεται και πολύ σόι να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου ένα open source πρόγραμμα που δεν ξέρω ποιός το έφτιαξε και τι έχει ενσωματώσει μέσα. Υποθέτω ώς open source μπορείς να διαβάσεις τον κώδικα, αλλά....και πάλι όλο και κάποιες εξωτερικές ρουτίνες μπορεί να υπάρχουν...

Δεν νομιζω να τους κοφτει ούτε το Ωραιόκαστρο μηδέ η Κοζάνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφέρει αν θα βλέπουν τόσο τι κάνω στο χώρο μου, αλλά το ενδεχόμενο να σκαλίζουν τον δίσκο μου ή να κλέβουν το πληκτρολόγιό μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου