Προς το περιεχόμενο

Samples Γκιώνη


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εδώ και χρόνια, έχω ακούσει πολλούς να μου λένε "Ρε συ Πάνο, πού μπορούμε να βρούμε κανα sample με τη φωνή του Γκιώνη;" Απόψε λοιπόν ηχογράφησα έναν γκιώνη απο το μπαλκόνι μου και αποφάσισα να σας χαρίσω το ηχογράφημα (royalty-free) ώστε να το χρησιμοποιήσετε όπου και όπως θέλετε. Το αρχείο είναι στερεοφωνικό, αλλά είναι μονοφωνικό στ'αλήθεια, έχει γραφτεί με το Audio Technica AT 2035 πυκνωτικό μικρόφωνο και έχει υποστεί τεράστιο noise reduction.. Η υψηλότερη στάθμη του είναι στα -3 ντεσιμπέλ (δηλ. ΔΕΝ είναι normalized) και διαρκεί 25 δευτερόλεπτα. Οι νότες του γκιώνη που ακούγονται "παίζουν" σε τονικότητα μεταξύ ρε και ρε δίεση. Το διαθέτω δωρεάν, δεν θέλω κρεντιτάρισμα, απλώς σκέφτηκα οτι μπορεί να χρησιμεύσει σε κάποιον.

 

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός.

Πρέπει να έχω και εγώ στη βιβλιοθήκη μου, που αρκετή γεύση θα βρείτε εδώ

 

τώρα είναι η κατάλληλη εποχή, ετοιμάζω τον εξοπλισμό και θα βγω μέχρι το Μάη. Αν και ο Γκιώνης θέλει βραδάκι. Αλλά θα το εμπλουτίσουμε

  • Like 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

χτες πέτυχα έναν.

Αύριο θα τον ανεβάσω

Εδώ στη Νέα Φιλαδέλφεια έχουμε μόνιμα έναν που περιφέρεται στη γειτονιά. Αλλά όλες τις φορές που τον ηχογραφώ, όλο και κάτι θα πάει στραβά. Είτε θα πάρει βώμβο απο την εθνική οδό στο βάθος, είτε θα βρίσκεται σε απόσταση και θα έχω hissing noise, είτε θα περνάει κανα αμάξι.. Αυτό το προχτεσινό ήταν κάπως καλό, αλλά ελπίζω το Πάσχα που θα πάω στο εξοχικό να γράψω κανα καλύτερο. Φυσικό triangle synth ο γκιώνης, δε γίνεται να μην έχουμε κανα καλό sample..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μένω δίπλα στο δάσος.

Τώρα ήδη τα αηδόνια ξεκίνησαν, δεκαοχτούρες, κάργες. Χαλαρά, αλλά μέχρι τέλος Απρίλη θα γίνει χαμός. 

Ο Γκιώνης είναι τυπικά βραδυνός, αλλά έχει και κανα δυό πρωϊνούς. Χτες έπιασα τον ένα στην βραδυνή βόλτα και ήταν σχεδόν μέσα στα σπίτια. Τον έγραψα με το κινητό, αλλά βγαίνει καλά, ξέρω κι από άλλες φορές. Απλά είχα τα σκυλιά μαζί ως συνήθως. Θα δώ τι βγήκε.

Το ΣΚ ίσως ξεκινήσω να βγαίνω με το tascam

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω μένω δίπλα στο δάσος.

Τώρα ήδη τα αηδόνια ξεκίνησαν, δεκαοχτούρες, κάργες

 

Κι εγώ ακριβώς τα ίδια έχω να πω για μένα.

Κάνω χάζι τις κουκουβάγιες τα βράδια.

Μου αρέσει και η φωνή τους.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξοχικό της γιαγιάς μου στη Σαλαμίνα (μαξ 10 μόνιμοι κάτοικοι ο οικισμός) όποτε πήγαινα τα βραδάκια του καλοκαιριού είχε πολλούς γκιώνηδες τριγύρω και πάντα τους καλούσα.

Αν έχεις αρκετή υπομονή (αρκετή όμως) μπορεί να έρθει ένας κοντά σου (μη φανταστείς, στα 5-6 μέτρα για να κόψει κίνηση).

 

Θα στραφείς σε αυτόν που ακούγεται πιο κοντά σου και όποτε σφυράει θα του επιστρέφεις και εσύ ένα σφύριγμα όσο πιο κοντά σε αυτό που έκανε και ο ίδιος (με μια μικρή παύση μετά από αυτόν).

Στην αρχή ψαρώνουν και απαντάνε με μικρότερη συχνότητα (καχύποπτοι γαρ...).

Όσο περνάει η ώρα έρχονται δέντρο δέντρο όλο και πιο κοντά.

Θέλει προσοχή να ακούσεις καλά το pitch αλλά και λίγο να παρεκκλίνει τσιμπάει.

Επίσης η εκκίνηση του σφυρίγματός τους, τονικά, ξεκινάει στιγμιαία από ψηλότερα (όπως και στο sample του Πάνου) και είναι απαραίτητο.

 

Η γιαγιά μου με κυνηγούσε όποτε έπαιζα και τους καλούσα γιατί το θεωρούσε κακή τύχη :classic_laugh:

  • Like 4

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ ο θρύλος σχετικά με τον Γκιώνη.

Ήταν λέει δύο αδέρφια, ο Γκιώνης (ή Αντώνης) και ο Δήμος (ή Γιώργος) και τσακώθηκαν, και πάνω στον τσακωμό ο ένας σκότωσε τον άλλο.

Όταν κατάλαβε τι έκανε, τρελάθηκε, και ο θεός τον μεταμόρφωσε σε πουλί, που κάθε βράδυ ψάχνει να βρει τον χαμένο αδερφό του, φωνάζοντας "Γκιών" "Γκιών".

 

Με μαγεύουν κάτι τέτοια.

  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Ναι ρε φίλε, μου την έλεγε κι ο παππούς μου αυτή την ιστορία.. βαθύτατη παιδική ανάμνηση ο γκιώνης. Ή απλώς άρχισε να μας πιάνει η ΑΝΟΙΞΗ (delay-delay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σας υποσχέθηκα εδώ ο χτεσινός Γκιώνης.

Τον πέτυχα σε καλή φάση αν και πέρασε από δίπλα μου η γυναίκα μου με τον ένα σκύλο, ο δικός μου ήταν φρόνιμος και δεν κουνιοταν. Οπότε ακούτε το μισό κλιπ.

Το ενδιαφέρον του Γκιώνη είναι ότι κρατάει ακλόνητο τέμπο. Αυτό το ήξερα, αλλά σήμερα το τεστάρισα.

Χωρίς να κάνω το παραμικρό stretch στο κλιπ, ήρθε και έκατσε τέλεια στα 71 bpm, για την ακρίβεια 2 μέτρα στα 142.

Στο πρώτο κλιπάκι τον ακούτε σόλο και στο δεύτερο με λιγο φανκυ τύμπανα με ελαφρό κομπρέσορα.

Επεται συνέχεια 😘

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 8

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου