Προς το περιεχόμενο

Robin Trower "Bridge of Sighs" guitar tone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Το πετάλι είναι vibe, chorus, και vibrato. Ψηφιακό, βέβαια...

ωραια ακουγεται και με χρησιμα ρυθμιστικα για ν ακουστει καλα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Είχα την εντύπωση αυτή, καιρό τώρα. Δοκιμασα, σήμερα, και με neck, αλλά απομακρύνονταν αρκετό ο τόνος.

δεν το έχω βρει πουθενά.

Δεν έψαξα κι όλας.

Ξέρω ότι παίζει βασικά θέσεις 1.2.3. αλλά μου μοιάζει για 1.

Επιμένω στο θέμα κουρδίσματος χορδών.

Το δικό σου είναι...πως να το πω...καραμουζέ.

Υπάρχει η αίσθηση αλλά είναι σαν να έχεις γραφικό eq και ναι έχεις μια σειρά ποτ ανεβασμένα από ένα σημείο και μετά

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

O Trower είναι γνωστός για το wall of sound που έχει, η προσπάθεια σου θυμίζει κάπως την αισθητική του ήχου του αλλά είναι καταδικασμένη εξ αρχής. Κυρίως λόγω της ψηφιακης "αναληθοφάνειας", φυσικό κι επόμενο. Να πω οτι το κομμάτι το παίζει στον νεκ μαγνήτη και -την εποχή που το ηχογράφησε- έπαιζε με την διαβόητη Trower ρύθμιση, πρίμα και μπάσα στο 0 και τα μεσαία στο 10. Αυτή είναι θεωρητικά και η θέση όπου ο λαμπάτος ενισχυτής αποδίδει τα μέγιστα σε συχνότητες, απο κει και πέρα προστίθενται θολούρα και "ξύσιμο".

  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ez είπε

Κυρίως λόγω της ψηφιακης "αναληθοφάνειας", φυσικό κι επόμενο

για ψηφιακό καλό είναι. μόλις σήμερα το πρωί έψαχνα έτσι για το χάζι univibe πετάλια αναλογικά που μπορούν να βρεθούν στην αγορά σήμερα. Πέρα από του jam ποιο είναι στανταράκι των ημερών μας αν ξέρει κάποιος ας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ez είπε

έπαιζε με την διαβόητη Trower ρύθμιση, πρίμα και μπάσα στο 0 και τα μεσαία στο 10.

 

Ηλία, το 0,10,0 το χρησιμοποιούμε σε ενισχυτές όπου τους έχουμε γκαζομενους και παίρνουμε τη βρώμα από αυτούς. Όταν παίζουμε με καθαρό ήχο από αυτούς, και παίρνουμε τη βρώμα από πετάλια, τότε δεν συνηθίζεται να έχουμε πιο φλατ eq? Ή και στην περίπτωση αυτή δουλεύουμε πάλι 0,10,0? (Οπότε το έχω κάνει, δε δουλεύει σωστα).

 

Ρωτώ, διότι παίζει σε cleanish ενισχυτή ο Trower.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ηλία, το 0,10,0 το χρησιμοποιούμε σε ενισχυτές όπου τους έχουμε γκαζομενους και παίρνουμε τη βρώμα από αυτούς. Όταν παίζουμε με καθαρό ήχο από αυτούς, και παίρνουμε τη βρώμα από πετάλια, τότε δεν συνηθίζεται να έχουμε πιο φλατ eq? Ή και στην περίπτωση αυτή δουλεύουμε πάλι 0,10,0? (Οπότε το έχω κάνει, δε δουλεύει σωστα).

 

Ρωτώ, διότι παίζει σε cleanish ενισχυτή ο Trower.

Ε ναι, όταν ο ενισχυτής "σπρώχνεται", το εφέ είναι πιο εμφανές και στ αυτιά και στα χέρια. Ο Trower πάντως (και αυτός) συνηθίζει να καθαρίζει τον ήχο απο το volume της κιθάρας. Επίσης, το τι είναι γκαζωμένος και καθαρός ήχος έχει να κάνει με προσωπική αντίληψη-προτιμήσεις. Θυμάμαι έπαιζα μια φορά και θεωρούσα πως ο ήχος μου πλησιάζει τους ACDC κι έρχεται και μου λέει φίλος μου χαρντροκάς: "ωραίος ήχος μαν, πεντακάθαρος, τσίγκος". 😜

  • Like 1
  • Χαχα 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω με διαφορετικά υλικά. Παίζω με marshall origin 20, το odr mini για boost, και ηχογραφώ με μικρόφωνο. Δεν είχα χρόνο για πολλές πολλές δοκιμές, αλλά τουλάχιστον δεν ξυρίζουν τα πρίμα.

Θα είχε μεγάλη διαφορά με 12αρες χορδές, καθώς οι νότες θα ηταν πολύ παχύτερες.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου