Προς το περιεχόμενο

Improvisation in A minor


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/3/2022 στις 6:14 ΜΜ, PAL είπε

Αυτός ο Πικάσο εκεί πίσω ....

Εμένα για Βασίλι Καντίσκυ μου κάνει - και αν είναι όντως θα έχεις προβλήματα -μέρες που είναι- με τους Ρώσους.....!

 

Φοβερός όπως πάντα. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ! Φοβερός δεν είμαι. Έχω πολλές αδυναμίες, ειδικά στο αριστερό χέρι, και είμαι μακριά από αυτό που θέλω να ειμαι. Βέβαια, η εξάσκηση φέρνει βελτίωση και κάποια στιγμή θα φτάσω εκεί που θέλω. 

 

 

Ο συγκεκριμένος πίνακας είναι της...μητέρας μου. Μου ζωγράφισε 2-3 έργα με μουσικό περιεχόμενο για τον χώρο που έχω τον εξοπλισμό μου.

 

IMG_20220318_151117.thumb.jpg.a30c00ab016d92bb6c8b5378041495a4.jpg

 

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται βελτίωση το βιμπράτο σου να είναι στο ρυθμό και να μην είναι νευρική η κίνηση.

 

Επίσης πρόσεξε το timing να μην βιάζεσαι παίξε λιγότερα και σωστά και μην ξεκινάς μία φράση εάν δεν έχεις ήδη σκεφτεί πώς και πότε θα την τελειώσεις. Τέλος, δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα μη ακριβές bend!

 

Τα έχουμε πει, βελτιώνεσαι ραγδαία! Ο μόνος λόγος που επισημαίνω καλοπροαίρετα αυτές τις αδυναμίες είναι επειδή ξέρω πόσο πολύ το κυνηγάς να βελτιώνεσαι.  Επίσης από το πώς τραγουδάς καταλαβαίνω πώς όλα τα παραπάνω είναι απλώς ζητήματα τεχνικής αφού και αίσθηση του ρυθμού έχεις και καλό αυτί. Συνεπώς, δεν τίθεται θέμα, όλα θα ερθουν, συνέχισε ετσι!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

μην ξεκινάς μία φράση εάν δεν έχεις ήδη σκεφτεί πώς και πότε θα την τελειώσεις.

 

άμα το ξέραμε αυτό....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Επίσης πρόσεξε το timing να μην βιάζεσαι παίξε λιγότερα και σωστά και μην ξεκινάς μία φράση εάν δεν έχεις ήδη σκεφτεί πώς και πότε θα την τελειώσεις.

 

Στο timing έχω κάποια θεματακια, καθως στιγμιαία αφαιρούμαι από τη γκρουβα ή απλά δεν ακούω σωστά στο backing. Επίσης, οταν ξεκινώ μια φράση, δεν γνωρίζω πως θα τελειώσει. Γνωριζω μόνο την επόμενη νότα, καθώς την ακούω στο μυαλό μου. Παω όπου με βγάλει ο δρόμος και προσπαθώ να τονίζω τις σωστές νότες. Αυτοσχεδιαζω, κυριολιολεκτικα. Είναι θέμα εμπειρίας, σίγουρα.

 

11 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Τέλος, δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα μη ακριβές bend!

 

 

Κάνουν μπαμ τα ατιμα. Χτυπάνε όντως πολύ άσχημα.

 

Ευχαριστώ πολύ Jimmy! Ευστοχα όλα οσα ειπες. Το εκτιμώ πολύ το feedback που μου μου εδωσες! 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Επίσης, οταν ξεκινώ μια φράση, δεν γνωρίζω πως θα τελειώσει. Γνωριζω μόνο την επόμενη νότα, καθώς την ακούω στο μυαλό μου. Παω όπου με βγάλει ο δρόμος και προσπαθώ να τονίζω τις σωστές νότες. Αυτοσχεδιαζω, κυριολιολεκτικα. Είναι θέμα εμπειρίας, σίγουρα.

 

κάτι που θα σε βοηθήσει είναι να κάνεις αυτό που κάνει πχ ο George Benson.

Να τραγουδάς ταυτοχρόνως αυτό που παίζεις.

Είναι το πρώτο βήμα προς το να προβλέπεις τι θα παίξεις.

Δοκίμασέ το.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου