Προς το περιεχόμενο

"Samba pa ti" guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To έφερα όσο πιο κοντά μπορούσα με τα "υλικά" που χρησιμοποίησα.

 

Prs se 24 ->  Vox V845 wah (σχεδόν πατημένο όλο μπροστά) -> nobels odr mini (gain 4, vol 6, spectrum 6) ->Marshall Origin 20 (gain 7, low mids) -> E96 mic -> κάρτα ήχου -> reverb από το daw.

 

(μη δώσετε σημασία στο παίξιμο...)

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 6

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο Ζωρζ!

Η εξέλιξη σου κιθαριστικά σε feel αλλά και ηχογραφικά, είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με το κοντινό παρελθόν. You nailed it! Πολύ αποδεκτός ήχος και αισθητική ακόμα και για έναν die-hard Santanόπληκτο.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Δεν έκατσα να το παίξω με σοβαρότητα. Απλά, για κάνα 20λεπτο γυρνούσα ποτενσιόμετρα μεχρι να το βρω κάτι κοντινο στον original ήχο του.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

To έφερα όσο πιο κοντά μπορούσα με τα "υλικά" που χρησιμοποίησα.

 

Prs se 24 ->  Vox V845 wah (σχεδόν πατημένο όλο μπροστά) -> nobels odr mini (gain 4, vol 6, spectrum 6) ->Marshall Origin 20 (gain 7, low mids) -> E96 mic -> κάρτα ήχου -> reverb από το daw.

 

 

Ωραιο, λειπει μια σημαντικη πληροφορια ομως.Μαγνητης neck η΄bridge?Παντως εμενα μου πηρε αρκετο καιρο να καταλαβω οτι παιζει πολυ συχνα με τον bridge μαγνητη αλλα με "πνιγμενο" tone

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ κοντά στο αυθεντικό ο ήχος, αλλά δεν θα είχα κανένα θέμα να πω ότι δεν είναι αυτός.

Ο αυθεντικός έχει μια αίσθηση ακουστικής, κάτι πιό κούφιο, είναι ελαφρά πιό μπάσος και πολύ λιγότερο ένρινος.

 

Πάντως καλή προσπάθεια αν και δεν θα έμπαινα σε τέτοιο πειρασμό, τουλάχιστον για ήχο Carlos. Για άλλους ίσως

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα επειδη, ακριβώς, είναι πρόκληση, μπήκα στον πειρασμό να το δοκιμάσω..

Τους "εύκολους" ήχους θα κάθομαι να βγάζω? 😀

17 λεπτά πριν, qesh είπε

 

Ωραιο, λειπει μια σημαντικη πληροφορια ομως.Μαγνητης neck η΄bridge?Παντως εμενα μου πηρε αρκετο καιρο να καταλαβω οτι παιζει πολυ συχνα με τον bridge μαγνητη αλλα με "πνιγμενο" tone

 

Bridge μαγνήτης. Δοκίμασα να ρίξω tone αλλά έχανα όλα τα πρίμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@dimsonic μπαίνεις σε βαθιά νερά και είσαι υπερβολικά αυστηρός.

Εξ άλλου ο Carlos έχει αλλάξει δραστικά τον ήχο του σε βάθος χρόνου.

Αν αναφέρεσαι στον συγκεκριμένο δίσκο, τότε η κιθάρα είναι πολύ διαφορετική. Είναι κατα πάσα πιθανότητα η SG με τους P90, εξ ου και ο "ακουστικός" ήχος.

 

Ο ήχος του Γιωργου περνάει σαν μέσος όρος των ήχων Santana για μένα. 

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

@dimsonic μπαίνεις σε βαθιά νερά και είσαι υπερβολικά αυστηρός.

Εξ άλλου ο Carlos έχει αλλάξει δραστικά τον ήχο του σε βάθος χρόνου.

Αν αναφέρεσαι στον συγκεκριμένο δίσκο, τότε η κιθάρα είναι πολύ διαφορετική. Είναι κατα πάσα πιθανότητα η SG με τους P90, εξ ου και ο "ακουστικός" ήχος.

 

Ο ήχος του Γιωργου περνάει σαν μέσος όρος των ήχων Santana για μένα. 

 

μπαίνω, αλλά νομίζω το σηκώνει ο τίτλος του νήματος και το θέλει κι ο Γιώργος.

Εννοείται ότι ο Carlos έχει περάσει από άπειρα ηχητικά μονοπάτια (πολλά από τα οποία από απλώς δεν μου αρέσουν τόσο έως τα απεχθάνομαι) , αλλά εκείνο που τον ξεχωρίζει όπως γίνεται με κάθε κιθαρίστα είναι το χέρι, η πένα, το ποτενσιόμετρο.

Εγώ νομίζω ότι στο συγκεκριμένο κομμάτι (δε λέω για όλο το δίσκο) παίζει με lespaul και Ρ90. Με SG έπαιξε στον πρώτο. Τελος πάντων αυτή την άποψη έχω.

 

Ο ήχος του Γιώργου είναι σχεδόν 90% για μένα ο ήχος του samba pa ti 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου