Προς το περιεχόμενο

Πόσο ΦΠΑ πληρώνει κάποιος στο κατέβασμα ενός Digital Album?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Το ότι δεν μπορώ να βρω μια λύση ούτε με τους λογιστές με έχει τρελάνει. Θέλω να μάθω ανεβάζοντας 1 album με μουσική δική μου, για ένα επαναστατικό διαφημιστικό project που βρήκα και θέλω να δω αν δουλεύει, όταν κάποιος κατεβάσει από το e-shop που θα συνεργαστώ αυτό το Album, πόσο θα πληρωσει φόρο; Είναι 24% δηλαδή στα 10€ πχ που θα βάλω το άλμπουμ αν είναι ο φόρος 24% θα είναι 2,40€ το ΦΠΑ; ΠΟΣΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΕΝΑ DIGITAL ALBUM? Σας παρακαλώ βοηθήστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο ΦΠΑ είναι 24% στη χώρα μας και προστίθεται στην λιανική τιμή, δηλαδή την τελική.

Απο εκει και πέρα συνεννοήσου με το μαγαζί που το δίνεις, ποια θα είναι η τελική τιμή και αν αυτή περιλαμβάνει τον ΦΠΑ της κάθε χώρας, μιας και αυτοί ορίζουν την λιανική. Σίγουρα αν διαβάσεις τους όρους τους θα μάθεις.

  • Συμφωνώ 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Ο ΦΠΑ είναι 24% στη χώρα μας και προστίθεται στην λιανική τιμή, δηλαδή την τελική.

Απο εκει και πέρα συνεννοήσου με το μαγαζί που το δίνεις, ποια θα είναι η τελική τιμή και αν αυτή περιλαμβάνει τον ΦΠΑ της κάθε χώρας, μιας και αυτοί ορίζουν την λιανική. Σίγουρα αν διαβάσεις τους όρους τους θα μάθεις.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ειλικρινά μια απάντηση που θα έπρεπε να ξέρει ο λογιστής μου και ρώτησα ακόμα και στο πανελλήνιο σωματείο μουσικών που είμαι μελος και μου είπαν δεν είμαστε θεοί ρωτα τον λογιστή σου που τον πληρώνεις. Έχουμε τρελαθεί τελείως. Και σε ένα φόρουμ επιτέλους ένας άνθρωπος απάντησε λυτά και ωραία!!!

Επεξεργασμένο από DinosSK
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να προσθέσω πως ο ΦΠΑ που θα πληρώσει κάποιος αγοραστής από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, θα αντιστοιχεί με εκείνης της χώρας και όχι της Ελλάδας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
12 λεπτά πριν, DinosSK είπε

πανελλήνιο σωματείο μουσικών

Ποιό ακριβώς σωματείο ρώτησες;

 

Επίσης, είναι αδύνατον ο λογιστής να μην γνωρίζει. Λογιστής είναι ή .....

 

 

5 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Να προσθέσω πως ο ΦΠΑ που θα πληρώσει κάποιος αγοραστής από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, θα αντιστοιχεί με εκείνης της χώρας και όχι της Ελλάδας.

Για παράδειγμα:

Εάν αγοράσει κάποιος από Ελλάδα θα πληρώσει το ΦΠΑ που ισχύει στην Ελλάδα.

Εάν αγοράσει κάποιος από Ιταλία, θα πληρώσει το ΦΠΑ που ισχύει στην Ιταλία.

Εάν αγοράσει κάποιος από Γερμανία, θα πληρώσει το ΦΠΑ που ισχύει στην Γερμανία.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ποιό ακριβώς σωματείο ρώτησες;

 

Επίσης, είναι αδύνατον ο λογιστής να μην γνωρίζει. Λογιστής είναι ή .....

 

 

Για παράδειγμα:

Εάν αγοράσει κάποιος από Ελλάδα θα πληρώσει το ΦΠΑ που ισχύει στην Ελλάδα.

Εάν αγοράσει κάποιος από Ιταλία, θα πληρώσει το ΦΠΑ που ισχύει στην Ιταλία.

Εάν αγοράσει κάποιος από Γερμανία, θα πληρώσει το ΦΠΑ που ισχύει στην Γερμανία.

Το ΠΜΣ... Πανελλήνιος μουσικός σύλλογος. 

 

Τώρα όσο αφορά ότι σε κάθε χώρα το ΦΠΑ είναι διαφορετικό και θα προστεθεί στην λιανική τιμή, θα πρέπει να με απασχολεί σε κάτι γιατί θα κυκλοφορήσει παγκόσμια ή θα πρέπει να απασχολεί τον συνεργάτη μου που θα το βάλει στο e-shop του και τον λογιστή του; 

 

Συγνώμη που ρωτάω αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον. Αν ξέρει κάποιος Θεσσαλονίκη λογιστή που έχει μια παραπάνω γνώση περί μουσικής κτλπ ας μου πει παιδιά να συνεργαστώ μαζί του στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
23 λεπτά πριν, DinosSK είπε

Τώρα όσο αφορά ότι σε κάθε χώρα το ΦΠΑ είναι διαφορετικό και θα προστεθεί στην λιανική τιμή, θα πρέπει να με απασχολεί σε κάτι γιατί θα κυκλοφορήσει παγκόσμια ή θα πρέπει να απασχολεί τον συνεργάτη μου που θα το βάλει στο e-shop του και τον λογιστή του; 

Αυτό αφορά αυτόν που κάνει την πώληση, δηλαδή το e-shop.

 

24 λεπτά πριν, DinosSK είπε

Το ΠΜΣ... Πανελλήνιος μουσικός σύλλογος. 

Κεντρικό Αθήνας ή κάποιο παράρτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αυτό αφορά αυτόν που κάνει την πώληση, δηλαδή το e-shop.

 

Κεντρικό Αθήνας ή κάποιο παράρτημα;

Ωραία οπότε εγώ απλά μεταφέρω στον συνεργάτη μου για το ΦΠΑ, στο κεντρικό Αθήνας πήρα παιδιά το σωματείο και μου είπαν δεν είμαστε και θεοί... Αν είναι τι πληρώνουμε και μπήκαμε σε σωματείο; Για κάτι τέτοια και τα δικαιώματα μας... Τι να πω... Σήμερα τα είδα όλα με αυτά που άκουσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου