Προς το περιεχόμενο

Locking Nut και String tension; Σχετίζονται τόσο πολύ μεταξύ τους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, neokosmi είπε

Το nut έχει μια γωνία που φευγουν οι χορδές προς τα κουρδιστήρια (θα το δεις αν προσέξεις το nut απο πλάγια). Βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας το string guide, κατεβάζοντας οι ανεβάζοντας την γωνία των χορδών δηλαδή, πρέπει οι χορδες να ακουμπούν και στα 2 'άκρα του nut πριν βεβαίως το κλειδώσεις.

 

Tο προβλημά του δεν ειναι η επαφη των χορδών στο νατ, ή η απώλεια κουρδίσματος, αλλά η τάση της χορδής.

Σχετικά με τα string trees ή tensioner ή οπως θες πές το, θα πρεπει να είναι ντιπ ξεβίδωτο για να μην κάτσει η χορδή στο νατ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, neokosmi είπε

Το nut έχει μια γωνία που φευγουν οι χορδές προς τα κουρδιστήρια (θα το δεις αν προσέξεις το nut απο πλάγια). Βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας το string guide, κατεβάζοντας οι ανεβάζοντας την γωνία των χορδών δηλαδή, πρέπει οι χορδες να ακουμπούν και στα 2 'άκρα του nut πριν βεβαίως το κλειδώσεις.

Ακριβώς έτσι.

Οπότε όταν το κλειδώνεις δεν πατιέται η χορδή σε μια από τις δύο άκρες για να σου αλλάξει το κούρδισμα.

 

Προσοχή μην το ταράξεις στο σφίξε ξέσφιξε  μην φαγωθεί κανένα ξύλο και δεν πιάνει μετά η βίδα.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LightStringer είπε

Μηπως παιζει ρολο οτι το nut ειναι φαγωμενο απο τον τεχνικο για να κανει match με το radius της ταστιερας ;;;

Το σωστό αυτό είναι,πέρα από το match πρέπει να έχει δώσει και το σωστό ύψος και να είναι σωστά κομμένο.

 

Αν δεν σε βολεύει σαν κιθάρα αυτό θα το παρατηρήσεις όταν η κιθάρα είναι σωστά σεταρισμένη.

Όταν είναι ok το setup τότε και το action είναι σωστό σε όλο το εύρος της ταστιέρες και μπορεί να έρθει πολύ χαμηλά.

 

Όταν λέμε σε όλο το εύρος τής ταστιέρας σημαίνει πως το radius σε γέφυρα και nut είναι οκ.

Με αποτέλεσμα οι όλες χορδές να έχουν σωστη απόσταση από τα τάστα.

 

Τα τάστα να έχουν σωστό level.

 Το relief να είναι όπως πρέπει.

Όταν όλα αυτά εδώ είναι οκ δηλαδή σωστό setup τότε μπορείς να πάρεις το 100% από τη συγκεκριμένη κιθάρα με τις συγκεκριμένες χορδές.

 

Η κιθάρα έχει να κάνει με τη κλίμακα της ταστιέρας με τον αριθμό των τάστων 22 ή 24 ή οτιδήποτε άλλο,το neck profile και fret radius.

Οι χορδές με το πάχος το υλικό κτλ.

 

Οπότε λες η χψ κιθάρα με 9άρες π,Χ, χορδές μου κάθεται καλά στο χέρι.

 

Αν δεν σου αρέσει κανείς μια δοκιμή με πιο λεπτές χορδές που σημαίνει και άλλο set up ή δοκιμάζεις άλλη κιθάρα.

 

Οι παράγοντες είναι κάμπωσοι

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LightStringer είπε

Μηπως παιζει ρολο οτι το nut ειναι φαγωμενο απο τον τεχνικο για να κανει match με το radius της ταστιερας ;;;

 

locking nut (ατσάλινο) φαγωμένο? δεν υπάρχει περίπτωση μάστορας να καταφέρει να το φαει/στραβώσει/κτλ στειλε καμια φωτο.

18 λεπτά πριν, kbasilis είπε

Αν δεν σου αρέσει κανείς μια δοκιμή με πιο λεπτές χορδές

 

να βάλει 7-άρες λές? (με 8-αρες παιζει ο άνθρωπος)

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rgxinap είπε

να βάλει 7-άρες λές? (με 8-αρες παιζει ο άνθρωπος

 Υπάρχουν κάμποσοι που παίζουν με 7άρες και σε les Paul.

 

Δεν ξέρω τι κιθάρα έχει και τι τον βολεύει να έχει.

 

Εγώ κατάλαβα πως το κούρδισμα του χαλάει μόλις βιδώσει το lock και τώρα βλέπω πως δεν του αρέσει κάτι στην κιθάρα του.

 

Εγώ σε μια jackson με normal headstock ήμουν οκ.

Σε μία με ανάποδο με το που εσφιγγα τα lock το κούρδισμα χανόταν μιας και η χοντρή χορδή πιεζόταν στη θέση της πάνω στο nut.

 

Εκεί έβαλα τον οδηγό και ησύχασα δεν μπορώ να πω ότι χαλούσε το ρεγουλάρισμα της κιθάρας αλλά έσπαγαν τα νεύρα μου με το κούρδισμα. 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kbasilis είπε

 Υπάρχουν κάμποσοι που παίζουν με 7άρες και σε les Paul.

 

Δεν ξέρω τι κιθάρα έχει και τι τον βολεύει να έχει.

 

Εγώ κατάλαβα πως το κούρδισμα του χαλάει μόλις βιδώσει το lock και τώρα βλέπω πως δεν του αρέσει κάτι στην κιθάρα του.

 

Εγώ σε μια jackson με normal headstock ήμουν οκ.

Σε μία με ανάποδο με το που εσφιγγα τα lock το κούρδισμα χανόταν μιας και η χοντρή χορδή πιεζόταν στη θέση της πάνω στο nut.

 

Εκεί έβαλα τον οδηγό και ησύχασα δεν μπορώ να πω ότι χαλούσε το ρεγουλάρισμα της κιθάρας αλλά έσπαγαν τα νεύρα μου με το κούρδισμα. 

 

βεβαια χρειάζεται ο οδηγός, διαφορετικά θα παθουν ζημία οι σπείρες του νατ, οι βίδες του νατ θα σφίγγουν με περισσότερη δύναμη κάτι για το οποίο δεν ήταν σχεδιασμένο.

Αλλά το πρόβλημα του φίλου ειναι η αίσθηση της τάσης, πόσο μαλακά αισθάνεται στα δακτυλα τις χορδες.

 

μικρός είχα και εγω τέτοια θέματα, μέχρι που συνάντησα εν ετει 1991 τον Σαμι Αμίρι , ο οποίος μου είπε χωρίς υπεκφυγές : βάλε 11-αρες blue steel! (απο 8-αρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ανακεφαλαιωση:
Αρχικα εχω μια Fender hm strat *** η οποια μου αρεσει πολυ!
 

Αποφασισα να την αγορασω λογω της vintage κατευθυνσης που εχει οπτικα και λογω των specs - 17 radius - 25.1 scale ακριβως και μονο λογω του θεματος που εχω με τα χερια μου.

 

Δε κανω dives και υπερβολες με το τρεμ παρα μονο λιγο βιμπρατο και το ΕΝΑ και μοναδικο μου θεμα ειναι το εξης:

 

Επειδη στα δικα μου χερια αλλαζει η ταση των χορδων οταν lockαρω το nut το αφηνω free και σαφως εχω ξεκουρδισματα. 

Επεξεργασμένο από LightStringer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου εξήγησα παραπάνω, όταν δεν κάνεις μπεντ, η αίσθηση (με χαμηλό action) θα έπρεπε να ειναι η ίδια. Το αισθάνεσαι αυτό? Συμφωνείς?

Αν όχι, τότε δεν έχω κάτι άλλο να πώ.

Αν ναι, τότε το προβλημά σου ειναι στα μπεντ. Στην οποία περίπτωση και πάλι ειναι ψευδαίσθηση , για να πιάσεις τονικότητα θα βάλεις τελικά ίδια προσπάθεια, το δακτυλο σου θα παράξει ίδιο έργο (F x S). Με το λοκ θα ασκήσεις μεγαλυτερη δύναμη F μικρότερο σήκωμα S, χωρίς λοκ μικρότερη δύναμη F (εξ ου και η ψευδαίσθηση) αλλά μεγαλύτερο διάστημα S.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rgxinap είπε

Όπως σου εξήγησα παραπάνω, όταν δεν κάνεις μπεντ, η αίσθηση (με χαμηλό action) θα έπρεπε να ειναι η ίδια. Το αισθάνεσαι αυτό? Συμφωνείς?

Αν όχι, τότε δεν έχω κάτι άλλο να πώ.

Αν ναι, τότε το προβλημά σου ειναι στα μπεντ. Στην οποία περίπτωση και πάλι ειναι ψευδαίσθηση , για να πιάσεις τονικότητα θα βάλεις τελικά ίδια προσπάθεια, το δακτυλο σου θα παράξει ίδιο έργο (F x S). Με το λοκ θα ασκήσεις μεγαλυτερη δύναμη F μικρότερο σήκωμα S, χωρίς λοκ μικρότερη δύναμη F (εξ ου και η ψευδαίσθηση) αλλά μεγαλύτερο διάστημα S.

Και έτσι να είναι... Πώς ειναι εφικτό να μην κάνω bend? Και λόγω του θέματος πίστεψε με αυτή η μικρή διαφορά στα δικά μου χέρια είναι απλά τεράστια σε άσκηση πίεσης. Το ζητούμενο είναι άλλο όμως....έστω ότι αφήνω το nut ξεκλειδωτο...Πώς γίνεται να μην έχω ξεκουρδισματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου