Προς το περιεχόμενο

Trivium - Sickness Unto You (Full Cover)


BGkakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω την ομάδα με ένα ακόμα coverάκι που ξέχασα να βάλω στην ώρα του, αλλά ποτέ δεν είναι αργά...
Πρόκειται για μια απ'τις αγαπημένες μου μπάντες, που ανακάλυψα "πραγματικά" κάπου στο 2011 με τη δισκάρα "In Waves" που είχαν βγάλει. Το κομμάτι δεν το επέλεξα τυχαία και αν δείτε όλο το βίντεο θα καταλάβετε γιατί, αλλά εκτός αυτού, πρόκειται για ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ από μόνο του. Όπως και όλος ο δίσκος είναι πολύ καλός παρόλο που, συνεχίζοντας και με το πιο πρόσφατό τους άλμπουμ, έχουν μια καθοδική πορεία απ'το "The Sin And The Sentence" και μετά. Χωρίς να θέλω να πω ότι πρόκειται για αδύναμα άλμπουμ τα 2 τελευταία τους. Καμία επαφή. Απλά το "The Sin And The Sentence" είναι απλησίαστο (κατ εμέ, το καλύτερό τους άλμπουμ) και το "What The Dead Men Say" που το διαδέχτηκε είναι αρκετά ανώτερο απ'το "In The Court...".

Anyway, πλατειάζω...
Για τα τεχνικά θέματα και για όποιον ενδιαφέρεται:
--- Ηχογραφημένο, μιξαρισμένο στο Reaper.
--- Masterαρισμένο με T-racks.
--- Τα ντραμς είναι ένας συνδιασμός από EZ Drummer 2, Addictive Drums 2 και Perfect Drums
--- Μπάσο έχω γράψει με ένα μπάσο της Harley Benton, SHB-1 Ignite Amp και καμπίνα από Amplitube 4.
--- Ρυθμικές κιθάρες είναι 4 και είναι reamped με ένα μονταρισμένο Randall που καταλήγει σε μία 2 X 12 καμπίνα Randall. Ηχογραφώ με Shure SM57 τις αριστερές κιθάρες και με Shure SM58 τις δεξιές.
--- Το solo είναι με Amplitube 4 με τον Soldano και κάποια Guitarhack impulses.
--- Κάρτα ήχου η Focusrite Scarlett 18i20.


Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να σας αρέσει... Περιμένω γνώμες!!! 
Keep it heavy!!!


https://www.youtube.com/watch?v=DKw-4Dnswic

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Σφιχτά παιξίματα και καλοί ήχοι γενικά! Ο ήχος της μπότας πιστεύω δεν ταιριάζει για αυτο το είδος, θα επέλεγα κάτι πιο scooped στα μεσαία.

Επεξεργασμένο από Marugen
  • Like 1

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο παίξιμο, άρχοντας, εύγε.

Τα δικά μου ακούσματα ειναι rock/metal/thrash μέχρι nu-metal, αλλά αυτο το στυλ το ξέρω απο τον ανηψιό μου, έχω βγαλει στην κιθάρα (με δυσκολία) μέχρι "August Burns Red".

 

Οσον αφορά το συγκεκριμένο είδος, αυτα τα φωνητικά που είναι ένα μείγμα power metal και growling, καθως και η χρήση ελλάσονων κλιμάκων σε υπερβολικό βαθμό δεν μου κάνουν κλικ. Είναι ωραίο να τα παίζει κανείς και να τα τραγουδάει ίσως, αλλά ακούγεται κάτι γνώριμο και προβλέψιμο στο αυτί, ιδίως η μελωδία των φωνητικών, τι απίστευτη διαφορά με τις μελωδίες του 80 πχ του Beladonna των Anthrax. Για αντιστάθμισμα έρχονται τα breakdowns, και τα drop-down εξεζητημένα ριφάκια, τα οποία θα πρέπει να γίνονται όλο και πιο πολύπλοκα για να το σώσουν, αλλά δυστυχώς χωρίς μουσική ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!

 

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Ανισο γενικά.
Δεν πείθει.

Πρόβλημα και στην προφορά.

 

Τι εννοείς άνισο? Επίσης τι εννοείς με το δεν πείθει?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BGkakos είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!

 

Τι εννοείς άνισο? Επίσης τι εννοείς με το δεν πείθει?
 

 

άνισο εννοώ ότι τα όργανα δεν έχουν την αναμενόμενη ισορροπία στο μιξ. Αλλα είναι υπερβολικά τονισμένα ενώ άλλα είναι θαμμένα. Επίσης η φωνή δεν κάθεται σωστά (τουλάχιστον από εντάσεις και παρουσία) ούτε στα χαμηλά αλλά ούτε στα δυνατά περάσματα. Σ αυτό το τελευταίο πάει και το πείθει. Η φωνή είναι αυτό που θα πρέπει να ξεχωρίζει και τα υπόλοιπα να είναι υποστηρικτικά.

Γενικά τα όργανα είναι καλογραμμένα και παιγμένα αλλά ως σύνολο η δυναμική του κομματιού έχει σκαμπανεβάσματα.

Θα πρότεινα περισσότερη δουλειά στο μιξ και αν γίνεται κι άλλες προσπάθειες στη φωνή.

 

(γενικά δεν σχολιάζω για να υποβαθμίσω προσπάθειες, σχολιάζω όταν θεωρώ ότι μπορώ να προσφέρω με τη γνώμη μου στη βελτίωση. Εδώ τα όργανα εκτελεστικά είναι σχεδόν άψογα, αλλά χρειάζονται βελτιώσεις τα σημεία που ανέφερα imho)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου