Προς το περιεχόμενο

Trigger midi arpeggiator απο audio σήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά!

 

Ξέρει κανείς πως θα μπορούσα, μέσα σε περιβάλλον daw, να κάνω trigger ένα midi arpeggiator μέσω audio σήματος; (προηχογραφημένου ή live, μικρή σημασία έχει)

Δε ξέρω αν παίζει ρόλο, που ίσως και να παίζει, ποιο είναι το πρόγραμμα (έχω Retrologue, TAL BassLine-101 και οτι άλλο έχει το default πακέτο του daw)

Δουλεύω σε Cubase 10 pro.

 

Για να καταλάβετε περίπου, θέλω το σήμα ενός ακουστικού οργάνου (πχ βιολί, κιθάρα) να μπορεί να ενεργοποιήσει ένα arpeggiator.

(Φαντάστηκα στην αρχή πως θα είναι θέμα δρομολόγησης σήματος)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, manosx είπε

https://www.jamorigin.com/

 

 Μιλάμε για προγραμματάρα.

 

Μάνο νομίζω ότι άλλο λέει ο Γιώργος.

Θέλει να τριγκάρει το arpeggiator με audio σήμα, δηλαδή όποτε ακούγεται στο DAW κάποιο συγκεκριμένο audio σήμα που έχει ορίσει, να τριγκάρεται το arpeggiator σε ένα synth.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το arpeggiator arpeggiates 😆 τις νότες που παίζουμε στα πλήκτρα, έτσι δεν είναι;

 

 Αν απλά θέλει να "ανοίγει" ένα έτοιμο κανάλι που ήδη παίζει νότες, τότε αρκεί κάποιο side- chained gate, δεν χρειάζεται το midi. Υπάρχουν βέβαια και πατέντες audio to midi cc, αλλά γιατί να το μπλέκεις;

 

 Αν όμως θέλει το arpeggiator να ακολουθεί τα παιξίματά του, τότε πάει σε αυτό που έβαλα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, ίσως θέλει περισσότερη σκέψη και μοίρασμα μαζί σας γιατί μπορεί να υπάρχει κι άλλος τρόπος και να μη τον φαντάζομαι/γνωρίζω.

 

Ας πούμε, έχω ένα βιολί και εκεί που βαράει μια δοξαριά (οτιδήποτε) θέλω να ακουστεί ενα αρπετζιο 5-6-7-X νοτών της ντο ματζόρε μια μόνο φορά.

Αργότερα ισως θέλω άλλη κλίμακα κλπ

 

Αυτό όπως θα μπορούσα να το κάνω;

 

Δε θέλω να έχω τη δέσμευση ενός track με τη πληροφορία/κλίμακα στο daw οπου τρέχει παράλληλα και πρέπει το βιολί να "ανοίξει" τη κατάλληλη στιγμή γιατί.... άνθρωποι είμαστε, καθυστερούμε στα ραντεβού μας 😆

 

Αρχικα σκέφτηκα, τι κάνει arpeggiate? ένα arpeggiator! θα το τριγκαρω να ανοίξει 😛

Δε το σκέφτηκα σωστά προφανώς.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η δοξαριά που θα βαράς θα είναι και αυτή ντο ματζόρε; Αν ναι, τότε το πρόγραμμα που σου έβαλα σου κάνει. Κατέβασε το ντέμο, να δεις αν δουλεύει σωστά με το βιολί.

 

 Στην ουσία μετατρέπει το audio σε midi, αυτό θέλεις, έναν audio to midi μετατροπέα, υπάρχουν και σε hardware, και σε άλλα plug in, θέλει ψάξιμο.

 

 Από τη στιγμή όμως που θα έχεις ένα τέτοιο εργαλείο, μετά είναι θέμα προγραμματισμού. Ας πούμε εγώ είχα κάνει την εξής πατέντα: έπαιζα μια συγχορδία στην κιθάρα και πάταγα το sustain pedal των πλήκτρων, το οποίο κράταγε τις midi νότες της συγχορδίας που έπαιjα σαν "πλάτη" με ταυτόχρονο arpeggiated bass της χαμηλότερης νότας, ενώ την ίδια στιγμή έκλεινε την είσοδο της κιθάρας προς το midi για να μπορώ να (π)σολάρω χωρίς να χαλάω τη συνοδεία.

 

 Όλα γίνονται την σήμερον ημέρα, όλα γίνονται😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

Η δοξαριά που θα βαράς θα είναι και αυτή ντο ματζόρε;

 

Όχι. Τυχαίο παράδειγμα ήταν η ντο ματζόρε.
Μπορεί να είναι και Muted οι χορδές και να τριγκαρουν ενα arpeggio.
Γι' αυτό αναφέρω απλά audio σήμα στην αρχή.

 

1 ώρα πριν, manosx είπε

Από τη στιγμή όμως που θα έχεις ένα τέτοιο εργαλείο, μετά είναι θέμα προγραμματισμού. Ας πούμε εγώ είχα κάνει την εξής πατέντα: έπαιζα μια συγχορδία στην κιθάρα και πάταγα το sustain pedal των πλήκτρων, το οποίο κράταγε τις midi νότες της συγχορδίας που έπαιjα σαν "πλάτη" με ταυτόχρονο arpeggiated bass της χαμηλότερης νότας, ενώ την ίδια στιγμή έκλεινε την είσοδο της κιθάρας προς το midi για να μπορώ να (π)σολάρω χωρίς να χαλάω τη συνοδεία.

 

Ε είσαι χτήνος.

Ανέβασε να τα ακούσουμε και μεις αυτά τα ωραία που περιγράφεις ντε!

 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου