Προς το περιεχόμενο

Locking Nut και String tension; Σχετίζονται τόσο πολύ μεταξύ τους;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που είχα το ίδιο πρόβλημα και δεν θυμόμουν καλά,ζητώ συγνώμη για ανακρίβεια σε προηγούμενη απάντηση.

 

Είχα και εγώ θέμα με τα χέρια και ήταν τόση η ευαισθησία που ακόμα και το πάχος μιας τρίχας με ανακούφιζε.

 

Όταν lockάριζα (στο  ανάποδο headstock ) τότε πατούσε σωστά πάνω στο nut η 6 χορδή και τραβούσε το τρέμολο προς την ταστιέρα.

 

Ενώ εγώ το action το είχα ρεγουλαρει πριν το lock και η μπάρα του floyd  ήταν σε ευθεία θέση.

Με το λοκάρισμα η ευθεία θέση χανόταν σηκωνόταν από το σώμα προς την ταστιέρα οπότε έφερνε λίγο πιο ψιλά το action.

Όσο και να έφερνα το κούρδισμα από τα βαγονακια η θέση του floyd δεν ήταν ευθεία οπότε μου σήκωνε το action.

 

Οι διαφορές που λέω δεν είναι μεγάλες αλλά λόγω ευαισθησίας το καταλάβαινα.

 

Η λύση ήταν το string guide σωστά ρεγουλαρισμένο άλλιως κάνε πάλι νούμερα.

 

Αυτά τουλάχιστον είδα σε μένα.

 

Κάτι ακόμα περί χορδών μπορείς να βρεις σε ίδιο νούμερο με άλλον πυρήνα που να τις κάνει ακόμα πιο μαλακές.

 

Σου εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση με το ζήτημα στα χέρια σου γιατί ξέρω πως είναι ζόρικα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kbasilis είπε

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που είχα το ίδιο πρόβλημα και δεν θυμόμουν καλά,ζητώ συγνώμη για ανακρίβεια σε προηγούμενη απάντηση.

 

Είχα και εγώ θέμα με τα χέρια και ήταν τόση η ευαισθησία που ακόμα και το πάχος μιας τρίχας με ανακούφιζε.

 

Όταν lockάριζα (στο  ανάποδο headstock ) τότε πατούσε σωστά πάνω στο nut η 6 χορδή και τραβούσε το τρέμολο προς την ταστιέρα.

 

Ενώ εγώ το action το είχα ρεγουλαρει πριν το lock και η μπάρα του floyd  ήταν σε ευθεία θέση.

Με το λοκάρισμα η ευθεία θέση χανόταν σηκωνόταν από το σώμα προς την ταστιέρα οπότε έφερνε λίγο πιο ψιλά το action.

Όσο και να έφερνα το κούρδισμα από τα βαγονακια η θέση του floyd δεν ήταν ευθεία οπότε μου σήκωνε το action.

 

Οι διαφορές που λέω δεν είναι μεγάλες αλλά λόγω ευαισθησίας το καταλάβαινα.

 

Η λύση ήταν το string guide σωστά ρεγουλαρισμένο άλλιως κάνε πάλι νούμερα.

 

Αυτά τουλάχιστον είδα σε μένα.

 

Κάτι ακόμα περί χορδών μπορείς να βρεις σε ίδιο νούμερο με άλλον πυρήνα που να τις κάνει ακόμα πιο μαλακές.

 

Σου εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση με το ζήτημα στα χέρια σου γιατί ξέρω πως είναι ζόρικα.

Βασικα αν και αλλιως ξεκινησα το post το βασικο μου θεμα εν τελη δεν ειναι η ταση και το nut ( μιας και το αφηνω "ανοιχτο" εν τελη ) αλλα οτι η κιθαρα ξεκουρδιζεται ακομα και με ενα απλο bend!

Επεξεργασμένο από LightStringer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς το lock πρέπει οι χορδές να ακουμπάνε σωστά στο nut και το nut να μην έχει κάποιο θέμα έτσι ώστε να επαναφέρουν σωστά και όχι να σκαλώνουν και να χαλάει το κούρδισμα.

 

Πρέπει και η γέφυρα να δουλεύει σωστά να μην έχει θέμα στα "μαχαίρια" τα ελατήρια να επαναφέρουν σωστά και οι σφήνες να μην χάνουν.

 

αν θέλεις μπορείς να λοκάρεις εσύ τις χορδές 

 

http://www.fretnotguitarrepair.com/images/restring/guitar-string-wrapping.jpg

Επεξεργασμένο από kbasilis

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kbasilis είπε

Χωρίς το lock πρέπει οι χορδές να ακουμπάνε σωστά στο nut και το nut να μην έχει κάποιο θέμα έτσι ώστε να επαναφέρουν σωστά και όχι να σκαλώνουν και να χαλάει το κούρδισμα.

 

Πρέπει και η γέφυρα να δουλεύει σωστά να μην έχει θέμα στα "μαχαίρια" τα ελατήρια να επαναφέρουν σωστά και οι σφήνες να μην χάνουν.

 

αν θέλεις μπορείς να λοκάρεις εσύ τις χορδές 

 

http://www.fretnotguitarrepair.com/images/restring/guitar-string-wrapping.jpg

Αναρωτιέμαι ... με ενα συστημα trem lock η trem stabilizer θα μπορουσαν να σταματησουν τα οποια προβληματα ξεκουυρδισματος ;; Αλλωστε οπως ειπα λιγο βιμπρατο κανω μονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πειράξεις το nut.Βαλε βαζελίνη στα σημεία που ακουμπάνε οι χορδές στο nut και στην γέφυρα.Κανε μερικά dive bombs και ξανακουρδισε την.Επειτα από αυτά δεν θα έχεις προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μην πειράξεις το nut.Βαλε βαζελίνη στα σημεία που ακουμπάνε οι χορδές στο nut και στην γέφυρα.Κανε μερικά dive bombs και ξανακουρδισε την.Επειτα από αυτά δεν θα έχεις προβλήματα.

Θα το δοκιμασω. Ενα stabilizer δε θα βοηθουσε ομως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου