Προς το περιεχόμενο

SG Special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας την χαρά να την δω και να την ακούσω έστω και λίγο από κοντά, έχω να πω ότι πρόκειται για εξαιρετικό όργανο, όμορφο, ευκολόπαιχτο  και εξαιρετικά ευέλικτο σε ήχο. Καλόπαίχτη Στέλιο!

Επεξεργασμένο από neokosmi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τις παίρνετε αυτές τις "περίεργες" κιθάρες ρε παιδιά...;

 Χάθηκε μια ωραιότατη Telecaster?

 

 

 

Καλόπαιχτη!!!!

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με γειά! Όντας κάτοχος μιας SG Standard P90T, είναι μια απόλαυση αυτή η κιθάρα με τους συγκεκριμένους μαγνήτες. Το μόνο πρόβλημα μου είναι ότι οι P90s είναι πιο θορυβώδεις απ τους υπόλοιπους μαγνήτες όταν έχεις απέναντι οθόνες, φώτα, προβολείς κλπ. Γι αυτό είναι λίγο απρόβλεπτοι σε live καταστάσεις.

 

Εγώ στις Gibson μετράω pots να είναι όλα πάνω από 500k, αλλάζω σε 50s wiring και βάζω και 2 luxe πυκνωτές. Ούτε treble bleed, ούτε τίποτα. Πολύ πιο φυσικό κράτημα πρίμων μόλις συνηθίσεις την αλλαγή στη συμπεριφορά των pots, που δεν είναι και κάτι φοβερό.

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Πως τις παίρνετε αυτές τις "περίεργες" κιθάρες ρε παιδιά...;

 Χάθηκε μια ωραιότατη Telecaster?

 

 

 

Καλόπαιχτη!!!!

εχουμε τελε για!

 

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

 

 

Εγώ στις Gibson μετράω pots να είναι όλα πάνω από 500k, αλλάζω σε 50s wiring και βάζω και 2 luxe πυκνωτές. Ούτε treble bleed, ούτε τίποτα. Πολύ πιο φυσικό κράτημα πρίμων μόλις συνηθίσεις την αλλαγή στη συμπεριφορά των pots, που δεν είναι και κάτι φοβερό.

 

τωρα παντος κοβει τραγικα πολυ τα πριμα μολις πας απο το 10 στο 8.ειμαι ακομη πολυ φρεσκια και δεν θελω ακομη να την βαλω χερι...αλλα δεν θα το γλιτωσει μαλλον

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
31 λεπτά πριν, funkysoul είπε

εχουμε τελε για!

 

τωρα παντος κοβει τραγικα πολυ τα πριμα μολις πας απο το 10 στο 8.ειμαι ακομη πολυ φρεσκια και δεν θελω ακομη να την βαλω χερι...αλλα δεν θα το γλιτωσει μαλλον

 

H πρώτη λύση είναι να σετάρεις τον ενισχυτή με τα ποτενσιόμετρα στο 7 με 8. Πολύ συνηθισμένο στις Gibson. Επειδή δεν είναι σαν τα φεντεράκια να ακούν τόσο πολύ στην ατάκα της πένας, οι γκιμπσονάκηδες παίζουν πολύ με τα ποτενσιόμετρα για να δώσουν έκφραση. 

 

Αλλά αυτό που σου είπα για το 50s wiring έχει το ίδιο εφε με το treble bleed. Απλά δεν έχει αυτό το ενοχλητικό resonant peak που έχουν τα περισσότερα treble bleeds και τα κάνει να ακούγονται "σκληρά". Η διαφορά με το 50s wiring είναι ότι η ένταση πέφτει ΚΑΙ καθώς μειώνεις το tone, το οποίο τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά μετά εγώ τουλάχιστον το συνήθισα και το χρησιμοποιώ κατά κόρον. 

 

Καταλαβαίνω την χαρά του καινούργιου αλλά για μένα αγοράζεις 4 TVT pots απ το Crazyparts και 2 PIO πυκνωτές, τα συνδέεις 50s style και δεν κοιτάς ποτέ πίσω. Μάλλον κρατάς και το original wiring αυτούσιο χωρίς να χαλάσεις κολλήσεις σε περίπτωση που θες να την πουλήσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν περνω ενα οργανο ποτε με την σκεψη να το πουλησω.εχω κιθαρες απο το 2007.ξερω οτι οι μετατρωπες επιρεαζουν τι αξια.εαν ειναι αυτο που θελω στο χερι και στο αυτι απλα μενουν για παντα.

 

εχω σε 3 κιθαρες treble bleed.με προβληματησες με αυτο το resonant peak τωρα 😕 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, funkysoul είπε

με προβληματησες με αυτο το resonant peak τωρα 😕 

 

 

Η γνώμη μου πάνω σ' αυτό είναι ότι είναι επιθυμητή (από μένα) η μείωση των πρίμων με το κατέβασμα του volume (δεν είναι και τόσο μεγάλη έτσι κι αλλιώς).

 

Μαλακώνει τον ήχο.

Τώρα αν θέλεις twang .... δεν μπορώ να πω τίποτα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Η γνώμη μου πάνω σ' αυτό είναι ότι είναι επιθυμητή (από μένα) η μείωση των πρίμων με το κατέβασμα του volume (δεν είναι και τόσο μεγάλη έτσι κι αλλιώς).

 

Μαλακώνει τον ήχο.

Τώρα αν θέλεις twang .... δεν μπορώ να πω τίποτα.

Ok καταλαβα.οχι δεν θελω να τα χασω.θελω το ιδιο που ακουω στο 10 θελω να βγαινει και στο 8 και στο 6 οσο το δυνατον

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, funkysoul είπε

...εχω σε 3 κιθαρες treble bleed.

 

Τα treble bleed διαφέρουν σε συμπεριφορά λόγω αξίας των πυκνωτών - αντιστάσεων, μπορείς να πειραματιστείς με διαφορετικές αξίες και να το φέρεις εκεί που θες. Εγώ έχω τρία διαφορετικά και κανένα δε με ενοχλεί, κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν και γι' αυτό δε δοκίμασα ποτέ 50's wiring. Συν ότι έχω διαβάσει διάφορα αρνητικά κατά καιρούς για το 50's όπως αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω, ποιος ο λόγος να μειώνεται η ένταση με το tone; Αυτό μόνο ως μειονέκτημα το βλέπω που το διόρθωσε το modern wiring.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου