Προς το περιεχόμενο

Αγοράζοντας στις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω νέο thread θα γράψω έναν προβληματισμό μου και θα ποστάρω και μία αγγελία..

 

Κατεβαίνοντας Ελλάδα κυρίως γιορτές και καλοκαίρια, και μιας και το πατρικό είναι μονοκατοικία και με γείτονες σε σχετική απόσταση, σκέφτηκα να μετατρέψω ένα χώρο σε στούντιο,να έχω 2-3 κιθάρες, ενισχυτές,κ.λ.π.

 

Σκέφτηκα λοιπόν τώρα που θα κατέβω το Πάσχα, να αρχίσω να στοκάρω.

Ο κύριος λόγος που δεν κατεβάζω/στέλνω εξοπλισμό από Γερμανία, είναι γιατί 

δε θέλω να μπλέξω με ταχυδρομεία και τυχόν ζημιές.

 

Και χωρίς να θέλω να εκμεταλλευτώ την γενική,τουλάχιστον μέτρια, οικονομική κατάσταση της Ελλάδας, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι στα περισσότερα πράγματα που με ενδιαφέρουν,οι τιμές στις αγγελίες είναι πάντα πιο ακριβές από το ίδιο μοντέλο στην ίδια περίπου κατάσταση από ότι στη Γερμανία.

Όχι ότι δε θα προχωρήσω στο εγχείρημα, αλλά απορώ με τις τιμές.

 

 

Πάμε και στην αγγελία..

 

Gibson Les Paul Studio Ebony 2014, 120th Anniversary, με τη βαλίτσα της.

 

Όμως υπάρχει ένα θεματάκι...🙃

 

image.thumb.jpeg.f3020ac5554e49b019eb91abe04bd8de.jpeg

 

image.thumb.jpeg.74594caf7e7e6a3580ce1a4fcdf9e618.jpeg

 

image.thumb.jpeg.b4892d6fc553950cb19ac60361528674.jpeg

 

image.thumb.jpeg.f74c5d77f51a164d31e30f1b803021d5.jpeg

 

image.thumb.jpeg.a766f572c01af8f3e990fccc104d99aa.jpeg

 

Η τιμή στα 750ευρώ🤔

 

Προσωπικά δε θα με χαλούσε να την κατεβάσω Ελλάδα,να τρίψω/βάψω ή καλύτερα να την πάω στον Φάνη να την κάνει καινούργια.

 

Ποια τιμή θεωρείται ρεαλιστική προσφορά,αν το πρόβλημα της κιθάρας είναι μόνο αισθητικό;

 

Γιατί έχει και αλλού πορτοκαλιές,απλά η παρδαλή Les Paul είναι στην πόλη μου.

 

 

image.thumb.jpeg.0ebae7ff93e1abffc253151d526b1a36.jpeg

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
36 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Και χωρίς να θέλω να εκμεταλλευτώ την γενική,τουλάχιστον μέτρια, οικονομική κατάσταση της Ελλάδας, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι στα περισσότερα πράγματα που με ενδιαφέρουν,οι τιμές στις αγγελίες είναι πάντα πιο ακριβές από το ίδιο μοντέλο στην ίδια περίπου κατάσταση από ότι στη Γερμανία.

Όχι ότι δε θα προχωρήσω στο εγχείρημα, αλλά απορώ με τις τιμές.

 

 

Κοίταξε η εξήγηση που δίνω μετα απο χρόνια παρακολούθησης είναι μεταξύ σοβαρού κι αστείου η εξής:

  1. Αρκετοί πουλούν ακριβότερα διότι έχουν εξακριβώσει οι ίδιοι πως το προιόν είναι καλό και μετά το δίνουν για "αναβάθμιση" αλλά με εγγύηση "αφού στο λέω εγώ!".😎
  2. Υπάρχουν αυτοί που τα όργανα αποκτούν αξία φυσικά, όταν περνούν στην κατοχή τους. 🥳
  3. Άλλοι δίνουν 2-3 πολύ καλά φτηνά όργανα για μια Gibson. Ουρές κάνουν οι ιδιοκτήτες Gibson και Fender.🤡
  4. Υπάρχουν και αυτοί που απλά ανεβάζουν την αγγελία μπας και τσιμπήσει κανας κοκωβιός. 🤑

Αν ασχοληθείς όμως πιο προσεκτικά, θα βρεις αρκετές ευκαιρίες απο λογικούς πωλητές που συνήθως είναι έτοιμοι να κάνουν και καλύτερη τιμή όταν έχουν περιθώριο. Εγω έχω κάνει αρκετές συναλλαγές με όργανα ευκαιρίες ή σε λογικές τιμές με συγκεκριμένα άτομα κατ' επανάληψη. Και αυτό φαίνεται και στις αξιολογήσεις τους. Γι αυτό είναι σημαντικό να αγοράζεις απο μόνιμα μέλη που συχνάζουν και ξέρουν πως απευθυνονται σε ενημερωμένους μουσικούς και όχι περαστικούς.

 

Τωρα που αυξάνεται το κόστος στα καινούργια πράγματα οι αγγελίες μεταχειρισμένων είναι μια καλή εναλλακτική αλλά θέλει υπομονή και τακτική παρακολούθηση.

 

Η κιθαρα που θες να πάρεις έχει αξια μόνο για αυτούς που την θελήσουν έτσι.

Αν εσένα δεν σου αρέσει η εικαστική παρέμβαση, μην την κοιτάς καν. Τέτοια κιθάρα θα βρεις σε τέλεια κατασταση, με εργοστασιακό χρώμα στα 700. Κυκλοφορούν αρκετές στο smart κατα καιρούς.

  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αγοράζοντας στις αγγελίες
12 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Κοίταξε η εξήγηση που δίνω μετα απο χρόνια παρακολούθησης είναι μεταξύ σοβαρού κι αστείου η εξής:

  1. Αρκετοί πουλούν ακριβότερα διότι έχουν εξακριβώσει οι ίδιοι πως το προιόν είναι καλό και μετά το δίνουν για "αναβάθμιση" αλλά με εγγύηση "αφού στο λέω εγώ!".😎
  2. Υπάρχουν αυτοί που τα όργανα αποκτούν αξία φυσικά, όταν περνούν στην κατοχή τους. 🥳
  3. Άλλοι δίνουν 2-3 πολύ καλά φτηνά όργανα για μια Gibson. Ουρές κάνουν οι ιδιοκτήτες Gibson και Fender.🤡
  4. Υπάρχουν και αυτοί που απλά ανεβάζουν την αγγελία μπας και τσιμπήσει κανας κοκωβιός. 🤑

 

 

Είναι και οι αγγελίες που απευθύνονται "μόνο για γνώστες", και όχι σε μας τους άσχετους.

Μόνο οι γνώστες καταλαβαίνουν γιατί είναι τόσο ακριβή δηλαδή, οπότε μπορεί να πλερώσουν (τα κερατιάτικα). :classic_tongue:

 

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη μετακίνηση σε νέο thread, ειδάλλως μπορεί τα μέλη να έχαναν και το Les Paul κομψοτέχνημα της αγγελίας😅

 

Θα συμφωνήσω με όσα έγραψες, όταν έμενα Ελλάδα έχω κάνει καλές αγορές μέσω noiz,μάλιστα με κάποια από τα παιδιά έχουμε επαφή μέχρι και σήμερα.

 

Δε θέλω να σαμποτάρω καμία αγγελία και ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει,

αλλά δε νομίζω να υπάρχει αλλού π.χ.Chibson με τετραψήφια τιμή πώλησης.

 

Επίσης υπάρχει μία παράλογη αθροιστική τιμολόγηση τυχόν αναβαθμίσεων,

του τύπου,έβαλα Βurstbuckers 120+120=240 ευρώ,

οπότε πουλάω την κιθάρα μου 240ευρώ πάνω..

 

Όσο για την κιθάρα των φωτογραφιών, έτσι είναι,αν κάποιος θέλει να της αλλάξει το χρώμα,δεν αξίζει,ειδικά αν την πάει σε μάστορα.

Καλά σε μάστορα στη Γερμανία,ούτε συζήτηση,θα πάρει όσο κάνει η κιθάρα..

Μάλλον θα πάω να δω πως παίζει,αλλά και πως φαίνεται από κοντά🤔

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Στο μεγαλύτερο site αγγελιών στη χώρα που ζω, έχω ενεργοποιήσει κάποια κριτήρια με λέξεις κλειδιά, ώστε αν ανέβει κάτι που με ενδιαφέρει να μου έρχεται ειδοποίηση.

Για λόγους που ακόμη δεν έχω καταλάβει, μου ήρθε ειδοποίηση ότι στη γειτονιά μου πωλείται αυτό....

 

2daf3e2c-231d-4bf8-835b-51aedea8400f.thumb.jpg.58def8f049a047fd80889866f0a3fa4e.jpgeee3776d-c488-42b9-9e91-ac073694d2cb.jpg.043e711d563fafd53b668bf2b79cf289.jpg

 

και αναρωτιέμαι αν είναι αυτή η μεγαλύτερη μ@#*κία τύπου κιθάρας που έχω δει ή όχι.🤔

Η τιμή στα 280 ευρώ

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα Kanimothrios ολα φτιαχνονται, μου θυμιζει κατι που ειδα πολυ προσφατα σε μια δημοπρασια. Ειχε βγει για πουλημα μια Kay K-45 Rifle Guitar, η οποια κανονικα θα εμοιαζε καπως ετσι:

397.JPG

Οκ, δεν ειναι ακριβως rifle shaped σαν την παραπανω, αλλα το ζουμι εδω ηταν ο μερακλης που την ειχε βαλει για πουλημα, που ειχε κατσει και τις ειχε φτιαξει...σωμα-ανταπτορα, και την εκανε ετσι

287.JPG

Οποτε υπαρχει ελπιδα και για το τελεκαλασνικοφ παραπανω 🤣

Επεξεργασμένο από odis13
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Στο μεγαλύτερο site αγγελιών στη χώρα που ζω, έχω ενεργοποιήσει κάποια κριτήρια με λέξεις κλειδιά, ώστε αν ανέβει κάτι που με ενδιαφέρει να μου έρχεται ειδοποίηση.

Για λόγους που ακόμη δεν έχω καταλάβει, μου ήρθε ειδοποίηση ότι στη γειτονιά μου πωλείται αυτό....

 

2daf3e2c-231d-4bf8-835b-51aedea8400f.thumb.jpg.58def8f049a047fd80889866f0a3fa4e.jpg

 

 

Ακους πολυ Κεην Ρομπερτς μαλλον κ ο αλγοριθμος το ανακαλυψε...🤣

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάλι έχω τα αντίθετο πρόβλημα απ' ότι ο OP με τις αγγελίες του Noiz: Συνέχεια βγαίνουν αγγελίες σε τιμές που είναι τόσο καλές που μου φαίνεται παράλογο ΝΑ ΜΗΝ αγοράσω...και κάπως έτσι μετά και το κλείσιμο του χώρου που χρησιμοποιούσα ως στούντιο, κοντεύω να μην έχω που να βάλω τον μουσικό εξοπλισμό!

Βοηθάει βέβαια το ότι παίζω διάφορα όργανα οπότε απ τα πλήκτρα μέχρι τα ντραμς (και ιδιαίτερα έχω να πω στα τελευταία) υπάρχουν πολύ συχνά αγγελίες και στο νόιζ και σε άλλα Ελληνικά sites που είναι πολύ φθηνότερες από Reverb ή Ebay. 

ΟΚ υπάρχουν πάντα κάποιοι εξυπνάκηδες, όπως υπάρχουν παντού:  Υπάρχουν πωλητές που περιμένουν να τσιμπήσει κάποιος -το οποίο δεν είναι και πολύ έξυπνο βέβαια όταν βάζεις την αγγελία σου σε ένα site μεσηλίκων που ασχολούνται με το συγκεκριμένο gear- υπάρχουν όμως και κάποιοι που ειλικρινά δε γνωρίζουν κι όπως μπορεί να βάλουν κάτι πολύ χαμηλά έτσι μπορεί να το βάλουν και πολύ ψηλά. Με ένα απλά email μπορείς ευγενικά να διαπιστώσεις περί τίνος πρόκειται η κάθε περίπτωση. 

Το ίδιο φυσικα΄συμβαίνει και με αγοραστές (επίσης το lowballing είναι κοινή πρακτική σε όλο τον πλανήτη): "Filos erhome tora k to perno an to afisis toso..."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου