Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πλάτος είναι σχεδόν το ίδιο πχ στο 12ο τάστο (τώρα έκανα μετρήσεις). Αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά, όμως, είναι οι αποστάσεις των χορδών στη γέφυρα. Στη στρατ είναι πολύ πιο κοντά οι χορδές μεταξύ τους. Στις τελε, από Ε σε e οι αποσταση είναι 45mm, ενώ σε στρατ είναι 43mm. Αυτό δίδει την αίσθηση πιο πλατιάς ταστιέρας.

 

Πολύ πιο πλατιά ταστιέρα, σε σχέση με φεντερ, έχει η epi les paul std pro, η prs se cu24, και G5222. Επίσης, τα μετρησα μόλις. Πολύ στενό σε v100 και prs 245.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέτρο σύγκρισης που έχω είναι μόνο από τις 2 κιθάρες που προανέφερα και από αυτό κρίνω ότι με βολεύει το μεγαλύτερο πλάτος.  Μια φαρδιά ταστιέρα πόσο περίπου είναι σε εκατοστά? Ρωτάω για να την συγκρίνω με αυτές που έχω.

Το 'κακό' είναι ότι από αυτές που αναφέρθηκαν ελάχιστες υπάρχουν σε μαγαζιά ώστε να πάω να τις δω και να τις δοκιμάσω. Στα τυφλά είναι ρίσκο το πως θα μου κάτσει, οπότε θα προτιμούσα να υπάρχουν κάπου στην Αθήνα...

Φίλε cigaret13 (δεν ξέρω το όνομα σου) καταλαβαίνω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας αλλά λόγω υποχρεώσεων και διάφορα άλλα που βγαίνουν μέσα στην ημέρα, δεν έχω την πολυτέλεια να εξασκηθώ αρκετά οπότε μου παίρνει παραπάνω χρόνο... Όπως και να το κάνουμε παίζει ρόλο και η ηλικία :):):) και το ότι είναι κάτι προτόγνωρο για μένα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                      V100     epi lp std pro   g5222        strat/tele

  1o ταστο     35mm        35mm          35mm        35mm

15ο ταστο     45mm        46mm          46mm        44mm

 

H διαφορά είναι στο χιλιοστό, όπως βλέπεις. Περίμενα να είναι μεγαλύτερες οι διαφορές, αλλά τελικά δεν είναι.  Η ουσιαστική διαφορά, στην αίσθηση, δεν προέρχεται  τόσο από το χιλιοστο αυτό, αλλά από το σχήμα του μανικιού.  Ένας άλλος παράγοντας είναι το radius. Όσο πιο μεγάλο, αρα και πιο φλατ η ταστιέρα, τόσο σου διδει την αίσθηση του μεγαλύτερου πλάτους.

 

Γιαυτό, προτείνω να δοκιμάζεις πριν αγοράσεις, διότι ο παράγοντας "μανίκι" είναι το σημαντικότερο για το playbility. Στην ουσία αυτό δοκιμάζεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, geos3 είπε

 Φίλε cigaret13 (δεν ξέρω το όνομα σου) καταλαβαίνω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας αλλά λόγω υποχρεώσεων και διάφορα άλλα που βγαίνουν μέσα στην ημέρα, δεν έχω την πολυτέλεια να εξασκηθώ αρκετά οπότε μου παίρνει παραπάνω χρόνο... Όπως και να το κάνουμε παίζει ρόλο και η ηλικία :):):) και το ότι είναι κάτι προτόγνωρο για μένα...

Φώτης...

 Γιώργο ( ; ) τα έγραψα όλα αυτά έχοντας στο μυαλό μου ότι είσαι αρχάριος στο "άθλημα"...

Δεν είπε κανένας να εξασκείσαι 5-6 ώρες την ημέρα... στο κάτω κάτω (φαντάζομαι..) το χόμπι σου κάνεις!

Και επειδή ψιλοκατάλαβα ότι δεν είσαι και κάνα τζόβενο..😊, υπομονή και μην "πιάνεσαι" από λεπτομέρειες!  Πάρε μια κιθαρίτσα που σου κάνει "κάτι", πάρε και έναν καλό ενισχυτή (βασικός κρίκος στην αλυσίδα του ήχου σου!! ) και συνέχισε. 

 

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

                      V100     epi lp std pro   g5222        strat/tele

  1o ταστο     35mm        35mm          35mm        35mm

15ο ταστο     45mm        46mm          46mm        44mm

 

H διαφορά είναι στο χιλιοστό, όπως βλέπεις. Περίμενα να είναι μεγαλύτερες οι διαφορές, αλλά τελικά δεν είναι.  Η ουσιαστική διαφορά, στην αίσθηση, δεν προέρχεται  τόσο από το χιλιοστο αυτό, αλλά από το σχήμα του μανικιού.  Ένας άλλος παράγοντας είναι το radius. Όσο πιο μεγάλο, αρα και πιο φλατ η ταστιέρα, τόσο σου διδει την αίσθηση του μεγαλύτερου πλάτους.

 

Γιαυτό, προτείνω να δοκιμάζεις πριν αγοράσεις, διότι ο παράγοντας "μανίκι" είναι το σημαντικότερο για το playbility. Στην ουσία αυτό δοκιμάζεις.

Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στο κόπο φίλε μου (δεν ξέρω το όνομα σου) να μετρήσεις όλα αυτά. Πιο μετά θα μετρήσω και τις δικές μου να δω διαφορές. Όταν λες radius τι εννοείς?

 

Φώτη, για να περνάω την ώρα μου το κάνω και για να μάθω να παίζω τραγούδια που αγαπάω. Η πλάκα είναι ότι πριν 30 χρόνια πήγαινα τον αδερφό μου να μάθει κιθάρα, πιτσιρικάς τότε γύρω στα 10 και γκρίνιαζε γιατί πονούσαν τα δάχτυλα του από τις χορδές , και μετά από τόσα χρόνια μπήκα και εγώ στο τρυπάκι...

Ενισχυτές έχω 2 Fender αλλά σκέφτομαι να δώσω τον έναν και να πάρω έναν λαμπάτο... Ένα ένα όμως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geos3 είπε

Ενισχυτές έχω 2 Fender αλλά σκέφτομαι να δώσω τον έναν και να πάρω έναν λαμπάτο... Ένα ένα όμως...

Εάν ο ένας απ'τους δυο είναι ο Mustang μείνε με αυτόν, θα μάθεις και την λειτουργία των πεταλακίων και διάφορων ενισχυτών μέσω του fuse..

 Εάν όχι, για αρχή πάρε έναν modeling ενισχυτή για την ώρα. Καλοί οι λαμπάτοι, αλλά για αργότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, geos3 είπε

για να περνάω την ώρα μου το κάνω και για να μάθω να παίζω τραγούδια που αγαπάω

 

Αυτό κάνουμε όλοι. Και υπάρχουν και αρκετοί εδώ μεσα που το ξεκίνησαν σε μεγάλύτερη ηλικία.  Προχώρα γερά...

 

12 λεπτά πριν, geos3 είπε

Όταν λες radius τι εννοείς?

 

Radius είναι ένας αριθμός που μας δείχνει το πόσο κοίλη είναι η ταστιέρα της κιθάρας. Όσο μεγαλύτερος ο αριθμος, τόσο πιο ίσια είναι.

 

ofor8EG.thumb.png.8772458ef1c59cb2f1a0ddbb8cfe911b.pngfingerboard-radius-article-diagram-2x.thumb.jpg.31de215fc0fa1039c2615963437f2769.jpg

 

 

6 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Καλοί οι λαμπάτοι, αλλά για αργότερα..

 

Γιατί ρε να μην πάρει λαμπάτο? Γιατι να μην βαρά τη χορδή και γεμίζει ο χώρος πλούσιο, ζεστό και αρμονικό ήχο? Θα τον εμπνεύσει να βαρά πιο συχνά τις χορδές... 😁
 

 

 

 

Γιώργος και εγώ, όπως θα δεις ακριβώς από κάτω 😀

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γιατί ρε να μην πάρει λαμπάτο? Γιατι να μην βαρά τη χορδή και γεμίζει ο χώρος πλούσιο, ζεστό και αρμονικό ήχο? Θα τον εμπνεύσει να βαρά πιο συχνά τις χορδές... 😁

Σε τι εντάσεις...; 😉  Επειδή σε εσένα οι πιο κοντινοί γείτονες ζουν σε σπηλιές..(Μάταλα), δεν σημαίνει ότι όλοι έχουν αυτό το προσόν....

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις εντάσεις. Είτε κοιμούνται τα μωρά, είτε θέλω να προκαλέσω σεισμό 😀

Δεν είναι τόσο ο ήχος (αυτόν το "φέρνεις" και με ψηφιακό ενισχυτή), όσο η αίσθηση και η δυναμικότητα κατά το παίξιμο. Αυτό είναι ανεκτίμητο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου