Προς το περιεχόμενο

Locking Nut και String tension; Σχετίζονται τόσο πολύ μεταξύ τους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βρηκα παρομοιο θεμα για να ανατρεξω και να λυσω την απορια μου επ αυτου.

Σε μια superstrat λοιπον παρατηρω το εξης: Οσο ειναι σφιχτες οι "Βιδες" του lockinh nut αυξαναται αισθητα η ταση των χορδων. Και επειδη τουλαχιστον στην παλια μου Prestige δεν το ειχα προσεξει αυτο και δεν με ειχε ενοχλησει ηθελα την γνωμη σας αν και ισως ακουγεται ανοητο ως ερωτημα.

 

Οντως αυξανει την ταση των χορδων η αυτο το ας πουμε θεμα προερχεται απο κατι αλλο ; Κακης ποιοτητας locking nut ισως πχ 

Και αν προερχεται ετσι και αλλιως απο αυτο υπαρχει καποια λυση ;; ( εκτος απο το να το αφηνω ελευθερο εννοω :P )

 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό μου ακούγεται.

Μικραίνει η απόσταση από τα κλειδιά μέχρι την γέφυρα.

Αν πχ η κιθάρα λόκαρε στο 10ο τάστο, πιθανόν να μην μπορούσες να κάνεις καν σήκωμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά, σε ενοχλεί η σκληρή αίσθηση που έχεις στις χορδές.

Στη θέση σου δεν θα πείραζα καθόλου το nut. Άλλωστε, για κάποιον λόγο υπάρχει εκεί.

 

Θα έκανα όμως τις εξής παρεμβάσεις:

1. Θα έδινα λίγο παραπάνω relief. Λίγο χαλάρωμα στο μανίκι, αλλάζει δραματικά την αίσθηση στις χορδές. Και εάν αυτό δεν αρκεί,

2. Θα πήγαινα σε ελαφρώς μικρότερο gauge στις χορδές.

 

Αποκλείεται να μην κάνεις τη δουλειά σου κάνοντας τα παραπάνω.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα έδινα λίγο παραπάνω relief.

 

αυτο θα ΑΥΞΑΝΕ την ταση των χορδων μια και ΜΕΓΑΛΩΝΕ το action στο κεντρο του μπρατσου.

 

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Μικραίνει η απόσταση από τα κλειδιά μέχρι την γέφυρα.

 

αρα λογικα θα επρεπε να ειχε λιγοτερο string tension οχι περισσοτερο (οσο πιο κοντη η κλιμακα τοσο πιο χαλαρο το τενσιον )

 

Κατι αλλο συμβαινει αν η αποσταση των χορδων απο το ΠΡΩΤΟ ταστο παραμενει η ιδια (οταν βιδωνεις και ξεβιδωνεις το locking nut ) κατι μου λεει οτι ΔΕΝ παραμενει.....αλλα σηκωνεται ...αλλιως δεν υπαρχει καποια εξηγηση με βαση την φυσικη μια και η χορδες στο ιδιο nut "στεκονται" και η αποσταση δεν αλλαζει.  

 

Μετρα την αποσταση αυτη τοποθετωντας ενα καποταστο στο ΤΡΙΤΟ ταστο (νοτα ΣΟΛ στη μι) και μετρωντας την αποσταση των χορδων  στο πρωτο ταστο )

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

αυτο θα ΑΥΞΑΝΕ την ταση των χορδων μια και ΜΕΓΑΛΩΝΕ το action στο κεντρο του μπρατσου.

 

Εννοείται ότι δεν ισχύει αυτό. Όταν παίζεις με μηδενικό relief, υπάρχει η μέγιστη απόσταση σε γεφυρα και nut.

Οταν χαλαρώσει το μανίκι, λόγω της καμπύλης που αποκτά το μανίκι, η απόσταση αυτή μικραίνει ελαχιστα. Με αποτέλεσμα το tension και αίσθηση στις χορδές να είναι αρκετά ελαφρύτερη. Δεν χωρά καμία αμφιβολία γι΄αυτό. 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Εννοείται ότι δεν ισχύει αυτό. Όταν παίζεις με μηδενικό relief, υπάρχει η μέγιστη απόσταση σε γεφυρα και nut.

Οταν χαλαρώσει το μανίκι, λόγω της καμπύλης που αποκτά το μανίκι, η απόσταση αυτή μικραίνει ελαχιστα. Με αποτέλεσμα το tension και αίσθηση στις χορδές να είναι αρκετά ελαφρύτερη. Δεν χωρά καμία αμφιβολία γι΄αυτό. 

 

Sorry dude this is simply not the case 😉

ΠΑΝΤΑ μια κιθαρα με μηδενικο relief θα παιζει πιο "μαλακά" απο μια με relief.

Απλη ,βασικη φυσικη

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω με τόση σιγουριά διότι το συναντώ καθημερινά. Με μηδενικό relief δεν μπορώ να παίξω. Χαλαρώνω ένα ελάχιστο και η κιθάρα μεταμορφώνεται. Είναι κάτι που φαίνεται σε bends και vibrato.

 

Αυτό που πιθανόν να εννοείς είναι ότι με τεντωμενο μανίκι οι χορδές είναι πιο κοντά στα ταστα, άρα απαιτεί λιγότερη δύναμη για να πατήσεις τη χορδη και να παίξεις μια νότα. Ισχύει αυτό. Παίζεις πιο εύκολα και με λιγότερο κόπο. Bend και vibrato, όμως, δεν κάνεις....

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το λέω με τόση σιγουριά διότι το συναντώ καθημερινά.

 

το ιδιο και εγω 😅

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Bend και vibrato, όμως, δεν κάνεις....

 φτιαξε τα ταστα σου αν δεν κανεις.

 

btw αν δεν απατωμαι η συζητηση γινεται για το string tension όχι για το ease of bending (το οποιο με πολυ χαμηλο action οντως δεν γινεται πρεπει να υπαρχει μια αποσταση για να μπορεις να "γραπωσεις" την χορδη,φυσικα αυτη η αποσταση σε μια ΣΩΣΤΑ σεταρισμενη κιθαρα με αψογα ταστα γινεται ΜΟΝΟ με αυξηση του action στη ΓΕΦΥΡΑ οχι μεσω του relief..το μπρατσο ιδανικα πρεπει να εχει σχεδον μηδενικο relief και τελεια leveled/crowned ταστα,απο εκει και περα βαΝεις οτι action θες )  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα εντύπωση μου κάνει για αυτό κ ρώτησα μήπως είναι θέμα του συγκεκριμένου nut το οποίο δεν έχω σκοπό να πειράξω κ για αυτό επίσης ρώτησα αν έχει λόγο ύπαρξης να βάλω locking κλειδιά με σκοπό να αποφεύγω τα ξεκουρδισματα.

 

Όντως με straight βέργα μου είναι πιο εύκολο το παίξιμο παρότι με καμπυλότητα. Λόγω χρόνιου θέματος στο αριστερό χέρι παίζω με 8αρες και η παραμικρή αλλαγή στη φάση των χορδών με ενοχλεί.

 

Locking κλείδα; Θα βοηθούσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Locking Nut και String tension; Σχετίζονται τόσο πολύ μεταξύ τους;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου