Προς το περιεχόμενο

Σολο κιθάρας: Συντομο, ασυνήθιστο, αλλά... Καλό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο αγαπημένος μου κιθαρίστας με "περίεργα" solo ήταν πάντα ο Matt Bellamy, αλλά όσο μεγαλώνω τον εκτιμώ ακόμα περισσότερο. Ήταν δύσκολο να διαλέξω ένα, αλλά κατέληξα στο παρακάτω (ας με συγχωρέσει η επιτροπή για τη διάρκεια):

 

 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dogs ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, αλλά, δεν το είπα λόγω διάρκειας.

Μετά μου ήρθε αυτό μόνο και μόνο για το πως μπαίνει στο σόλο και είναι και 15" ακριβώς.

Απ'το 3:02

 

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να διευρύνουμε το θέμα ....

σόλο δεν κάνουν μόνο οι κιθάρες

 

ένα αγαπημένο μου

 

 

αλλά και φυσικά μια και μπήκαμε στο είδος

μόνο 15 δλ, λιτότατο, με απλό ήχο, καθαρό....ο Danny

 

 

 

και ένα ακόμα ιστορικό.

Ο Dr John είχε ηχογραφήσει το right place wrong time είχε αφήσει κενό για σόλο και έψαχνε ποιόν να παίξει, όταν βρήκε στο διάδρομο να βγαίνει από ένα άλλο σέσσιον τον David Spinozza. One take

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

To μινι σολακι του Les Claypool μετα το (κανονικο) σολο του LaLonde στο 3:06, τρομερο bookending, πραγματικα για τον π****ο, ευγε Primus. 
 

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ενα σολάκι που άκουσα πρόσφατα καθότι έπρεπε να το βγαλω για την μπαντα, και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, για την εποχή του, και το στυλ, νομίζω είναι παράξενο , και σίγουρα σαν τεχνική, καθότι δεν ειναι ούτε άρπισμα ούτε αρπέτζιο, θα έλεγα αρπετζιο πρώιμου στυλ, αλλά καλά παιγμένου. Ποσο καθαρά παίζει! 2:33

 

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και τόσο περίεργο, αλλά θεωρώ ότι σπάνια πολλές νότες βγάζουν τόσο ντέρτι και σπαραγμό, οπότε είπα να το βάλω (ξεκινάει στο 0:49)... 25 δευτερόλεπτα.

 

Μοναδικό (2:15)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου