Προς το περιεχόμενο

θεματάκι με wd my book live


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπεις τα αρχεια σου (εκτος απο τα σβησμένα) απο το interface του NAS σου (λογικότατο).

 

Οπότε τωρα σου μένει ένα λειτουργικό (που να υποστηριζει/αναγνωριζει το EXT4 file system) ή ενα 3rd party application για να μπορεις να τα δεις και σε υπολογιστή και να τρέξεις και τα data recovery apps σου μπας και σώσεις τα σβησμένα.

 

Το αν θα κάνεις backup (στα μη σβησμενα αρχεια) δικτυακά μέσω του NAS (μαλλον ο πιο αργός τρόπος) ή με άλλον τρόπο (live usb, και μεταφορά απο τον δισκο που σε ενδιαφέρει σε άλλον εξωτερικό σε exFAT ή με 3rd party app στα Win10 που διαβάζει EXT4 κοκ) αυτό είναι δική σου επιλογή.

 

ΥΓ: παρε ΠΡΩΤΑ backup οτι αρχεια μπορεις να δεις με οτι τροπο θελεις και ΜΕΤΑ τρέξε οτι data recovery προγραμμα θέλεις. Επισης ΜΗΝ γραψεις ή σβησεις κανένα αρχείο μέχρι να τρέξεις τα data recovery προγραμματα σου.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Freedom είπε

Βλεπεις τα αρχεια σου (εκτος απο τα σβησμένα) απο το interface του NAS σου (λογικότατο).

 

Οπότε τωρα σου μένει ένα λειτουργικό (που να υποστηριζει/αναγνωριζει το EXT4 file system) ή ενα 3rd party application για να μπορεις να τα δεις και σε υπολογιστή και να τρέξεις και τα data recovery apps σου μπας και σώσεις τα σβησμένα.

 

Το αν θα κάνεις backup (στα μη σβησμενα αρχεια) δικτυακά μέσω του NAS (μαλλον ο πιο αργός τρόπος) ή με άλλον τρόπο (live usb, και μεταφορά απο τον δισκο που σε ενδιαφέρει σε άλλον εξωτερικό σε exFAT ή με 3rd party app στα Win10 που διαβάζει EXT4 κοκ) αυτό είναι δική σου επιλογή.

 

με το utility diskinternals linux φαίνονται μόνο τα partitions 

no data λεει.

 

Αυτό με προβλημάτισε, διότι αν και με utility που κάνει μετάφραση linux δεν βλέπω καν τα υπάρχοντα άντε μετά να βρω τα δυο χαμένα. Ακόμα παραπάνω να μπω στη διαδικασία να φτιάξω linux boot.

 

Αφού αποφασίσω ότι τα έχασα για πάντα, μετά όλα εύκολα είναι.

Τα αντιγράφω 1-2 μέρες θέλει με το δίκτυο και μετά φορμάρισμα και έχω έναν δίσκο περίσσευμα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αυτό με προβλημάτισε, διότι αν και με utility που κάνει μετάφραση linux δεν βλέπω καν τα υπάρχοντα άντε μετά να βρω τα δυο χαμένα. Ακόμα παραπάνω να μπω στη διαδικασία να φτιάξω linux boot.

 

Ολα εξαρτώνται από το πόσο σημαντικά ειναι για σένα τα αρχεία που έσβησες. Το live usb θα σου δωσει την δυνατοτητα τοσο να δείς τα volumes/partitions και τα αρχεια σου (εκτος και αν, τι να πω, αν ειχες κανει καμια κρυπτογραφηση μυστηρια στο NAS) όσο και να τρέξεις ότι data recovery θελεις στον εν λογω δισκο (οτι τρέχει σε linux, ετσι?) μπας και σώσεις τα χαμένα σου αρχεία.

 

Εσύ αποφασίζεις.

 

Πάντα ειναι χρησιμο ένα live usb παντως, εγω συνηθως έχω 1-2 στικάκια απο δαυτα (το ένα συνηθως με Tails).

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

 

Ολα εξαρτώνται από το πόσο σημαντικά ειναι για σένα τα αρχεία που έσβησες.

 

να σου πω την αλήθεια, ούτε θυμάμαι τι ήταν. Διάφορα τακτοποιημένα βιντεάκια από δω και εκεί ή φωτογραφίες. Για το γαμώτο απλά...

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

 

 

 

 

Το live usb θα σου δωσει την δυνατοτητα τοσο να δείς τα volumes/partitions και τα αρχεια σου (εκτος και αν, τι να πω, αν ειχες κανει καμια κρυπτογραφηση μυστηρια στο NAS) όσο και να τρέξεις ότι data recovery θελεις στον εν λογω δισκο (οτι τρέχει σε linux, ετσι?) μπας και σώσεις τα χαμένα σου αρχεία.

τίποτα παράξενο. Απλά παραξενεύτηκα ότι δεν το είδε το diskinternals (μέσω win10). Δεν ξέρω αν γίνει με το στικ

1 λεπτό πριν, Freedom είπε

 

Εσύ αποφασίζεις.

 

Πάντα ειναι χρησιμο ένα live usb παντως, εγω συνηθως έχω 1-2 στικάκια απο δαυτα (το ένα συνηθως με Tails).

ερώτηση, πες ότι το κάνω. Αν χρειαστώ μετά να τρέξω το χ, ψ utility (να το κατεβάσω) πως θα γίνει σε ένα λειτουργικό που δεν έχω ιδέα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Απλά παραξενεύτηκα ότι δεν το είδε το diskinternals (μέσω win10). Δεν ξέρω αν γίνει με το στικ

ερώτηση, πες ότι το κάνω. Αν χρειαστώ μετά να τρέξω το χ, ψ utility (να το κατεβάσω) πως θα γίνει σε ένα λειτουργικό που δεν έχω ιδέα?

 

Το diskinternals ειναι 3rd party app που δουλευει σε windows, το οποιοδηποτε live usb ειναι native linux. Οπότε καμία σχέση, αν δεν τα βλεπεις και σε native linux τοτε δεν μπορω να φαντάστω κατι άλλο εκτος απο κρυπτοφραφηση στο NAS σου (αν ειχε γινει corrupt τελειως το volume/partitions τοτε δεν θα μπορουσες να τα δεις ουτε απο το interface του NAS). Δεν εχω λειτουργησει ποτε 3rd party apps τετοιου τυπου, δεν ξέρω κατα ποσο σωστά δουλευουν κοκ.

 

Οταν με το καλο στησεις το live usb και ψάξεις τα data recovery apps που θελεις να δοκιμασεις θα το δουμε επιτοπου. Μην ανησυχεις, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, ευτυχώς τα linux εχουν κάνει πολλά βηματα μπροστα σε σχεση π.χ με το Red Hat που προσπαθουσαμε να στησουμε 3 ατομα επι μιση μέρα το 1999-2000 κατεβάζοντας ότι βρισίδια μπορεις να φανταστείς.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου