Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα,

  Εδώ και λίγο καιρό αποφάσισα να ασχοληθώ με το να μάθω να παίζω ηλεκτρική κιθάρα (ακόμα μαθαίνω τις χορδές και κάποια λίγα ακόρντα).

Έχω στην κατοχή μου μια Yamaha rs 320 που την πήρα μεταχειρισμένη από τις αγγελίες εδώ και μια καινούργια Epiphone SG Standard (που ήρθε στην κατοχή μου από σπόντα αλλά δεν θέλω να την δώσω). Η βασική κιθάρα που παίζω είναι η Yamaha (είναι λίγο πιο μεγάλο το πλάτος του μπάτσου και με βολεύει). 

Μου αρέσει το στυλ την Les Paul και προσανατολίζομαι στο να αγοράσω κάποια και θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό. Χρηματικά θέλω να είναι έως 700€, είτε καινούργια είτε κάποια καλή μεταχειρισμένη από τις αγγελίες. Αυτό που θέλω είναι να μην μπλέξω (έστω στην αρχή) με διάφορες μετατροπές, να έχει αρκετό πλάτος το μπράτσο, να έχει μεταπώληση σε περίπτωση που θέλω να την αλλάξω. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, geos3 είπε

Χρηματικά θέλω να είναι έως 700€

Καλώς ήρθες geos3

Τα αμιγώς κιθαριστικά θα σου τα πούνε οι κιθαρίστες. Εγώ θα σταθώ στο budget σου. Όταν λες LP μιλάμε για Gibson; Γιατί με 700 ευρώ είσαι (οριακά) για κάποια μεταχειρισμένη Studio. 

Αν πάλι μιλάμε για Epiphone ή κάτι άλλο οι επιλογές σου είναι πολύ περισσότερες. 

20 λεπτά πριν, geos3 είπε

να έχει μεταπώληση

Το μεταπώληση είθισται να σχετίζεται με το brand name που αναγράφεται στο headstock... To Gibson (ή το Fender) διαχρονικά κάνουν "γκελ" στον υποψήφιο αγοραστή. Όπως και το πόσο mainstream είναι το όργανο (εδώ βέβαια μιλάμε για LP, οπότε δεν τίθεται ζήτημα). Βέβαια αυτή είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα.   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Καλώς ήρθες geos3

Τα αμιγώς κιθαριστικά θα σου τα πούνε οι κιθαρίστες. Εγώ θα σταθώ στο budget σου. Όταν λες LP μιλάμε για Gibson; Γιατί με 700 ευρώ είσαι (οριακά) για κάποια μεταχειρισμένη Studio. 

Αν πάλι μιλάμε για Epiphone ή κάτι άλλο οι επιλογές σου είναι πολύ περισσότερες. 

Δεν κλείνω μόνο σε Gibson, εκτός και αν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά από τις άλλες εταιρείες, οπότε θα δω κατά πόσο μπορώ να ανεβάσω το budget. Μιας και λέμε για Gibson (χωρίς να ξεφύγουμε πολύ σε τιμή) πιο είναι ένα καλό μοντέλο που μπορώ να ψάχνω και σε τι χρήματα περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον φιλο.

Εάν θες πλατυ μπράτσο, θα πρέπει να πας σε slimtaper μπράτσο. Η κλασική epiphone standard (τη βρίσκεις μεταχειρισμενη με ~300 ευρώ)χει τέτοιο μπράτσο, αλλά έχει και κάποιες καινούριες με πιο λεπτό. 

 

Υπάρχουν οι vintage v100, με στενό και παχύ μπράτσο, και οι μεταχειρισμένες gibson studio, οι οποίες έχουν συνήθως στενό 50s μπράτσο.

 

Τσεκαρε και τις gretcsh g5220, g5320 κλπ. Έχουν ακόμα πιο πλατια ταστιέρα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και τις  Burny (είναι η κινέζικη εκδοχή των γιαπωνέζικων Fernandes). Δεν τις έχω αγγίξει αλλά έχω διαβάσει καλά reviews αν και Made in China.

https://leihinstrumente.com/Guitars/Electric-Guitars/Burny-RLG-55Z-HSB.html?FromLeihDe=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει κάποιες απαντήσεις για τις Gibson που έχουν αναρτηθεί κατά καιρούς, αλλά με μπερδεύουν ακόμη τα μοντέλα και οι διαφορές τους. Εκτός από το ξύλο και τους μαγνήτες τι άλλες βασικές διαφορές έχει πχ η Studio με την Classic, και εάν αξίζει να επενδύσει κάποιος σε κάτι πιο ακριβό με το δεδομένο ότι δεν θα την αλλάξει για αρκετό χρονικό διάστημα και για όλα τα άλλα που αναφέρω παραπάνω.  

Θα ήταν καλύτερο να κοιτάω για μια μεταχειρισμένη Gibson studio ή μια καινούργια πχ Vintage V100 ή Gretsch G5220 (μιας και αναφέρθηκαν αυτά τα μοντέλα πιο πάνω)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σηματάκι Gibson δίδει πολύ mojo, να ξέρεις, στην όλη φάση. Σαν όργανα, οι φτηνές gibson, είναι αρκετά καλά. 2-3 που έχω πιάσει παιζουν υπέροχα και εχουν πολύ καλύ αίσθηση στα χέρια. Άλλους τους χαλά η απουσία finish στις studio ή το "προβληματικό" φινίρισμα σε κάποιες tribute (προσωπικά, θεωρώ ότι δίδει παραπάνω mojo το ξεφτυσμα του λουστρου).

 

Πολύ καλές και οι V100. Αξίζουν κάθε ευρώ, από τα 400κάτι που κοστίζουν. Ποικιλία σε χρώματα και μαγνήτες. Όργανο για μια ζωή και αυτό. Βέβαια, όπως και οι gibson, έχουν στενό και παχύ λαιμό και όχι τον πλατύ που έθεσες ως βασική προϋπόθεση.

 

Γιαυτό και σου πρότεινα epi les paul standard (και standard pro), που έχουν slimtaper πλατύ λαιμό. Επίσης, πλατύ λαιμο έχουν και οι G52XX, οι οποίες είναι εκπληκτικές και πανέφορφες, αλλά δεν είναι les paul, ούτε στον ήχο, ούτε στα χειριστήρια και στον τρόπο που αυτά επιδρούν στον ήχο. Εχει άλλη φιλοσοφία.

 

Εάν σε βόλευε το παχύ, στενό μανίκι, θα σου πρότεινα v100 ή ακόμα (πολύ) καλύτερα prs se 245. Ανώτερο όργανο, κατ' εμέ, από όλα τα προαναφερθέντα. Σου προτείνω να δεις ξανά το θέμα μανίκι, και να δοκιμάσεις να παίξεις σε όποιο υποψήφιο μοντέλο μπορείς. Ενδεχομένως να καταλήξεις να μη σου αρέσει το slimtaper...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γράφεις για φαρδιά ταστιέρα, έχω να σου πω πως όλα συνηθίζονται...

 Όταν πήρα την fender Strat μου (μετά από Γκιμπσονοειδή κιθάρα) επειδή έχω χοντρά δάχτυλα και οι Φέντερ σχεδόν πάντα είχαν στενά μπράτσα,  στα ακόρντα πολλές φορές το κάτω μέρος των δαχτύλων μου έβρισκε στις από κάτω τους χορδές με αποτέλεσμα να χαλαστώ άσχημα.. Στο τέλος όμως το συνήθισα (μην φανταστείς.., 1-2 εβδομάδες ήταν) και μάλλον αυτό με έκανε πιο "καθαρό" κιθαρίστα..

 Οπότε, κατά την γνώμη μου, έχεις δυο επιλογές... Κιθάρα μάρκας με καλή μεταπώληση αλλά φτωχή σε look (Gibson studio) ή κιθάρα  "δεύτερου ονόματος" με look βαρύ πυροβολικού (Vintage ή Epiphone..).

 Στην δεύτερη περίπτωση με 150-200 Eu σε λίγο καιρό που θα μάθεις να παίζεις και να ακούς... αλλάζεις μαγνήτες και ηλεκτρικά και είσαι άρχοντας.

 Φυσικά σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα (10-12 χρόνια) θα πάρεις μια καλή Gibson που θα μπορείς πλέον να την εκτιμήσεις....

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

και οι Φέντερ σχεδόν πάντα είχαν στενά μπράτσα

 

Στρατ  = Φεντερ

Φεντερ ≠ Στρατ

 

Κοινώς, αυτό δεν ισχύει για τις περισσοτερες τελε. Έχουν πολύ πλατιά ταστιέρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Κοινώς, αυτό δεν ισχύει για τις περισσοτερες τελε. Έχουν πολύ πλατιά ταστιέρα.

Έχω παίξει με Tele Am special.. ίδιο μπράτσο, με Squier cv 50's.. πιο στενό και με Squier affinity.. απελπιστικά στενό!

 Τώρα για κάτι luxus, παλιές κ.τ.λ δεν ξέρω δεν απαντώ!

 

Edit: Γιώργο μιλάμε για πλάτος ταστιέρας και όχι για πάχος (ρόπαλο..)

 

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου