Προς το περιεχόμενο

Locking Nut και String tension; Σχετίζονται τόσο πολύ μεταξύ τους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Θα στο "γεμισει" ο τεχνικος αν ειναι να βαλεις κανονικο nut.

Στη θεση σου παντως θα εβαζα ενα σωστο FR NUT.

Δε βρίσκω κανένα με το ίδιο radius που να ανταποκρίνεται σωστά και στο πλάτος των 42mm του δικού μου. Όλα όσα βρίσκω είναι επίσης 12' radius

3 λεπτά πριν, rgxinap είπε

@ibanezas1980

ΜΟΝΟ η φύση/γεωμετρία της χορδής, το μήκος, και το κούρδισμα επηρεάζουν την ταση. ΟΧΙ το locking nut.

Επουδενί μην καταστρέψεις την κιθάρα σου. Το locking nut, ΔΕΝ φθείρεται, όπως τα πλαστικά, κοκάλινα, και αν ειναι καλής ποιότητας, έχει και άψογο ήχο στις καθαρές.

Στην ινδονησιακή UV70p μου ακούγεται τέλεια στις ανοικτές.

Εχω και 1 floyd rose, και ενα Gotoh. Και τα 2 ΟΚ, αλλά το Ibanez είναι καλύτερο.

 

Τι μηκος είχαν οι χορδές στην prestige? κούρδισμα? πάχος? (9-αρες, 10-αρες, κτλ)

Τι μηκος έχουν οι χορδές στην super strat? κούρδισμα? πάχος? (9-αρες, 10-αρες, κτλ)

 

Αν έχεις θέμα στα χέρια όπως εγώ η παραμικρή διάφορα φαντάζει βουνό...χορδές πάντα 8αρες είχα ακριβώς για τον ίδιο λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LightStringer είπε

Δε βρίσκω κανένα με το ίδιο radius που να ανταποκρίνεται σωστά και στο πλάτος των 42mm του δικού μου. Όλα όσα βρίσκω είναι επίσης 12' radius

 

Αν έχεις θέμα στα χέρια όπως εγώ η παραμικρή διάφορα φαντάζει βουνό...χορδές πάντα 8αρες είχα ακριβώς για τον ίδιο λόγο...

 

8-αρες απο 8-αρες μπορει και να διαφέρουν, κατα τα άλλα?

* μεγεθος (25.5" vs 24.75" vs 25" vs 26++", κτλ) ,

* κούρδισμα

 

ήταν τα ίδια μεταξυ prestige και super strat?

 

κοιτα και σε Ibanez μπας και βρεις 16-αρι radius

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

8-αρες απο 8-αρες μπορει και να διαφέρουν, κατα τα άλλα?

* μεγεθος (25.5" vs 24.75" vs 25" vs 26++", κτλ) ,

* κούρδισμα

 

ήταν τα ίδια μεταξυ prestige και super strat?

 

κοιτα και σε Ibanez μπας και βρεις 16-αρι radius

Σε ibanez 25.5 τωρα ειμαι σε 25.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

αυτο θα ΑΥΞΑΝΕ την ταση των χορδων μια και ΜΕΓΑΛΩΝΕ το action στο κεντρο του μπρατσου.

 

Μεγαλύτερη κούρμπα στην ταστιέρα (περισσότερο relief) σημαίνει μικρότερη απόσταση της χορδής απο το nut έως την γέφυρα από ότι ένα μπράτσο με μηδεν relief (= 0 κουρμπα). Αυτά ως προς την φυσική του θέματος. Μιλάμε για το μήκος της χορδής απο το nut εως την γέφυρα, όχι για το μηκος του μπράτσου (ίσιο, ελαφρά λυγισμένο ή πολύ λυγισμένο) απο το nut εως την γέφυρα. EDIT: αν θελεις να το κανεις ευκολα visualize φαντάσου μια ακραια κατάσταση οπου το μπράτσο έχει κουρμπα 90 μοιρες. Το μήκος της χορδης απο το nut εως την γεφυρα θα είναι παρα πολυ μικροτερότερο από οτι με το μπράτσο ίσιο, συνεπώς μικρότερο tension. Το οτι το action σε αυτή την περιπτωση θα ειναι 30 εκατοστά (λολ) δεν το αναιρεί (απλά προφανώς κανεις δεν θα μπορει να παιξει εκτός και αν ειναι εξωγήινος).

 

Αλλά ακόμα και καθαρά εμπειρικά στα δικά μου τα χέρια κάνει μπαμ. Πριν απο χρόνια είχα πάει μια απο τις κιθάρες μου για αντικατάσταση τάστων, ο τεχνικός προφανώς μαζί με αυτό κάνει και setup. Την σέταρε με μηδενικό relief. Πάω σπίτι, παίζω, καμία σχεση, σαν να είχα να παιξω 1 χρόνο. Μετράω, ανακαλύπτω οτι ήταν 0 ή περίπου 0 (0.05mm ή κατι λιγότερο αντί για 0.15mm που προτιμώ), ρυθμίζω όπως για μένα θα επρεπε να ήταν και πάπαλα. Θα μου πεις σιγα την διαφορα, και όμως, για μένα ειναι η μέρα με την νύχτα.

 

BTW, οι κιθάρες μου έχουν 6100 ατσάλινα τάστα (=κοιτας τις χορδές και σηκωνονται 2 τονα για την πλάκα), περισσότερο bends κάνω παρά οτιδήποτε άλλο οπότε οι συγκεκριμένες κιθάρες έχουν "μονταριστεί" και σεταριστεί με απόλυτη προτεραιότητα τα bends (ναι, όσο γελοιο και να φαίνεται αυτό).

 

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

αρα λογικα θα επρεπε να ειχε λιγοτερο string tension οχι περισσοτερο (οσο πιο κοντη η κλιμακα τοσο πιο χαλαρο το τενσιον )

 

Συμφωνώ απόλυτα αλλά ασε με εμενα, όλοι ξέρουμε οτι όσο μικρότερο το scale (αποσταση nut-γεφυρας) τόσο μικρότερο το tension (και εμπειρικά ξερουμε τις διαφορες μεταξύ π.χ μιας LP και μιας Strat).

 

  

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

το ease of bending (το οποιο με πολυ χαμηλο action οντως δεν γινεται πρεπει να υπαρχει μια αποσταση για να μπορεις να "γραπωσεις" την χορδη

 

Επίσης συμφωνω 100% και αυτο ειναι κάτι το οποίο πολλοί δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα θεωρώντας οτι το υπερβολικά χαμηλό action είναι πανάκεια (ενώ δεν είναι για πολλούς λόγους). Και με σόκαρε όταν προσφατα πήγα σε στουντιο φίλου και παραπονιόταν για το οτι δυσκολευόταν bends. Μιλαμε για Gibson LP, την πιάνω, παω να κάνω bend δεν μπορουσα (οταν πιανω κιθάρα άλλου, ρωτάω προκαταβολικά αν μου επιτρέπει να κανω bend για να μην του σπασω καμια χορδη). Τοσο χαμηλό action δεν είχα ξαναδεί ποτέ και το ίδιο είχε κάνει σε πολλές κιθάρες του. Δεν του είπα τίποτα διαφορετικό από ότι ανέφερες.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Locking Nut και String tension; Σχετίζονται τόσο πολύ μεταξύ τους;
2 ώρες πριν, LightStringer είπε

Σε ibanez 25.5 τωρα ειμαι σε 25.1

 

απο 25.5 σε 25.1 , ίδιο κούρδισμα, ίδιες χορδες -> μικρότερη τάση.

 

Τεσπα, η μαλακότητα που δίνει η κλασική γεφυρα στρατ, και το κλασικό νατ, σε σχέση με floyd full locking, ειναι αισθητη αλλα πλασματική και ισχύει μόνο στα bends. Στο κανονικό παίξιμο ειναι ακριβώς το ίδιο. Και εξηγούμαι, τελικά στην κλασική strat μπορει να φαίνεται πιο μαλακο το bend, αλλά πρεπει να κάνεις περισσότερο bend, σε σχέση με την full locking.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκαν πολλά και σωστά και λάθος, αλλά ας επιστρέψουμε στην ουσία (κατ' εμέ!)

Το locking nut πρέπει να παραμένει κλειδωμένο για να πατάνε σωστά οι χορδές, οτιδήποτε άλλο θα φέρει τριξίματα και προβλήματα.

 

Το radius του nut δεν είναι ακριβές στη περίπτωση σου, αλλά ούτε και το radius των saddles ειναι σωστό γιατί απλά δεν γίνεται εκ κατασκευής στα floyd rose. 

 

Τι θα κάνεις; Αν δεν σου αρέσει η κιθάρα άλλαξε την με κάποια άλλη, παρεμβάσεις στο nut δεν θα βοηθησουν, ειδικά αν βάλεις κάποιο κοκκαλινο κλπ που θα είναι πιο λεπτό θα φαίνεται χάλια. 

 

Αναγνωρίζω ότι είσαι πιο απαιτητικός από το μέσο παίχτη λόγο της υγείας σου, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι υπερβάλλεις, αυτό που ψάχνεις να διορθώσεις δεν θα σου προσφέρει τόσα πολλά όσο φαντάζεσαι. 

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν θεωρείς ότι είναι τόσο σοβαρό το θέμα ώστε να μη μπορείς να παίξεις στη συγκεκριμένη κιθάρα τότε απλά δεν σου κάνει.

 

Σημ: Παίζω 23 χρόνια με floyd και έχω δοκιμάσει τα περισσότερα από αυτά που κυκλοφορούν (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο στα όσα γράφω)

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

αρα λογικα θα επρεπε να ειχε λιγοτερο string tension οχι περισσοτερο (οσο πιο κοντη η κλιμακα τοσο πιο χαλαρο το τενσιον )

 

 

Μα δεν αλλάζει η κλίμακα (nut - γέφυρα).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου αλλά εμένα μου φαίνεται ότι θέλεις string guide ή αν υπάρχει να το ρεγουλαρεις σωστά.

 

Αν δεν σωστά ρεγουλαρισμένο τότε η χορδή δεν πατάει πάνω στο nut είναι στον αέρα και καθώς τοποθετείς το lock τότε με το σφίξιμο αναγκαστικά την πατάει στο nut και σου αλλάζει και το κούρδισμα.

 

Πρέπει να το ρεγουλαρεις έτσι ώστε η χορδή να ακουμπάει και στις δύο άκρες του nut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kbasilis είπε

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου αλλά εμένα μου φαίνεται ότι θέλεις string guide ή αν υπάρχει να το ρεγουλαρεις σωστά.

 

Αν δεν σωστά ρεγουλαρισμένο τότε η χορδή δεν πατάει πάνω στο nut είναι στον αέρα και καθώς τοποθετείς το lock τότε με το σφίξιμο αναγκαστικά την πατάει στο nut και σου αλλάζει και το κούρδισμα.

 

Πρέπει να το ρεγουλαρεις έτσι ώστε η χορδή να ακουμπάει και στις δύο άκρες του nut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Και πως το κανω αυτο ; * string guide εχει ήδη *

Επεξεργασμένο από LightStringer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LightStringer είπε

Και πως το κανω αυτο ; * string guide εχει ήδη *

Το nut έχει μια γωνία που φευγουν οι χορδές προς τα κουρδιστήρια (θα το δεις αν προσέξεις το nut απο πλάγια). Βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας το string guide, κατεβάζοντας οι ανεβάζοντας την γωνία των χορδών δηλαδή, πρέπει οι χορδες να ακουμπούν και στα 2 'άκρα του nut πριν βεβαίως το κλειδώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου