Προς το περιεχόμενο

Fender Meteora Bass: Για οπαδούς του φσσστ μπόινκ και όχι μόνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Βρε καλώς τα παιδιά τα 3-0... Σιγά που δεν θα έβγαζε και Fender κάτι νέο σε στιλ φσσστ μπόινκ- όπως πρόσφατα θαυμάσαμε με την Gibson με τη Theodore.  Το είδα πριν λίγο, αγνοούσα την ύπαρξη του και είπα να το δούμε παρέα (όσοι δεν το γνωρίζουμε).

 

Fender Meteora Bass... (έβγαλε και κιθάρες αλλά ας ασχοληθούν οι εξάχορδοι με αυτές). 

Τι έχουμε εδώ... Κάτι που φέρνει σε ένα πιο edgy Jaguar, αλλά με ορισμένα ενδιαφέροντα features.  

Καταρχάς δύο humbuckers, 3-band active EQ, high mass γέφυρα και modern C shape μπράτσο. 

 

Χωρίς βέβαια να το έχω πιάσει στο χέρι, η αίσθηση είναι ότι θα έχει output πάρε να έχεις, ότι είναι αβέρτα παραμετροποιήσιμο, παίζει και passive / active και σαφέστατα (για τα γούστα μου) έχει σούπερ άνετο μπράτσο- σαν του Geddy Lee. 

Στα δικά μου plus το σώμα alder.

To logo του μου έκατσε λίγο περίεργα... Τα decal (μάλλον) απεικονίζουν την πνοή του ανέμου (;), ότι φυσάει πολύ στα Μετέωρα πάρε μπουφάν μην πουντιάσεις (;)- κάτι θέλει να πει εκεί ο ποιητής, αλλά δεν θα σκάσουμε. 

 

Αντιπαρέρχομαι το φσσστ μπόινκ σχήμα που δεν είναι καθόλου του γούστου μου... Αυτό που θα ήθελα και δεν το έχει, θα ήταν να μπορούν να σπλιτάρουν οι μαγνήτες και να μπορείς να το παίξεις ως "κλασικό" JB και όχι τόσο τούμπανο, όταν και αν το ήθελες. 

 

Αλλά με 1.299 ευρώ δεν μπορείς να έχεις τα πάντα 🧐

Πάντως σε γενικές γραμμές δείχνει ενδιαφέρον.

 

 

 

 

Meteora.JPG

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και μ' αρέσει το σχήμα οπτικά, μου έχει φανεί άβολο καθήμενος. Μιλάω για Jaguar κ.α.

Επίσης, αυτό είναι πραγματικό sunburst χρώμα.

Συνολικά I like the bass αλλά δεν βλέπω να αντικαθιστά σοβαρό ποσοστό στις πωλήσεις Jazz και Precission.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου