Προς το περιεχόμενο

Με χτυπάει το ρεύμα ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Χτες με βάρεσε για πρώτη φορά το ρεύμα παίζοντας κιθάρα και εξακολουθεί να το κάνει κάτω από συγκεκριμένη συνθήκη.

 

Περιγράφω τον εξοπλισμό.

 

Fender Ultra Stratocaster σε  Βoss GX-100  σε Fender 5w  Champ από TubeDoctor.

 

Κρατάω την κιθάρα πάνω μου και παίζω για ζέσταμα. Μέχρι εδώ όλα καλά, χωρίς θόρυβο κλπ.

 

Στη συνέχεια πάω να ανοίξω στο Mac Guitar Pro για να δω do yo read me και πατάω δεξιά στο touch bar (εκεί είναι το power) και περνάει μέσα μου καλό ρεύμα.

 

Αφήνω το MAC και το χτύπημα σταματάει αλλά την άκουσα λιγουλάκι. Ξανακουμπάω το touch bar πεταχτά, ξαναχτυπάει το ρεύμα ελαφριά.

 

Ακουμπάω το σασί του Mac και το ρεύμα γουργουρίζει χωρίς να χτυπάει, απλά γαργαλάει πολύ ελαφριά.

 

Το Mac παίρνει ρεύμα από γειτονική πρίζα από την πρίζα που παίρνουν Boss & Champ.

 

Βγάζω το τροφοδοτικό του Mac και φυσικά δεν βαράει τίποτα.

 

Βγάζω Boss GX-100 και βάζω πεταλιέρα στον CHAMP και ο Mac συνεχίζει να βαράει.

 

Βγάζω και πεταλιέρα και CHAMP και συνδέω Positive Grid Spark και ο Mac δεν βαράει.

 

Tέλος και κατά την διάρκεια που γράφω το κείμενο αυτό, βγάζω το τροφοδοτικό του MAC και τον βάζω στο ίδιο πολύμπριζο με BOSS & CHAMP και δεν βαράει το ρεύμα στο σασί του MAC.

 

Συμπέρασμα δικό μου, οι δύο πρίζες δεν είναι σε φάση μεταξύ τους (όταν λέω φάση δεν εννοώ φάση ρεύματος, εννοώ ότι δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους :-) ) οπότε θα τα αφήσω όλα στο ίδιο πολύμπριζο.

 

Εϊναι φυσιολογικά όλα τα παραπάνω? Πρέπει να τσεκάρω κάτι?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vale Rossi είπε

.

 

 

Εϊναι φυσιολογικά όλα τα παραπάνω? Πρέπει να τσεκάρω κάτι?

 

 

 

 

 

 

όχι ρε συ, το πολύ πολύ να πάθεις ηλεκτροπληξία ή να πάρεις φωτιά ή να σου καεί κάτι από τις συσκευές, ή μερικά από αυτά ταυτόχρονα.

 

 Φέρε ηλεκτρολόγο να δει τις συσκευές για διαρροές στα τροφοδοτικά, τα πολύπριζα τη γείωση στις πρίζες, στο σπίτι κλπ. , έναν καλό να σου πει. να τα μετρήσει.

 

 Μην παίζεις με αυτά.

 Φιλικά.

 cos_dr🖖

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έβαζες τελεκάστερ, που έχει πιο πολύ ξύλο, δεν θα είχες θέμα  😅

 

Όπως λεει και ο Κώστας, μην κάνεις κάνεις πειράματα με αυτά. Υπάρχει θέμα ηλεκτρολογικό και θέλει τον ειδικό του. Προσοχή...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εάν έβαζες τελεκάστερ, που έχει πιο πολύ ξύλο, δεν θα είχες θέμα  😅

 

Όπως λεει και ο Κώστας, μην κάνεις κάνεις πειράματα με αυτά. Υπάρχει θέμα ηλεκτρολογικό και θέλει τον ειδικό του. Προσοχή...

 

Πλάκα πλάκα, αυτή την αλλαγή δεν την έκανα.

 

Αύριο θα δω με την Telecaster Ultra μου 😀 αν κάνει το ίδιο.

 

Σ ευχαριστώ για την ιδέα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

 

Αύριο θα δω με την Telecaster Ultra μου 😀 αν κάνει το ίδιο.

 

 

Με δυο πράγματα δεν παίζουμε.

Με το ρεύμα και τις tele.

 

ΠΡΟΣΕΧΕ!

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μίλησα με τον φίλο ηλεκτρονικό που φτιάξαμε τον ενισχυτή.

 

Ισχυρίζεται, και τον πιστεύω, ότι η γείωση του ενισχυτή είναι καλύτερη συγκριτικά με την  πολύ χαμηλή γείωση που έχουν τα τροφοδοτικά των Laptop.

 

Έτσι το ρεύμα όταν ακουμπάω το laptop και κρατάω κιθάρα προτιμά να περάσει μέσω εμού και της κιθάρας προς την γείωση του ενισχυτή.

 

Τώρα αν κάποιος έχει λαμπάτο ενισχυτή και mac ( λεω mac γιατί είναι όλος από αλουμίνιο οπότε όπου και να ακουμπήσεις τρως λίγο ρεύμα) και θέλει να κάνει την δοκιμή, ας συνδέσει σε διαφορετικές πρίζες ενισχυτή και Mac και ακουμπώντας το mac να μας πει αν περνάει ρεύμα μέσα του.  (ΔΟΚΙΜΆΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ και με προσοχή)!!! Ακουμπάμε ελαφρά και πεταχτά ΔΕΝ πιάνουμε με όλη μας την παλάμη να δούμε τι γίνεται 😀

 

Εχω την αίσθηση ότι ο Mac μου σε πολλές περιπτώσεις (δηλαδή σε πολλές και διαφορετικές πρίζες σε σπίτι ή γραφείο) μου έβγαζε ένα γουργουρητό όταν ακούμπαγες το δάχτυλο στο σασί , πράγμα που σημαίνει ότι έχει μια μικρο-διαρροή μέσα του που σε συνδιασμό με την όδευση μέσω της κιθάρας στον ενισχυτή γίνεται έντονα αντιληπτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

Λοιπόν, μίλησα με τον φίλο ηλεκτρονικό που φτιάξαμε τον ενισχυτή.

 

Ισχυρίζεται, και τον πιστεύω, ότι η γείωση του ενισχυτή είναι καλύτερη συγκριτικά με την  πολύ χαμηλή γείωση που έχουν τα τροφοδοτικά των Laptop.

 

Έτσι το ρεύμα όταν ακουμπάω το laptop και κρατάω κιθάρα προτιμά να περάσει μέσω εμού και της κιθάρας προς την γείωση του ενισχυτή.

 

Τώρα αν κάποιος έχει λαμπάτο ενισχυτή και mac ( λεω mac γιατί είναι όλος από αλουμίνιο οπότε όπου και να ακουμπήσεις τρως λίγο ρεύμα) και θέλει να κάνει την δοκιμή, ας συνδέσει σε διαφορετικές πρίζες ενισχυτή και Mac και ακουμπώντας το mac να μας πει αν περνάει ρεύμα μέσα του.  (ΔΟΚΙΜΆΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ και με προσοχή)!!! Ακουμπάμε ελαφρά και πεταχτά ΔΕΝ πιάνουμε με όλη μας την παλάμη να δούμε τι γίνεται 😀

 

Εχω την αίσθηση ότι ο Mac μου σε πολλές περιπτώσεις (δηλαδή σε πολλές και διαφορετικές πρίζες σε σπίτι ή γραφείο) μου έβγαζε ένα γουργουρητό όταν ακούμπαγες το δάχτυλο στο σασί , πράγμα που σημαίνει ότι έχει μια μικρο-διαρροή μέσα του που σε συνδιασμό με την όδευση μέσω της κιθάρας στον ενισχυτή γίνεται έντονα αντιληπτή.

 

 

 

Αφήστε τις δοκιμές όσοι θα θέλατε. Το δοκίμασα με άλλο macbook pro και το πέρασμα του ρεύματος είναι το ίδιο αισθητό.

 

Χωρίς την σύνδεση με την κιθάρα και τον ενισχυτή, το έτερο laptop, περνώντας το δάχτυλο επάνω στο αλουμινένιο σασί του σε γαργαλάει ευχάριστα.

 

Μόλις πιάσεις κιθάρα έρχεται το δυνατό ανυπόφορο γαργάλημα!

 

Δοκιμές τέλος. Θα ζήσω με αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

 

Αφήστε τις δοκιμές όσοι θα θέλατε. Το δοκίμασα με άλλο macbook pro και το πέρασμα του ρεύματος είναι το ίδιο αισθητό.

 

Χωρίς την σύνδεση με την κιθάρα και τον ενισχυτή, το έτερο laptop, περνώντας το δάχτυλο επάνω στο αλουμινένιο σασί του σε γαργαλάει ευχάριστα.

 

Μόλις πιάσεις κιθάρα έρχεται το δυνατό ανυπόφορο γαργάλημα!

 

Δοκιμές τέλος. Θα ζήσω με αυτό.

 

 

 

Μια τελευταία δοκιμή κάνε. Πάρε τον mac και τον ενισχυτή και δοκίμασε σε άλλο κτίριο. Εάν και εκει σε γαργαλα, τότε φταίει ο ενισχυτής. Εάν δεν σε γαργαλα, φταίει το ρευμα του σπιτιού σου.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου