Προς το περιεχόμενο

Μερικές σκέψεις πάνω στα κανάλια του Youtube με μουσικό περιεχόμενο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
21 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Επίσης, δεν θα μάθεις τίποτε περισσότερο από όσα θα μάθαινες από την τηλεόραση. Επιφανειακά ναι, ουσιαστικά όμως όχι.

 

Σοβαρολογείς, ή το γράφεις για να ξαναζωντανέψει το θέμα; Γιατί αν θεωρείς ότι μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο στην τηλεόραση και ΔΩΡΕΑΝ, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

 

Τον κάθε τυχάρπαστο guitar gear reviewer μπορεί και να τον βρεις σαν vibe στην τηλεόραση, αλλά σίγουρα όχι για guitar related content.

 

Ελπίζω να μη κατάλαβα τι θες να πεις.

 

21 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Το Youtube είναι ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. Αυτό απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις. Απλά είναι λίγο πιο και καλά προσωποποιημένο στα ενδιαφέροντά σου, αλλά πάλι ότι θέλει ΑΥΤΟ θα δεις. Όπως θα τρως στη μάπα πχ το....ΜΟΥΤΣΙΝΑ έτσι θα τρως και τον ΜΠΕΑΤΟ κι ας τα είπε όλα όσα είχε πραγματικά να πει σε ένα χρόνο.

 

Ότι ο Beato έχει ουσιαστικό content για ένα χρόνο; Θεωρείς δηλαδή ότι τα μαθήματα θεωρίας, αρμονίας, film scoring, παραγωγής, αλλά και οι συνεντεύξεις με μουσικούς που δε θα τους καλούσε κανένα τηλεοπτικό κανάλι, είναι κάτι που έχει καλύψει σε ένα χρόνο και από τότε επαναλαμβάνεται απλά για το χρήμα;

 

Αλήθεια ελπίζω να μην καταλαβαίνω καλά.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Σοβαρολογείς, ή το γράφεις για να ξαναζωντανέψει το θέμα; Γιατί αν θεωρείς ότι μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο στην τηλεόραση και ΔΩΡΕΑΝ, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

 

Τον κάθε τυχάρπαστο guitar gear reviewer μπορεί και να τον βρεις σαν vibe στην τηλεόραση, αλλά σίγουρα όχι για guitar related content.

 

Ελπίζω να μη κατάλαβα τι θες να πεις.

 

 

Ότι ο Beato έχει ουσιαστικό content για ένα χρόνο; Θεωρείς δηλαδή ότι τα μαθήματα θεωρίας, αρμονίας, film scoring, παραγωγής, αλλά και οι συνεντεύξεις με μουσικούς που δε θα τους καλούσε κανένα κανάλι, είναι κάτι που έχει καλύψει σε ένα χρόνο και από τότε επαναλαμβάνεται απλά για το χρήμα;

 

Αλήθεια ελπίζω να μην καταλαβαίνω καλά.

 

Αυτό που εννοώ είναι πως αυτά δεν είναι μαθήματα. Είναι τηλεόραση με σκοπό την τηλεθέαση και κατ επέκταση διαφήμιση.

 

Αν αναλογιστείς τις χιλιάδες ώρες που έχεις (έχουμε) περάσει βλέποντάς τα και πόσα θα μάθαινες εάν είχες ξοδέψει τις ίδιες ώρες σε ένα ωδείο/σχολή/πανεπιστήμιο.

 

Και φυσικά εξαρτάται και από το mood του θεατή. Το 99% βλέπουμε Youtube για αναψυχή (παθητικά σαν την τηλεόραση δηλαδή, ασχέτως αν έχεις την ψευδαίσθηση πως εσύ επέλεξες τι θα δεις). Η πραγματική γνώση / μόρφωση / εξειδίκευση δεν επιτυγχάνεται έτσι. Άλλο πληροφορία και άλλο μόρφωση / γνώση.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άρα δε συζητάμε το ίδιο πράγμα. Εγώ συζητάω την ίδια την πλατφόρμα, εσύ συζητάς τι κάνεις εσύ και ο μέσος (κατά τη δική σου ερμηνεία) ακροατής. Ακόμα και 99% να είναι το νούμερο, δεν είναι ευθύνη της πλατφόρμας ή του content creator, αλλά του ακροατή.

 

Ναι, υπάρχουν φορές που θα ανοίξω να δω μια συνέντευξη ή μια ιστορική αναδρομή σε κάτι ενώ τρώω, ή ξεκουράζομαι. Υπάρχουν και φορές που ανοίγω κάτι σαν το παραπάνω που έστειλα και κρατάω σημειώσεις, κάνω τις ασκήσεις που προτείνουν, προσπαθώ να εφαρμόσω όσα συζητιούνται στο βίντεο σε δικές μου συνθέσεις, κλπ.

 

Και μιας και πιάσαμε τα τσουβαλιάσματα, έχοντας περάσει από ωδεία, ιδιαιτεράδες και όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες, λέω ξεκάθαρα πως χίλιες φορές να κρατάω ένα τεφτέρι και να βλέπω Beato/Belkin, παρά να πάω στο Χ-Ψ random ωδείο και να ακούω τον κάθε τυχαίο. Μία αναζήτηση να κάνει κανείς εδώ μέσα σε μηνύματα αρχάριων, θα δει πως οι περισσότεροι έρχονται εδώ και ρωτάνε πράγματα μετά από αρνητικές εμπειρίες σε ωδεία.

 

Δεν τα γράφω αυτά για υποτιμήσω κανέναν και κανένα εκπαιδευτικό ίδρυμα, αλλά το ωδείο δεν είναι πανάκεια, ο δάσκαλος στο σπίτι δεν είναι πανάκεια. Το ότι δημιουργούν ένα περιβάλλον που θα στρωθείς να διαβάσεις είναι σίγουρα μεγάλο συν, αλλά μετά από μια ηλικία καλό θα ήταν να μην τα χρειαζόμαστε αυτά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Άρα δε συζητάμε το ίδιο πράγμα. Εγώ συζητάω την ίδια την πλατφόρμα, εσύ συζητάς τι κάνεις εσύ και ο μέσος (κατά τη δική σου ερμηνεία) ακροατής. Ακόμα και 99% να είναι το νούμερο, δεν είναι ευθύνη της πλατφόρμας ή του content creator, αλλά του ακροατή.

 

Ναι, υπάρχουν φορές που θα ανοίξω να δω μια συνέντευξη ή μια ιστορική αναδρομή σε κάτι ενώ τρώω, ή ξεκουράζομαι. Υπάρχουν και φορές που ανοίγω κάτι σαν το παραπάνω που έστειλα και κρατάω σημειώσεις, κάνω τις ασκήσεις που προτείνουν, προσπαθώ να εφαρμόσω όσα συζητιούνται στο βίντεο σε δικές μου συνθέσεις, κλπ.

 

Και μιας και πιάσαμε τα τσουβαλιάσματα, έχοντας περάσει από ωδεία, ιδιαιτεράδες και όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες, λέω ξεκάθαρα πως χίλιες φορές να κρατάω ένα τεφτέρι και να βλέπω Beato/Belkin, παρά να πάω στο Χ-Ψ random ωδείο και να ακούω τον κάθε τυχαίο. Μία αναζήτηση να κάνει κανείς εδώ μέσα σε μηνύματα αρχάριων, θα δει πως οι περισσότεροι έρχονται εδώ και ρωτάνε πράγματα μετά από αρνητικές εμπειρίες σε ωδεία.

 

Δεν τα γράφω αυτά για υποτιμήσω κανέναν και κανένα εκπαιδευτικό ίδρυμα, αλλά το ωδείο δεν είναι πανάκεια, ο δάσκαλος στο σπίτι δεν είναι πανάκεια. Το ότι δημιουργούν ένα περιβάλλον που θα στρωθείς να διαβάσεις είναι σίγουρα μεγάλο συν, αλλά μετά από μια ηλικία καλό θα ήταν να μην τα χρειαζόμαστε αυτά.

 

Εντάξει, μόλις πάρεις το πτυχίο αρμονίας από το Youtube πήγαινε να διδάξεις σε κανένα ωδείο που δεν τα λένε καλά. Για να μάθουν δηλαδή 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, JimmyPap είπε

 

Εντάξει, μόλις πάρεις το πτυχίο αρμονίας από το Youtube πήγαινε να διδάξεις σε κανένα ωδείο που δεν τα λένε καλά. Για να μάθουν δηλαδή 🤣

 

Αν απ'όλα όσα έγραψα κατάλαβες αυτό, τότε όντως σηκώνω τα χέρια ψηλά. 🙃

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Το Youtube είναι ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

 

Επίσης, δεν θα μάθεις τίποτε περισσότερο από όσα θα μάθαινες από την τηλεόραση. Επιφανειακά ναι, ουσιαστικά όμως όχι.


Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ.

 

1ον το Youtube δεν είναι τηλεόραση, μόνο και μόνο γιατί δεν είναι 100% ελεγχόμενο όπως αυτή. στην τηλεόραση υπάρχουν οι καναλάρχες, μάνατζερς, ΕΣΡ, και άλλοι τόσοι που ελέγχουν σε αηδιαστικό βαθμό τα πάντα πριν προβληθούν. Ναι οκ και στο YouTube, μπορεί να αναφερθεί ακραίο περιεχόμενο, ή να κρυφτεί λόγω αλγορίθμου, αλλά υπάρχει, είναι ανοιχτό, δωρεάν και προσβάσιμο, σε όλους και χωρίς να ελέγχουν το χρήστη.

 

Και εκεί έρχομαι να διαφωνίσω στο επόμενο που λες, ότι δε θα μάθεις κάτι παραπάνω από την τηλεόραση. Αυτά τα κρυμμένα διαμάντια είναι φτιαγμένα από ανθρώπους που λατρεύουν την τέχνη τους, είτε αυτό είναι η μουσική, είτε επιστήμη, κτλ. Προφανώς υπάρχουν και σκουπίδια, αλλά υπάρχουν και διαμάντια. Μη τα βάζουμε ολα σε ένα σακί. Εγώ κατάφερα να γίνω επαγγελματίας εικονογράφος μέσα σε 2 χρόνια μόνο μέσω του YouTube, και δεν είχα ιδέα πώς να ζωγραφίζω μια απλή γραμμή. Άλλοι έχουν καταφέρει περισσότερα. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Το YouTube, τα σόσιαλ, και οτιδήποτε υπάρχει εκεί έξω, είναι εργαλεία. Όπως λέει και ο Bill, σημασία έχει το πώς τα χρησιμοποιείς. Και το σφυρί, και το μαχαίρι εργαλεία είναι, για να κάνουν τη δουλειά μας πιο εύκολη. Το αν θα διαλέξεις να σφυροκοπίσεις μια πρόκα ή ένα κεφάλι, είναι στο χέρι του καθένα, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Εγώ κατάφερα να γίνω επαγγελματίας εικονογράφος μέσα σε 2 χρόνια μόνο μέσω του YouTube, και δεν είχα ιδέα πώς να ζωγραφίζω μια απλή γραμμή. Άλλοι έχουν καταφέρει περισσότερα. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

 

Ειλικρινά θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για αυτό. Εννοείς πως αποκλειστικά μέσω του Youtube (χωρίς άλλες πηγές / μαθήματα / courses κλπ) πέτυχες από το μηδέν να μπορείς να αμείβεσαι έναν μισθό που να μπορεί να θρέψει μια μέση ελληνική οικογένεια?

 

Κι επίσης παραδείγματα από τους άλλους που κατάφεραν περισσότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JimmyPap είπε

Ειλικρινά θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα για αυτό. Εννοείς πως αποκλειστικά μέσω του Youtube (χωρίς άλλες πηγές / μαθήματα / courses κλπ) πέτυχες από το μηδέν να μπορείς να αμείβεσαι έναν μισθό που να μπορεί να θρέψει μια μέση ελληνική οικογένεια?

 

Κι επίσης παραδείγματα από τους άλλους που κατάφεραν περισσότερα?

 

Ήμουν 25 χρονών, είχα μόλις πάρει πτυχίο Οικονομικών, και αποφάσισα να το κορνιζάρω και να το ξεχάσω.

Επειδή όμως ζούσα σε ένα πολύ φτωχό περιβάλλον, έπρεπε κάτι να κάνω. Είχα ένα φίλο από Ρουμανία που δούλευε στο gaming industry σαν animator. Ζήλευα και είπα, τι θα μπορούσα να κάνω στο gaming? Να ζωγραφίζω ίσως? Ε μου τη βίδωσε και είπα θα το πάω επαγγελματικά όσο πιο γρήγορα γίνεται.

 

Ξεκίνησα από το απόλυτο μηδέν, δεν ήξερα πραγματικά ούτε ένα stick figure να κάνω. Τα γράμματά μου ήταν (και ακόμα είναι) χειρότερα από γιατρού, δε μπορούσα να τραβίξω μια ίσια γραμμή. Δεν είχα ποτέ το "χέρι" που λένε, ούτε ζωγράφιζα μανιωδώς μικρός. Το μόνο που είχα ήταν ο υπολογίστής μου, αλλά έπρεπε επιτέλους να ανεξαρτητοποιηθώ, όσο πιο γρήγορα γινόταν, οπότε ήταν μια διέξοδος στο να γίνω αυτόνομος. Πίεσα τον εαυτό μου να γίνει σχεδόν full-time μαθητής, μέσω YouTube, ναι.

 

Μέσα από συγκεκριμένα κανάλια που ανέβαζαν 100% μαθητικό περιεχόμενο, καλύτερο από αυτά που μπορεί να συναντίσει κάποιος σε ιδιωτικές σχολές και πανεπιστήμια. Κάποιοι ήταν και καθηγητές. Θα έλεγα κατά 90% ήταν μέσω YouTube. Αφήνω ένα 10% για συμβουλές που πήρα αρκετά αργότερα από δω και από κει, συν κάποια φανταστικά ebooks που διάβασα, αλλά ακόμα και αυτό το 10% θα ήταν άχρηστο αν δεν υπήρχε κάποιος να μου μάθει πώς να αξιωποιώ όλες τις υπόλοιπες πηγές που συναντώ. Τo YouTube όμως ήταν αυτό που έκανε όλη την πραγματικη δουλειά.

 

Και όλα αυτά τα έκανα δωρεάν. Δε πλήρωσα ποτέ ούτε ένα ευρώ. Δεν είχα καν χρήματα. Προγράμματα, και ebooks τα κατέβαζα πειρατικά, γιατί με το ζόρι είχαμε χρήματα για φαγητό. Γι αυτό και τα πρώτα χρήματα που έβγαλα σαν εικονογράφος τα έκανα donate σε αυτόν που εγώ αποκαλούσα "καθηγητή" μου, που ήταν ένας τύπος που ανέβαζε ταπεινά βιντεάκια στο YouTube. Θυμάμαι είχα ζητήσει από τον πελάτη μου 150 δολάρια, και μου έδωσε 170 γιατί του άρεσε πολύ, και τα έκανα όλα donate.

 

Το εισόδημα τους πρώτους μήνες δεν ήταν τεράστιο φυσικά, αλλά δεν είχα το κοινό ακόμα. Το επίπεδό μου ήταν (και ίσως είναι ακόμα) πολύ πάνω από άλλους που εβγάζουν χιλιάδες ευρώ. Η εικονογράφηση είναι ακριβοπληρωμένο επάγγελμα, γιατί δεν εξαρτάσαι από το ελλαδιστάν. Ένας καλός εικονογράφος μπορεί να βγάζει άνετα 3-5 χιλιάρικα το μήνα. Εγώ χρέωνα μέχρι 300 ευρώ το κομμάτι, γιατί τα είχα ανάγκη και ήθελα να είμαι ανταγωνιστικός, αλλά θα μπορούσα να χρεώνω 600-1000, κάτι που το φτιάχνω μέσα σε μια βδομάδα το πολύ.

 

Ξεκίνησα Απρίλη του 2015, και αποφάσισα να σταματήσω Οκτώβρη του 18, γιατί κατάλαβα ότι πίεσα τον εαυτό πολύ για κάτι που εν τέλει δεν μου άρεσε πραγματικά, δε το απολάμβανα. Γι αυτό και γύρισα πίσω στη μουσική. Παρ΄όλα αυτά, επειδή είχα πάλι ανάγκη χρήματα, το 2020 από σπόντα ξεκίνησα να δουλεύω σαν γραφίστας σε μεγάλη εταιρεία εδώ στην Αθήνα, και βγάζω πολύ καλά χρήματα. Θα μπορούσα άνετα να υποστηρίξω μια οικογένεια, και φαντάσου δουλεύω μόνο 2 χρόνια, που να δούλευα 10.

 

Σε περίπτωση που είσαι περίεργος, εδώ είναι κάποια από τα κομμάτια που έκανα:
https://www.artstation.com/nunbul

 

Όσο δουλεύω στην εταιρεία, παλεύω να κυνηγήσω επαγγελματικά τη μουσική σύνθεση. Ακόμα και σε αυτό τον κλάδο έχω μάθε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλά πράγματα μέσω του YouTube, ειδικά αν μιλάμε για τεχνικά θέματα, όπως μείξη, παραγωγή και διαχείριση DAW, vst, κτλ. Ήξερα μουσική θεωρία επειδή πήγα σε μουσικό γυμνάσιο-λύκειο, αλλά για όλα τα υπόλοιπα δεν είχα ιδέα. Πού τα έμαθα? 100% YouTube.

 

Μη κατηγορούμε τα εργαλεία. Δεν φταίνε ποτέ αυτά. Οι άνθρωποι φταίνε, για όλα.

 

Τώρα για παραδείγματα για άλλους που ίσως να κατάφεραν περισσότερα, θυμάμαι υπήρχαν ολόκληρα groups που έβαζαν στόχους τα 2 χρόνια και μοιραζόντουσαν το progress τους σε facebook groups, reddit, discord servers και άλλες πλατφόρμες. Αν ακούσεις για κάποιον νεο-αυτοδίδακτο καλλιτέχνη, να είσαι σίγουρος ότι το YouTube έχει παίξει μεγάλο ρόλο.

 

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Ήμουν 25 χρονών, είχα μόλις πάρει πτυχίο Οικονομικών, και αποφάσισα να το κορνιζάρω και να το ξεχάσω.

Επειδή όμως ζούσα σε ένα πολύ φτωχό περιβάλλον, έπρεπε κάτι να κάνω. Είχα ένα φίλο από Ρουμανία που δούλευε στο gaming industry σαν animator. Ζήλευα και είπα, τι θα μπορούσα να κάνω στο gaming? Να ζωγραφίζω ίσως? Ε μου τη βίδωσε και είπα θα το πάω επαγγελματικά όσο πιο γρήγορα γίνεται.

 

Ξεκίνησα από το απόλυτο μηδέν, δεν ήξερα πραγματικά ούτε ένα stick figure να κάνω. Τα γράμματά μου ήταν (και ακόμα είναι) χειρότερα από γιατρού, δε μπορούσα να τραβίξω μια ίσια γραμμή. Δεν είχα ποτέ το "χέρι" που λένε, ούτε ζωγράφιζα μανιωδώς μικρός. Το μόνο που είχα ήταν ο υπολογίστής μου, αλλά έπρεπε επιτέλους να ανεξαρτητοποιηθώ, όσο πιο γρήγορα γινόταν, οπότε ήταν μια διέξοδος στο να γίνω αυτόνομος. Πίεσα τον εαυτό μου να γίνει σχεδόν full-time μαθητής, μέσω YouTube, ναι.

 

Μέσα από συγκεκριμένα κανάλια που ανέβαζαν 100% μαθητικό περιεχόμενο, καλύτερο από αυτά που μπορεί να συναντίσει κάποιος σε ιδιωτικές σχολές και πανεπιστήμια. Κάποιοι ήταν και καθηγητές. Θα έλεγα κατά 90% ήταν μέσω YouTube. Αφήνω ένα 10% για συμβουλές που πήρα αρκετά αργότερα από δω και από κει, συν κάποια φανταστικά ebooks που διάβασα, αλλά ακόμα και αυτό το 10% θα ήταν άχρηστο αν δεν υπήρχε κάποιος να μου μάθει πώς να αξιωποιώ όλες τις υπόλοιπες πηγές που συναντώ. Τo YouTube όμως ήταν αυτό που έκανε όλη την πραγματικη δουλειά.

 

Και όλα αυτά τα έκανα δωρεάν. Δε πλήρωσα ποτέ ούτε ένα ευρώ. Δεν είχα καν χρήματα. Προγράμματα, και ebooks τα κατέβαζα πειρατικά, γιατί με το ζόρι είχαμε χρήματα για φαγητό. Γι αυτό και τα πρώτα χρήματα που έβγαλα σαν εικονογράφος τα έκανα donate σε αυτόν που εγώ αποκαλούσα "καθηγητή" μου, που ήταν ένας τύπος που ανέβαζε ταπεινά βιντεάκια στο YouTube. Θυμάμαι είχα ζητήσει από τον πελάτη μου 150 δολάρια, και μου έδωσε 170 γιατί του άρεσε πολύ, και τα έκανα όλα donate.

 

Το εισόδημα τους πρώτους μήνες δεν ήταν τεράστιο φυσικά, αλλά δεν είχα το κοινό ακόμα. Το επίπεδό μου ήταν (και ίσως είναι ακόμα) πολύ πάνω από άλλους που εβγάζουν χιλιάδες ευρώ. Η εικονογράφηση είναι ακριβοπληρωμένο επάγγελμα, γιατί δεν εξαρτάσαι από το ελλαδιστάν. Ένας καλός εικονογράφος μπορεί να βγάζει άνετα 3-5 χιλιάρικα το μήνα. Εγώ χρέωνα μέχρι 300 ευρώ το κομμάτι, γιατί τα είχα ανάγκη και ήθελα να είμαι ανταγωνιστικός, αλλά θα μπορούσα να χρεώνω 600-1000, κάτι που το φτιάχνω μέσα σε μια βδομάδα το πολύ.

 

Ξεκίνησα Απρίλη του 2015, και αποφάσισα να σταματήσω Οκτώβρη του 18, γιατί κατάλαβα ότι πίεσα τον εαυτό πολύ για κάτι που εν τέλει δεν μου άρεσε πραγματικά, δε το απολάμβανα. Γι αυτό και γύρισα πίσω στη μουσική. Παρ΄όλα αυτά, επειδή είχα πάλι ανάγκη χρήματα, το 2020 από σπόντα ξεκίνησα να δουλεύω σαν γραφίστας σε μεγάλη εταιρεία εδώ στην Αθήνα, και βγάζω πολύ καλά χρήματα. Θα μπορούσα άνετα να υποστηρίξω μια οικογένεια, και φαντάσου δουλεύω μόνο 2 χρόνια, που να δούλευα 10.

 

Σε περίπτωση που είσαι περίεργος, εδώ είναι κάποια από τα κομμάτια που έκανα:
https://www.artstation.com/nunbul

 

Όσο δουλεύω στην εταιρεία, παλεύω να κυνηγήσω επαγγελματικά τη μουσική σύνθεση. Ακόμα και σε αυτό τον κλάδο έχω μάθε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλά πράγματα μέσω του YouTube, ειδικά αν μιλάμε για τεχνικά θέματα, όπως μείξη, παραγωγή και διαχείριση DAW, vst, κτλ. Ήξερα μουσική θεωρία επειδή πήγα σε μουσικό γυμνάσιο-λύκειο, αλλά για όλα τα υπόλοιπα δεν είχα ιδέα. Πού τα έμαθα? 100% YouTube.

 

Μη κατηγορούμε τα εργαλεία. Δεν φταίνε ποτέ αυτά. Οι άνθρωποι φταίνε, για όλα.

 

Τώρα για παραδείγματα για άλλους που ίσως να κατάφεραν περισσότερα, θυμάμαι υπήρχαν ολόκληρα groups που έβαζαν στόχους τα 2 χρόνια και μοιραζόντουσαν το progress τους σε facebook groups, reddit, discord servers και άλλες πλατφόρμες. Αν ακούσεις για κάποιον νεο-αυτοδίδακτο καλλιτέχνη, να είσαι σίγουρος ότι το YouTube έχει παίξει μεγάλο ρόλο.

 

 

Εντυπωσιακό ομολογουμένως. Και δεν έχω πρόβλημα να αναθεωρήσω.

 

Προφανώς είσαι μεγάλη εξαίρεση εάν κατάφερες να κάνεις master ένα γνωστικό αντικείμενο αποκλειστικά από YT και μπράβο. Ή ίσως παίζει ρόλο το ότι είχες απεριόριστο χρόνο. 

 

Κι αυτό διότι ως γνωστόν, όταν ψάχνεις για κάτι ο αλγόριθμος σου φέρνει τα "δημοφιλέστερα" αποτελέσματα με βάση τα analytics που μετράει (διάρκεια παρακολούθησης, ποσότητα engagements, προβολές), τα οποία φυσικά είναι ένα ελάχιστο κλάσμα των άπειρων διαθέσιμων βίντεο που δε θα δεις ποτέ, ενώ είναι πιθανώς πιο σχετικά (ή εξίσου) με αυτό που αναζήτησες. 

 

Φαντάσου στο σχολείο ή το πανεπιστήμιο να είχες καθηγητή τον πιο δημοφιλή, και όχι αυτόν που ακολουθεί σωστά το πρόγραμμα. Όλοι θα προτιμούσαν αυτόν που θα έβαζε ταινίες στην ώρα του μαθήματος από αυτόν που θα δίδασκε πραγματικά. 

 

Μπράβο και πάλι πάντως.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προ αμνημονεύτων ετών και βάλε, υπήρχε ένα πολύ ωραίο και υψηλής αισθητικής κανάλι το sevenX, που έβαζε ωραία πράγματα,monty python, κλασσικές ταινίες στυλ Ποτέμκιν, Μισαλλοδοξία κλπ, τη Μαλβίνα στα ντουζένια της και τέτοια.

 

 Παράλληλα υπήρχε και το ΙΤΑ8 που έβαζε τσόντες και διαφημίσεις για ψησταριές.

 

 Τι από τα δύο εννοούμε λοιπόν ως τηλεόραση; Και στο youtube οι διαφορές και οι ποικιλία του περιεχομένου είναι ακόμα μεγαλύτερη.

 

 Πάντως όταν θέλω να δω εξοπλισμό, κλικάρω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε βίντεο με τίτλο "tade petalaki NO TALKING", γιατί οι wannabe reviewers δεν  παλεύονται με τίποτα. Και φυσικά δεν αντάλλαζα τους καλούς δάσκαλους της real life ούτε για 5000 τερα με βίντεο.

 

 Όμως τα βίντεο ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ήταν πολύ χρήσιμα εργαλεία, σε VHS φυσικά. Οπότε μπράβο στο youtube, έχει πολύ πράγμα ΑΛΛΑ πρέπει να έχει κάποιος αναπτυγμένο κριτήριο, γιατί είναι ΤΙΓΚΑ στο σκουπίδι και θέλει προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μερικές σκέψεις πάνω στα κανάλια του Youtube με μουσικό περιεχόμενο

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου