Προς το περιεχόμενο

προβληματισμοι ενος νεου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας! ειμαι καινουργιος εδω, απο μουσικη οικογενεια, χρονια παιζω κιθαρα ηλεκτρικη και κλασσικη, μ'αρεσει και το μπασο αλλα δεν εχω μαθει ακομα. Γενικοτερα οι παρεες μου ειναι περισσοτερο ατομα του δρομου και οχι του στυλ "γαλλικα και πιανο", εμενα παντα μου αρεσε η αντιδραστικη μουσικη οπως νιρβανα, iron maiden ac/dc (ειναι το αγαπημενο μου απο hard rοck) guns and roses, και σε μικροτερο βαθμο deep purple rolling stones και αλλα συγκροτηματα, γενικα ομως ακουω ο'τι μου καθεται καλα στο αυτι, πχ μου αρεσει παρα πολυ το ain't nobody που ειναι ποπ η ο hans zimmer που ειναι ορχηστρικος. Παμε τωρα στον προβληματισμο μου, υπαρχει ενα μεγαλο "μενος" εναντιον της ραπ, πολλοι λενε οτι δεν ειναι μουσικη, ειναι απλα ενα beat και ενα μονοτονο πραγμα, που τις περισσοτερες φορες προωθει εναν παραβατικο τροπο ζωης μες την αλητεια και τις καταχρησεις, θεωρω οτι ειναι μια πολυ κομπλεξικη προσεγγυση και σιγουρα πολυ μακρια απ'την φιλοσοφια του αυθεντικου χιπ χοπ, αν ακουσεις πχ 12ο ΛΕΞ τζαμαλ θα καταλαβεις οτι μονο επικαιρα ειναι ολα οσα λενε και δεν κριβουν μιζερια, λενε την αληθεια με βαση οσα οι ιδιοι εχουν βιωσει, ναι οκ μπορει να μην ειναι "καθως πρεπει" ατομα αλλα τι σημαινει αυτο, τι παει να πει καθως πρεπει? επειδη βριζουν? δηλαδη στη ροκ δεν βριζουν? οι ροκαδες δεν εκαναν ναρκωτικα, δεν ειχαν γκομενες? ξεχασαμε το τριπτυχο σεξ ντραγκς εντ ροκ εν ρολ μαλλον. Αν εχεις σωστη κριτικη σκεψη μπορεις να ξεχωρισεις απο μονος σου τι ειναι για χαβαλε και τι ειναι τροφη για προβληματισμο. Οποιος ειναι πραγματικος λατρης της μουσικης ακουει ο'τι του αρεσει και οχι μονο συγκεκριμενα, αυτο ειναι κομπλεξ, και δεν υπαρχει αυτο "δεν ειναι μουσικη", οκ για σενα δεν ειναι, για τον αλλο μπορει να ειναι, το ταλεντο ειναι κατι σχετικο αναλογα με τα γουστα του καθενος, εχω ακουσει τραγουδια της ραπ που ειναι τροπος ζωης για μενα, και εχω ακουσει και αλλα που απλα τα σιχαθηκα, αλλα και αυτα που εγω σιχαθηκα οκ αν αρεσουν στον φιλο μου δε θα του πω μην τα ακους γιατι δεν τα ακουω εγω, η που μου λενε οι γονεις μου "εσυ ασχολεισαι με σοβαρη μουσικη αυτα δεν ειναι για σενα" θεωρω κατι τετοιες αποψεις μας κρατανε πισω σαν ατομα, ποια ειναι αποψη σας?

Επεξεργασμένο από Jim Golin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες κι εσύ, είσαστε δύο σήμερα.

 

14 λεπτά πριν, Jim Golin είπε

1.  μπορει να μην ειναι "καθως πρεπει" ατομα

2. μου λενε οι γονεις μου "εσυ ασχολεισαι με σοβαρη μουσικη αυτα δεν ειναι για σενα"

 

1. Ποια είναι τα καθώς πρέπει άτομα?

2. Ποια είναι η σοβαρή μουσική με την οποία ασχολείσαι? Οι AC/CD, οι Νιρβάνα και οι Guns & Roses ή μήπως εννοούν κάτι άλλο?

 

18 λεπτά πριν, Jim Golin είπε

ποια ειναι αποψη σας?

 

Πάνω σε τι ακριβώς?

Έτσι όπως τα έγραψες, δεν κατάλαβα σε τι ζητάς άποψη.

Στην ραπ και το αν είναι μουσική, στο να επιτρέπεις σε οποιονδήποτε να έχει μουσική άποψη σύμφωνα με το γούστο του χωρίς να την κατακρίνεις, ή στο τι είναι σοβαρή μουσική?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες κι εσύ, είσαστε δύο σήμερα.

 

 

1. Ποια είναι τα καθώς πρέπει άτομα?

2. Ποια είναι η σοβαρή μουσική με την οποία ασχολείσαι? Οι AC/CD, οι Νιρβάνα και οι Guns & Roses ή μήπως εννοούν κάτι άλλο?

 

 

Πάνω σε τι ακριβώς?

Έτσι όπως τα έγραψες, δεν κατάλαβα σε τι ζητάς άποψη.

Στην ραπ και το αν είναι μουσική, στο να επιτρέπεις σε οποιονδήποτε να έχει μουσική άποψη σύμφωνα με το γούστο του χωρίς να την κατακρίνεις, ή στο τι είναι σοβαρή μουσική?

οχι θεωρουν οτι η ραπ "δεν ειναι μουσικη" επειδη και τα συγκρινουν με αυτα που ακουγαν εκεινοι και εμειναν "στην ιστορια" της μουσικης ενω ολοι αυτοι που ακουμε εμεις κανουν μουσικη για τα λεφτα και να γινουμε ολοι τζογλανια να βριζουμε και αλλα τετοια και δεν εχουν ωραιες μελωδιες, δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο? ο καθενας δεν πρεπει να ειναι ελευθερος να διαλεξει? πχ εγω ακουω light ωραια? μετα μπορει να ακουσω AC/DC? δηλαδη υπαρχει σωστο και λαθος στη μουσικη? ποιοτικο και λιγοτερο ποιοτικο? αυτη ειναι η μια απορεια μου. Τα καθως πρεπει ατομα ειναι αυτα που αποφευγουν το διαφορετικο και κρινουν με τη μια τους αλλους επειδη ειναι λιγο πιο "αλητες" η εχουν εναν κατα την αποψη τους "κακο" τροπο ζωης που δεν θα τους βοηθησει να πανε μπροστα στη ζωη τους και ακουν μουσικη πιο αντισυμβατικη οπως η ραπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Άκου ό,τι σου αρέσει χωρίς κανένα όριο.

 

2. Προσπάθησε (ξέρω καμιά φορά είναι δύσκολο) να μη σε νοιάζει η άποψη των άλλων για τη μουσική που ακούς.

 

3. Οι άνθρωποι δε χωρίζονται σε καλούς αλήτες και κακούς καθωσπρέπει. Όταν γνωρίζεις καλά τους ανθρώπους, χωρίς στεγανά, βλέπεις πολύ συχνά ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί και αυτά τα όρια είναι μύθοι και ότι σχεδόν όλοι μας έχουμε λίγο απ' όλα μέσα μας. 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jim Golin είπε

1. δηλαδη υπαρχει σωστο και λαθος στη μουσικη? ποιοτικο και λιγοτερο ποιοτικο?

αυτη ειναι η μια απορεια μου.

 

2. Τα καθως πρεπει ατομα ειναι αυτα που αποφευγουν το διαφορετικο και κρινουν με τη μια τους αλλους επειδη ειναι λιγο πιο "αλητες" η εχουν εναν κατα την αποψη τους "κακο" τροπο ζωης που δεν θα τους βοηθησει να πανε μπροστα στη ζωη τους και ακουν μουσικη πιο αντισυμβατικη οπως η ραπ

 

1. Δεν υπάρχει κατά την γνώμη σου "ποιοτικό και λιγότερο ποιοτικό"?

Μετά τους AC/DC, ακούς και Χριστίνα Κολέτσα, Βανδή, μετά ακούς Μότσαρτ και Μπαχ, μετά ακούς Snik και Sin Boy, και είναι όλα αυτά στο ίδιο "ποιοτικό επίπεδο"?

 

2. Ποιο είναι το διαφορετικό? Η ραπ?

 

 

EDIT: Να συμπληρώσω στο ποστ του φίλτατου JJ, το ακόλουθο.

Προσπάθησε να μην ενστερνίζεσαι μύθους που δημιουργεί ο περίγυρός σου. Η ραπ δεν είναι διαφορετική, δεν είναι περισσότερο αλήτικη από το ροκ, και δεν έχει να κάνει με το αν θα πας ή όχι μπροστά στην ζωή σου.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Δεν υπάρχει κατά την γνώμη σου "ποιοτικό και λιγότερο ποιοτικό"?

Μετά τους AC/DC, ακούς και Χριστίνα Κολέτσα, Βανδή, μετά ακούς Μότσαρτ και Μπαχ, μετά ακούς Snik και Sin Boy, και είναι όλα αυτά στο ίδιο "ποιοτικό επίπεδο"?

 

2. Ποιο είναι το διαφορετικό? Η ραπ?

 

 

EDIT: Να συμπληρώσω στο ποστ του φίλτατου JJ, το ακόλουθο.

Προσπάθησε να μην ενστερνίζεσαι μύθους που δημιουργεί ο περίγυρός σου. Η ραπ δεν είναι διαφορετική, δεν είναι περισσότερο αλήτικη από το ροκ, και δεν έχει να κάνει με το αν θα πας ή όχι μπροστά στην ζωή σου.

μπορει το ποιοτικο να καθοριζεται απο πολλους παραγοντες ομως, ενα παλιο ραπ καμματι πχ μπορει να εχει καλο στοιχο μονοτονη μελωδια, ενα αλλο κομματι πολυ μελωδια οχι και τοσο ιδιαιτερο στοιχο, αυτο θελω να πω, επισης, ναι εγω μπορω να ακουσω ΑC/DC και μετα eminem δεν το βρισκω περιεργο, ο καθενας τους ειναι ξεχωριστος με το δικο του τροπο. Για μενα η ραπ ειναι διαφορετικη οπως ηταν καποτε  η ροκ και παει λεγοντας, δηλαδη ειδη που ηταν καπως πιο αντισυμβατικα εναντια στις "αρχες" και τις "αξιες" των σωστων ανθρωπων, των θρησκων η γενικα αυτων που εχουν συντηρητικες τασεις, οι οποιοι εν τελη εβαζαν ταμπελες οπως "σατανιστες" "αλητοβιοι" και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jim Golin είπε

ναι εγω μπορω να ακουσω ΑC/DC και μετα eminem δεν το βρισκω περιεργο

 

Κανείς δεν είπε ότι είναι περίεργο.

Είναι θέμα γούστου.

 

Πρόσεξε όμως κάτι.

Μιλάς για αντισυμβατικότητα ως προς ανθρώπινες αξίες, αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την μουσική.

Η αντισυμβατικότητα στην μουσική είναι άλλο πράγμα.

 

Δεν μιλάς για μουσική, μιλάς για κοινωνικό image που προβάλλεται μέσα από κάθε μουσικό (είτε μέσω στίχων, είτε μέσω attitude, ντυσίματος, κλπ).

 

Αλλά ξαναλέω, όλα αυτά είναι θέμα γούστου.

 

Άκου ότι γουστάρεις, και μην δίνεις σημασία σε τίποτα άλλο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Welcome Jim 

Διαβάζοντας το post σου, διαβάζω (λίγο-πολύ) τις διάφορες "ανησυχίες" που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο πρέπει να είχαμε οι περισσότεροι που είμαστε εδώ μέσα. Απλά σε άλλες εποχές και με άλλα είδη μουσικής.

Αντί για hip hop κάποτε ήταν "απέναντι" οι καρεκλάδες ή οι Duran Duran ή κάποιος άλλος - you name it.

Και ήταν η "αντίδραση", η "επανάσταση", ο "αντικομφορμισμός"- όλο το πακέτο.

Όμως στο τέλος της ημέρας, τα χρόνια περνάνε. 

Κάποιος θα το πει "συμβιβασμό", άλλος "ωρίμανση", "γεράματα"... ο καθένας θα το αποκαλέσει όπως του κάνει κέφι και όπως το αντιλαμβάνεται.

Αυτό που μένει (IMHO) είναι η μουσική- πέρα από τις ταμπέλες και τις ετικέτες. 

Και μπορεί να περιέχει από hip hop μέχρι κλαρίνα. 

Φιλική συμβουλή: Απόλαυσε τη μουσική (που γουστάρεις) και μη δίνεις λογαριασμό σε κανέναν. Και έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι αυτό που μπορεί να μην ακούς σήμερα, μπορεί να είναι η μουσική που θα λατρέψεις αύριο.

Το έχουμε πάθει οι περισσότεροι...   😉

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και παλι! ναι συγγνωμη που δεν απαντησα απλα δεν εχω και πολυ χρονο λογω πανελληνιων,  ευχαριστω για τις απαντησεις σας! νομιζω πως συμφωνω απολυτα μ'αυτα που γραψατε, σιγουρα ειναι πανω απ'ολα θεμα γουστου, κι εμενα το γουστο μου ειναι σαν τη χωριατικη σαλατα, λιγο απ'ολα, στο τελος αυτο που μενει ειναι η μουσικη που μας κραταει συντροφια και μας γεμιζει θετικη διαθεση καθημερινα(τουλαχιστον ετσι λειτουργει σε μενα)! η μουσικη ειναι μια φιλοσοφια ζωης, καλη συνεχεια !🎸🤘

Επεξεργασμένο από Jim Golin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/3/2022 στις 5:08 ΜΜ, Jim Golin είπε

, και δεν υπαρχει αυτο "δεν ειναι μουσικη", οκ για σενα δεν ειναι, για τον αλλο μπορει να ειναι,

 

Η τζαζ δεν ηταν μουσικη για οσους ακουγαν κλασσικη μουσικη,τα blues δεν ηταν μουσικη για οσους ακουγαν τζαζ,το rock  δεν ηταν μουσικη για οσους ακουγαν τζαζ, το punk δεν ηταν μουσικη για οσους ακουγαν rock ,το hip hop δεν ειναι μουσικη για οσους ακουγαν punk, το ................... (συμπληρωσε εδω το επομενο "νεο" ειδος μουσικης που θα βγει)  δεν θα ειναι μουσικη για οσους ακουν hip hop.

 

Οποτε μη σκας και ακου οτι σου αρεσει. 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου