Προς το περιεχόμενο

PRS ΑΛΛΑΓΗ ΧΟΡΔΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντελώς τυχαία σήμερα το απόγευμα κατέληξε στα χέρια μου μια PRS SE STANDARD 24. Εγώ χρόνια με Gibson Les Paul ποτέ δεν είχα θέμα με την αλλαγή χορδών.

Προσπάθησα να αλλάξω τις χορδές στη PRS και ζαλίστηκα. Δεν μπορώ να βγάλω τις χορδές από κάτω. Δεν μπορώ να δω τα χρωματιστά "μπαλάκια", ενώ έσπασε και μια χορδή στη γέφυρα και δεν λέει επίσης να βγει.  Σπρώχνω τη χορδή να βγει και δεν βγαίνει. Έψαξα κάποια βίντεο στο youtube, αλλά δεν με βοήθησαν.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για βγάλω τις παλιές και να βάλω τις καινούργιες χορδές σωστά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dixie είπε



Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για βγάλω τις παλιές και να βάλω τις καινούργιες χορδές σωστά;

 

Να γυρίσεις την κιθάρα ανάποδα, και να δεις 6 τρύπες που κάθε μια αντιστοιχεί σε μια χορδή.

Από εκεί τις βγάζεις, και εκεί τις βάζεις.

19 λεπτά πριν, Dixie είπε

Σπρώχνω τη χορδή να βγει και δεν βγαίνει.

 

 

 

Προς τα που την σπρώχνεις (ρωτάω μήπως και δεν κατάλαβα σωστά τι εννοείς)?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Να γυρίσεις την κιθάρα ανάποδα, και να δεις 6 τρύπες που κάθε μια αντιστοιχεί σε μια χορδή.

Από εκεί τις βγάζεις, και εκεί τις βάζεις.

Το έπραξα. Μάλιστα ξεβίδωσα και έβγαλα και το προστατευτικό πλαστικό. Τώρα βλέπω 3 ελατήρια, τις 6 τρύπες, αλλά βλέπω μόνο τις τρύπες, όχι το ball end της κάθε χορδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dixie είπε

Το έπραξα. Μάλιστα ξεβίδωσα και έβγαλα και το προστατευτικό πλαστικό. Τώρα βλέπω 3 ελατήρια, τις 6 τρύπες, αλλά βλέπω μόνο τις τρύπες, όχι το ball end της κάθε χορδής.

 

Από το internet ...

 

"for those who cannot pull the strings, use the hex screwer that comes with the guitar and try to push the string with it from above into the hole near saddles. It helped me when I ran into this problem"

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dixie είπε

Ωχ...μπλέξιμο

 

Νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Από το internet ...

 

"for those who cannot pull the strings, use the hex screwer that comes with the guitar and try to push the string with it from above into the hole near saddles. It helped me when I ran into this problem"

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Να γυρίσεις την κιθάρα ανάποδα, και να δεις 6 τρύπες που κάθε μια αντιστοιχεί σε μια χορδή.

Από εκεί τις βγάζεις, και εκεί τις βάζεις.

 

Προς τα που την σπρώχνεις (ρωτάω μήπως και δεν κατάλαβα σωστά τι εννοείς)?

 

IMG_20220505_233343.jpg

IMG_20220505_233233.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, πρεπει να πιέσεις τις χορδες από πάνω (όπως φαίνεται στη 2η φωτο σου) προς τα κάτω, ώστε να βγουν τα χρωματιστά μπαλάκια από τις 6 τρύπες του block που φαίνεται στην 1η φωτο.

Για να το κάνεις αυτό, πρέπει να έχεις ελεθερώσει τις χορδές από το headstock, κατά προτίμηση κόβοντας τις. Να θυμάσαι, ότι ο,τι δεν λύνεται... κόβεται....

 

Καμιά φορά στις λεπτές χορδές, όταν πιέζεις από πάνω για να βγάλεις το μπαλάκια από την τρύπα, η χορδή λυγίζει, το μπαλάκι είναι κάπως σφηνομένο μέσα και δε λέει να βγει. Στην περίπτωση αυτή, κόβεις ένα κομμάτι 10 πόντούς από μια παχιά χορδή (πχ Λα) και με αυτό πιέζεις (από πάνω) το μπαλάκι, σπρώχνοντάς το να βγει.

 

 

 

Δες 2.30 μέχρι 4.00

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου