Προς το περιεχόμενο

Το τραγούδι που μας έκανε ν' ασχοληθούμε με τη μουσική.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1984....εχουμε πικ απ ''τουμπανο'' που το εχουμε φερει απο γερμανια...
Ο αδερφος μου 4 χρονια μεγαλυτερος,μπαινει στο δωματιο φουριοζος, κρατωντας ενα δισκο στο χερι,και με αυστηρο τονο μου λεει:  μικρε, ''δινε του,γιατι  θα φας σφαλιαρα''...

φευγω και πριν προλαβω να βγω απο το σπιτι ακουω αυτο......

παθαινω πλακα.....

καθομαι στην εξωπορτα και δεν φευγω....

δευτερο κομματι....dog eat dog....

τριτο κομματι let there be rock......
αυτο ηταν.....
περιμενα να μεινω μονος μου στο σπιτι για να βαλω τον δισκο....
ανακαλυπτω το τελευταιο κομματι το whole lotta rosie.....το απολυτο shock...

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ήταν το 1972 σε αυτή την αυλή του Kitwe Boys High School, στην Ζάμπια,

 

KBS

όταν ο art teacher κύριος Miller έφερε απο το σπίτι 2-3 δίσκους για να μας παίξει μουσική στο διάλειμμα. Και έβαλε αυτό...

 

 

Πήγα εκστασιασμένος σπίτι εκείνο το απόγευμα και ακόμα και σήμερα που το ακούω μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο. Βρήκα τον φιλαράκο μου τον Gianni τον Ιταλό που έπαιζε κιθάρα και μου έμαθε τα πρώτα μου ακόρντα. Το House of the rising sun. Δλαδή σχεδόν όλα.😁

 

Εχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα πάντως καθώς οι περισσότεροι μας με μνημειώδη κομμάτια και γκρουπ παρασυρθήκαμε και δικαίως.

 

Εγω το 89 δούλευα στην κονσόλα και αναμετέδιδα τη συναυλία των Pink Floyd για τον τότε Sky και δεν είδα τίποτα παρα άκουγα.

 

Ευχαριστώ @Nestoras για το θεμα. Οι Status Quo ήταν πολύ της μόδας στο αγγλόφωνο κοινό τότε και τα δωδεκάμετρα τους ήταν στανταράκι για μένα και ιδιαίτερα το Down down.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dimsonic είπε

άλλο το πρώτο που άκουσα

αλλο το πρώτο που έπαιξα

 

αυτό που με έκανε να ασχοληθώ ήταν αυτό

 

 

Ας βάλουμε τα πράγματα με μια σειρά.

Το πρώτο που άκουσα ήταν σίγουρα ένα από τα 45άρια που είχε ο πατέρας μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ ποιό. Ήταν πολλά τα δισκάκια. Θεωρώ όμως ότι πιό πολλές αναμνήσεις για παλιότερο άκουσμα ήταν ένα από αυτά

20220416_194630.thumb.jpg.ee6638ead4077db37dd8b398af526fea.jpg

 

Δεν μπορώ να θυμηθώ, ποιό απ όλα. Μιλάμε ότι ήταν 1960 ήμουν τριών και δεν τα έβαζα εγώ. Τα θυμάμαι από το πόσο συχνά μπαίνανε στο πικαπ. 2-3 χρόνια μετά διάλεγα και έβαζα μόνος μου.

 

 

 

 

 

To πρώτο που έμαθα ήταν αυτό που το ακούγαμε στα juke box ή το ράδιο με τον αδερφό μου, το έμαθε πρώτος και μου το έδειξε

 

Μάλιστα πριν δυο χρόνια το είχα παρουσιάσει στο νήμα που είχε φτιάξει ο Σπύρος

 

Το πρώτο ολοκληρωμένο και αυτό που μου έδωσε την ιδέα ότι θα μπορούσα να παίξω ήταν αυτό

 

και ....τέλος αυτό που με έπεισε ότι θα "γίνω" κιθαρίστας  το highway star (μια και ήταν πολύ πιό απαιτητικό)

 

όπως βλέπετε μεγάλη διαδρομή....

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις διηγήσεις των γονιών μου πολύ πιτσιρικάς γουσταρα 50s rock n roll.ομως όταν άκουσα το smash των offspring και το unplugged in ny κάτι άλλαξε μέσα μου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ηταν πολλά τα κομμάτια που με οδήγησαν να ασχοληθώ σιγά σίγα με την μουσική. Όταν άκουσα αυτό όμως έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου. Μετά βέβαια το τραγούδησε και ο Σφακιανάκης.... 🤨🤔🙂

 

 

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PAL είπε

'Ηταν πολλά τα κομμάτια που με οδήγησαν να ασχοληθώ σιγά σίγα με την μουσική. Όταν άκουσα αυτό όμως έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου. Μετά βέβαια το τραγούδησε και ο Σφακιανάκης.... 🤨🤔🙂

 

 

 

Μεχρι και εγω το τραγουδησα... 😀

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό ερέθισμα σίγουρα ήρθε το 1991-1992 (Δ΄Δημοτικού) όταν αγόρασα το Use Your Illusion II σε κασέτα.

Εκεί θυμάμαι να προσπαθώ να μάθω από ένα ξάδερφο το Don't Cry στην ακουστική.

 

Τη χαριστική βολή μου έδωσαν οι Black Sabbath στο Γυμνάσιο!

 

Συγκεκριμένο τραγούδι ειλικρινά δε μπορώ να θυμηθώ...

Παρόλα αυτά έχω μια ανάμνηση (κάπου στο Δημοτικό) να παίζω air-guitar διαρκώς με το We're not Gonna Take It των Twisted Sister.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου