Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με P90 στο neck - γνώμες, προτάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, ekim είπε

Λίγο περισσότερο info παρακαλώ. Καινούρια ή μεταχειρισμένη, ποιο μοντέλο, ποιότητα κατασκευής, αίσθηση neck κ.λπ. ;

καινούργια στον Νάκα, απο το ράφι. Πανάλαφρη, γλυκειά, όλα τέλεια. 600 ευρά

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείωσα το εύρος επιλογών μεταξύ των εξής δύο:

 

1) Gibson Les Paul Special Tribute P90

2) Reverend Charger 290

 

Περίπου ίδιο κόστος... η μεν Αμερικάνα, η δε Ασιάτισσα. Η πρώτη κλασική και straightforward, η δεύτερη ένα Tele/LP υβρίδιο με vintage ήχο, μοντέρνο concept και έξτρα δυνατότητες (αναφέρομαι στο bass contour κατά βάση, που ειδικά για P90s πρέπει να είναι πραγματική απόλαυση). Σε ποια θα πηγαίνατε;

Επεξεργασμένο από fusionakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπαιρνα αυτή που μου κάνει περισσότερο κλικ στο μάτι, και αυτή που θα δυσκολευτω να βρω διαθέσιμη τα επόμενα χρόνια, εάν θέλησω να την αγοράσω. Θα έπαιρνα αυτή με το πιο εκκεντρικό design, στο όνομα της διαφορετικότητας, και αυτή που θα μου δώσει τους πιο πολλούς ήχους. Αυτή που εάν τη βαρεθεις, θα έχεις έναν συντοπίτη (τρελό για tele-like κιθάρες), όπου θα χαρεί να σε απαλλάξει από το βάρος...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Χαχα 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2022 στις 2:53 ΠΜ, fusionakis είπε

 

Ζητούμενο

Σαν τέταρτη κιθάρα λοιπόν, θέλω να προσθέσω κάποια με έναν ή δύο P90 μαγνήτες, όπου οπωσδήποτε ο ένας P90 να είναι τοποθετημένος στο neck. Ψάχνοντάς το εδώ και αρκετό διάστημα, για ένα budget χοντρικά μέχρι 1000 ευρώ, καταλήγω στις εξής επιλογές:

 

1) Yamaha Pacifica 611VFM: P90 στο neck, humbucker στον bridge, και Wilkinson tremolo.. τριπλέτα που φαντάζει ιδανικό συμπλήρωμα της Cutlass, μιας που εκείνη την έχω κουρδισμένη σε Eb, ενώ με μία Strat on steroids όπως την Pacifica θα μπορούσα να παίζω παρεμφερή πράγματα, έχοντάς την σεταρισμένη σε standard κούρδισμα από Ε.

 

 

Έχω την Yamaha Pacifica 311 και μπορώ να σου πω (παρότι οικονομικότερο μοντέλο από την 611) ότι είναι απίστευτα τίμιο και versatile όργανο (Grover Locking κλειδιά, Alnico Pickups, Αlder σώμα, Maple Neck, Tusq Nut, ενώ το μπράτσο της είναι εξαιρετικό σε αίσθηση), γενικά είναι value for money, όπως πολλά μοντέλα της Yamaha. Μπορείς να την βρεις εύκολα να την δοκιμάσεις (ή την 611) σε ελληνικό κατάστημα ή ακόμα και να την βρεις σε πολύ χαμηλές τιμές ως μεταχειρισμένη, μιας και δεν έχει την εμπορικότητα άλλον εταιριών (πχ Squier). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω πρόθεση να δυσκολέψω την επιλογή σου, θα σου πρότεινα να ρίξεις άλλη μια ματιά στην Pac611. Τη δοκίμασα στο Νάκα και έχω να πω πως πρόκειται για εξαιρετικά καλοφτιαγμένο όργανο (Yamaha, κλασσικά) με λαιμό βούτυρο σε πολύ καλή τιμή. Ρίξε μια ματιά αν έχεις κοντά σου κάποιο σχετικό κιθαρομάγαζο, έχω την αίσθηση πως μάλλον θα την ευχαριστηθείς πιο πολύ από τις άλλες αν σου κάτσει καλά στο χέρι. (Και οι άλλες βέβαια είναι εξαιρετικές επιλογές, π.χ. έχω παίξει με την V100 με HH κι ήταν πολύ τίμια για τα χρήματα που κοστίζει).

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μιας και με ανέφερε ο @Terry RoscoeBeck5 να πω κι εγω την παπάρα μου.

Έχω μια Yamaha ΑΕΧ502 που δεν θα βρεις παρα σε μεταχειρισμένα (εξαιρετική κιθάρα) και μια Les Paul Tribute σαν αυτή παραπάνω.

Τη Gibson θα έπαιρνα μεταξύ των δυο που επέλεξες.

Πρώτον για τη μεταπωλητική αξία γιατι η συγκεκριμένη Reverend δεν έχει ταυτότητα πέρα απο το κροκοδιλέ της headstock και δεύτερον γιατι οι μαγνήτες της είναι το σημείο αναφοράς κι αν ρυθμιστούν σωστά ως προς το ύψος, σκοτώνουν. Επίσης πολύ υποκειμενικά θα μου πεις αλλά είναι πολύ όμορφη κιθάρα και όλοι τη χαλβαδιάζουν 😁 όπως και στο βιντεο που κάναμε με τα ριφς για όποιον θυμάται.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
Στις 27/3/2022 στις 9:44 ΜΜ, fusionakis είπε

Μείωσα το εύρος επιλογών μεταξύ των εξής δύο:

 

1) Gibson Les Paul Special Tribute P90

2) Reverend Charger 290

Κατάφερα να δοκιμάσω την LP σε ένα μεγάλο κατάστημα της Ρώμης που έτυχε να επισκεφτώ πριν 2 μήνες, και μου άρεσε πολύ τόσο σαν αίσθηση στο neck όσο και οι ήχοι της. Ωστόσο αυτό που κατάλαβα μετά από αυτό το τεστ ήταν ότι αυτό που επιθυμούσα ακόμα περισσότερο ήταν μια κιθάρα με P90 στο neck και humbucker στο bridge.

 

Κάπως έτσι, αρχικά μείωσα και πάλι το εύρος επιλογών σε δύο (απλά διαφορετικές δύο αυτή τη φορά, την Yamaha Pacifica 611 και την Reverend Double Agent OG), και μετά άρχισα να γλυκοκοιτάω και κάτι ladies από Βρετανία ονόματι PJD Carey Standard και Seth Baccus που δεν είχα υπόψη μου, οι οποίες αμφότερες μοιάζουν οργανάρες, αλλά για πιο γεμάτα πορτοφόλια (ξεκινούν από 2000 κάπου). Εκεί κάπου που είχα βαλτώσει λοιπόν και δεν έβλεπα να υπάρχει κάτι σε προσιτό κόστος που να κλικάρει όλα τα κουτάκια επιθυμητών χαρακτηριστικών, μου πετάχτηκε σαν link στο Youtube ένα όργανο που με κέρδισε με τη μία τόσο με την κοψιά του, όσο και με τα μοναδικά features του. Κι όχι μόνο μπήκε πρώτη στην ανανεωμένη λίστα κιθαροεπιθυμιών, αλλά την παρήγγειλα κιόλας... και το όνομα αυτής, Shergold Provocateur SP01-SD. Αναμένεται εντός ολίγων ημερών και θα ακολουθήσει σύντομο κειμενάκι με πρώτες εντυπώσεις.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusionakis είπε

Αναμένεται εντός ολίγων ημερών και θα ακολουθήσει σύντομο κειμενάκι με πρώτες εντυπώσεις.

 

Αν δεν κάνω λάθος είσαι Κρήτη.

Να την στείλεις στον @gkourmoul1 να κάνει εκτενές review.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου