Προς το περιεχόμενο

Μερικές σκέψεις πάνω στα κανάλια του Youtube με μουσικό περιεχόμενο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

Εντυπωσιακό ομολογουμένως. Και δεν έχω πρόβλημα να αναθεωρήσω.

 

Προφανώς είσαι μεγάλη εξαίρεση εάν κατάφερες να κάνεις master ένα γνωστικό αντικείμενο αποκλειστικά από YT και μπράβο. Ή ίσως παίζει ρόλο το ότι είχες απεριόριστο χρόνο. 

 

Κι αυτό διότι ως γνωστόν, όταν ψάχνεις για κάτι ο αλγόριθμος σου φέρνει τα "δημοφιλέστερα" αποτελέσματα με βάση τα analytics που μετράει (διάρκεια παρακολούθησης, ποσότητα engagements, προβολές), τα οποία φυσικά είναι ένα ελάχιστο κλάσμα των άπειρων διαθέσιμων βίντεο που δε θα δεις ποτέ, ενώ είναι πιθανώς πιο σχετικά (ή εξίσου) με αυτό που αναζήτησες. 

 

Φαντάσου στο σχολείο ή το πανεπιστήμιο να είχες καθηγητή τον πιο δημοφιλή, και όχι αυτόν που ακολουθεί σωστά το πρόγραμμα. Όλοι θα προτιμούσαν αυτόν που θα έβαζε ταινίες στην ώρα του μαθήματος από αυτόν που θα δίδασκε πραγματικά.


Γνωρίζω ότι είμαι εξαίρεση, δεν αντιλέγω καθόλου. Ομολογώ ότι πιέστικα και πάρα πολύ. Όχι μόνο είχα πολύ ελεύθερο χρόνο, αλλά πίεσα τον εαυτό μου σε άθλια επίπεδα για να γίνει αυτό. Βέβαια, κανείς δεν χρειάζεται να πιεστεί τόσο. Εγώ το κανα σε 2 χρόνια, άλλος μπορεί να το κάνει σε 4-5 όπως πχ είναι μια σχολή. Και πάλι, γίνεται.

 

Νομίζω το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι (γενικά το internet) χρειάζεται μια τεχνολογική κατάρτηση για να μπορέσει κάποιος να το κατανοήσει, και να το αξιοποιήσει, για πραγματική εξέλιξη, και όχι απλά για ψυχαγωγία, που αφορά την πλειονότητα. Και λόγω αυτής της έλλειψης κατάρτησης, ο μέσος δημιουργός (youtuber) εκμεταλλέβεται είτε έμμεσα είτε άμεσα το σύστημα που έχει αναπτυχθεί πάνω σε αυτή την έλλειψη. Οι κακές διαφημήσεις είναι οκ. Τι να πουν και οι scammers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

Κι αυτό διότι ως γνωστόν, όταν ψάχνεις για κάτι ο αλγόριθμος σου φέρνει τα "δημοφιλέστερα" αποτελέσματα με βάση τα analytics που μετράει (διάρκεια παρακολούθησης, ποσότητα engagements, προβολές), τα οποία φυσικά είναι ένα ελάχιστο κλάσμα των άπειρων διαθέσιμων βίντεο που δε θα δεις ποτέ, ενώ είναι πιθανώς πιο σχετικά (ή εξίσου) με αυτό που αναζήτησες. 

 

Φαντάσου στο σχολείο ή το πανεπιστήμιο να είχες καθηγητή τον πιο δημοφιλή, και όχι αυτόν που ακολουθεί σωστά το πρόγραμμα. Όλοι θα προτιμούσαν αυτόν που θα έβαζε ταινίες στην ώρα του μαθήματος από αυτόν που θα δίδασκε πραγματικά. 

Μας έχετε πεθάνει με τον αλγόριθμο.😄

Το ακούω σαν buzzword τελευταία από φερόμενους γνώστες του ίντερνετ με δίπλωμα στο Facebook/Instagram, που αποδίδουν όλα τα κακά του κόσμου σε αυτούς τους αλγόριθμους.🤣

 

Καλό είναι να καταλάβουμε πως ότι βλέπουμε μας προτείνουν. Και όσο πιο συγκεκριμένος είσαι στα βίντεο που παρακολουθείς τόσο θα βλέπεις ενδιαφέροντα πράγματα για εσένα για να επισκέπτεσαι τη σελίδα συχνότερα (που τους αφορά) και όχι Μουτσινάδες που λες, που μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν. 

 

Το τι κάνει ο καθένας με μέσα σαν το youtube, είναι δική του υπόθεση. Μαθαίνει ή περνάει την ώρα του, ποτέ δεν είχαμε τόση χρήσιμη πληροφορία στα χέρια μας απο την πολυθρόνα του σπιτιού μας.

 

Κάποιοι παίρνουν και πτυχία και κάποιοι σπουδάζουν μιας και υπάρχουν αναρτημένα ολόκληρα courses που είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα για αυτόν που έδωσε πανελλήνιες και χρειάζεται βοήθεια αλλά και σε αυτόν που βρίσκεται στο Malawi και δεν έχει καν σχολείο ή ωδείο.

  • Συμφωνώ 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Καλό είναι να καταλάβουμε πως ότι βλέπουμε μας προτείνουν. Και όσο πιο συγκεκριμένος είσαι στα βίντεο που παρακολουθείς τόσο θα βλέπεις ενδιαφέροντα πράγματα για εσένα για να επισκέπτεσαι τη σελίδα συχνότερα (που τους αφορά) και όχι Μουτσινάδες που λες, που μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν. 

Το τι κάνει ο καθένας με μέσα σαν το youtube, είναι δική του υπόθεση. Μαθαίνει ή περνάει την ώρα του, ποτέ δεν είχαμε τόση χρήσιμη πληροφορία στα χέρια μας απο την πολυθρόνα του σπιτιού μας.

 

παραδόξως εμένα (που ξεκίνησα και το νήμα) μου έρχονται κάποια από αυτά που βλέπω τακτικά, αλλά έρχεται και πολλή σαβούρα.

Δεν ξέρω πού κάνει λάθος. Αλλά πέρα από αυτό, δεν εξετάζω το θέμα αλγοριθμικά.

Το εξετάζω ως τρεντ. Όλοι οι μπλογκερς κλπ ακόμα και οι σοβαροί (Beato/Michelmore κ.α) πλέον το θεωρούν απαραίτητο να βάλουν μουτσούνες και "κράχτες" και κλικ μπειτ τίτλους, που ειλικρινά ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ.

 

Τελος πάντων, είπαμε. Είναι γκρίνια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Μαθαίνει ή περνάει την ώρα του, ποτέ δεν είχαμε τόση χρήσιμη πληροφορία στα χέρια μας ....

 

Και γι' αυτόν που "έχασε" τα ποδόσφαιρα, είναι λύση.

"Χτυπάει" το ματς, και βλέπει τα χαϊλάιτς ασούμε.

Και θα του φέρει κι ο αλγόριθμος άλλα ανάλογα παλαιότερα παιχνίδια από δίπλα, να δει, να χορτάσουν οι οφθαλμοί του μπαλίτσα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω χρησιμοποιήσει το youtube

1. Για computer trableshooting (με διαφορά υπερέχει από ό,τιδήποτε άλλο)

2. Για music production- για music performance- για filmaking - για photography

3. Για παρουσίαση πραγμάτων που θέλω να αγοράσω

4. Για DIY μαστορέματα.

5. Για πρόγραμμα γυμναστικής - διατροφή.

Βασικά για τα πάντα που θέλω να δοκιμάσω χωρίς ρίσκο .

Και φυσικά για διασκέδαση. Βασικά για διασκέδαση βλέπω ΜΟΝΟ youtube (αν εξαιρέσω τις ταινίες)

Στο 99% των περιπτώσεων βρήκα λύση.

Δωρεάν.

Μπορεί να είδα π.χ. 5 videos , και να μην ήταν το πρώτο, που μου έδωσε τη λύση αλλά την βρήκα στο τέλος.

 

Αν ήθελα να βγάλω λεφτά από skills που απέκτησα από του youtube (π.χ. φωτογραφία) έβγαζα άνετα....αλλά βαριέμαι το full time τρέξιμο ή δεν με αφορά π.χ. να πάω σε γάμους..

Βγάζω part time...επιλεκτικά , όταν μου αρέσει και το αντικείμενο.

 

Το youtube για εμένα είναι ό,τι καλλίτερο, με διαφορά μάλιστα, έχει να προσφέρει η νέα τεχνολογία στον τομέα internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Μας έχετε πεθάνει με τον αλγόριθμο.😄

Το ακούω σαν buzzword τελευταία από φερόμενους γνώστες του ίντερνετ με δίπλωμα στο Facebook/Instagram, που αποδίδουν όλα τα κακά του κόσμου σε αυτούς τους αλγόριθμους.🤣

 

Καλό είναι να καταλάβουμε πως ότι βλέπουμε μας προτείνουν. Και όσο πιο συγκεκριμένος είσαι στα βίντεο που παρακολουθείς τόσο θα βλέπεις ενδιαφέροντα πράγματα για εσένα για να επισκέπτεσαι τη σελίδα συχνότερα (που τους αφορά) και όχι Μουτσινάδες

 

Επειδή έχω τρία κανάλια με μερικές δεκάδες εκατομμύρια views, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ο αλγόριθμος σου δείχνει ναι μεν με βάση τα ενδιαφέροντα σου, πλην όμως σου δείχνει ολη μερα και ξεδιάντροπα μόνο τα διάσημα κανάλια. Και αυτό γιατί αυτά τα κανάλια έχουν αποδείξει ότι σε κρατούν περισσότερη ώρα στην οθόνη σου πράγμα που σημαίνει ότι θα παρακολουθήσεις περισσότερη διαφήμιση.

 

Να στο πω πιο απλά δεν υπάρχει κιθαρίστας στον πλανήτη πού να μπει στο youtube και να μην τρώει στη μάπα τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα το Beato. Τι είναι ο Beato? Ένας από τους εκατομμύρια δασκάλους κιθάρας που υπάρχουν στον πλανήτη γη. Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί το Beato από τους άλλους δασκάλους κιθάρας που ανεβάζουν περιεχόμενο? Ότι είναι καλύτερος δάσκαλος? Όχι, αλλά το ότι κάνει πολύ καλύτερη τηλεόραση. Έχει την ικανότητα δηλαδή να σε κρατάει περισσότερη ώρα μπροστά από την οθόνη σου. Να σου θυμίσω ότι το βίντεο με το οποίο έγινε viral και "διάσημος"

ήταν που έδειχνε τον γιο του που έχει perfect pitch και όχι κάτι που έκανε προσωπικά ο ίδιος.

 

Υπό αυτή την έννοια λοιπόν, ο Beato και ο Μουτσινάς έχουν ένα κοινό. Ότι θα τους φας στη μάπα θες δεν θες εφόσον χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο μέσο. Και ότι κάποιος άλλος αποφασίζει ότι αυτή είναι η καλύτερη επιλογή για να παρακολουθείς μπροστά από την τηλεόραση ή το κομπιούτερ σου αντίστοιχα. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα κουλών κιθαριστών που κάνουν καριέρα στο youtube επειδή απλώς κάνουν καλή τηλεόραση. Ή μόλις βγει η γκόμενα με βυζιά να παίζει κιθάρα που θα κάνει τα 100πλάσια views από οποιονδήποτε απόφοιτο του Berklee. Αν αυτό δεν είναι τηλεόραση τότε τι είναι?

 

Κατά τα άλλα τα courses που πληρώνεις δεν μπορώ να τα θεωρήσω προνόμιο του YouTube, αφού πάντα υπήρχαν σε βιντεοκασέτες κλπ. Ασε που και η tv εχει documentaries κλπ :)

 

Καλό το YouTube αλλά μην το θεοποιήσουμε κιόλας. Μπορεί να προσφέρει πληροφορία αλλά μπορεί να προσφέρει και ψευδαίσθηση γνώσης, και ημιμάθεια. Τουλάχιστον όταν πας ένα ωδείο έχεις κάποια εχέγγυα ότι αυτά που θα μάθεις δεν είναι μπούρδες. Στο YouTube υπάρχει άπειρη μπούρδα και ένας αρχάριος πολλές φορές δεν είναι σε θέση να έχει κριτήριο να την αναγνωρίσει, οδηγούμενος με μαθηματική ακρίβεια σε λάθος κινήσεις, ημιμάθεια ή αμάθεια.

 

Τις προάλλες ας πούμε είδα πασίγνωστο Έλληνα δάσκαλο κιθάρας της metal κατευθύνσης, να λέει ότι αν βάζεις τον αντίχειρα του αριστερού χεριού πάνω από την ταστιέρα (όπως ο hendrix) είναι λάθος μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμούς και σύστησε στο συγκεκριμένο βίντεο σε όσους τον βλέπουν να μην το κάνουν επειδή είναι λάθος. Και αυτός ο άνθρωπος εκπαίδευσε εκατοντάδες μαθητές κιθάρας τα τελευταία χρόνια.

 

 

 

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JimmyPap είπε

 

Αυτό που εννοώ είναι πως αυτά δεν είναι μαθήματα. Είναι τηλεόραση με σκοπό την τηλεθέαση και κατ επέκταση διαφήμιση.

 

Αν αναλογιστείς τις χιλιάδες ώρες που έχεις (έχουμε) περάσει βλέποντάς τα και πόσα θα μάθαινες εάν είχες ξοδέψει τις ίδιες ώρες σε ένα ωδείο/σχολή/πανεπιστήμιο.

 

Και φυσικά εξαρτάται και από το mood του θεατή. Το 99% βλέπουμε Youtube για αναψυχή (παθητικά σαν την τηλεόραση δηλαδή, ασχέτως αν έχεις την ψευδαίσθηση πως εσύ επέλεξες τι θα δεις). Η πραγματική γνώση / μόρφωση / εξειδίκευση δεν επιτυγχάνεται έτσι. Άλλο πληροφορία και άλλο μόρφωση / γνώση.

 

Για να μάθεις καλά το οτιδήποτε δεν αρκούν μόνο οι σπουδές ή μόνο το youtube χρειάζεται ούτως ή άλλως ενδιαφέρον και χρόνος. Ειδικά σε καλλιτεχνικά-τεχνικά αντικείμενα το σημαντικότερο που σου προσφέρουν οι σχολές είναι η αλληλεπίδραση, η κοινότητα. 

Τα τελευταία χρόνια μαθαίνω 3d, τις πληροφορίες που βρίσκω στο youtube και σε φόρουμ είναι σχεδόν αδύνατο να τις βρεις σε μια σχολή. Και θα μου πεις, πήγες; Όχι, αλλά δίδασκα σε σχολή φωτογραφίας για 2 χρόνια και σταμάτησα, η αγορά πάντα πληρώνει καλύτερα τον χρόνο του καλού επαγγελματία και προσωπικά θα ήμουν πιο σίγουρος αν ο δάσκαλός μου πληρώνεται κάτι περισσότερο από μισθό καθαρίστριας. Στο αντικείμενό μου σου το υπογράφω, αν θέλεις κάποιον να σου κρατάει το χέρι, πας σε σχολή, αλλά αυτό δεν αρκεί. Αν δεν έχεις τα χρήματα και σε τρώει, μια χαρά μπορείς να τα καταφέρεις με ψάξιμο και αγάπη.

Ο καλύτερος βοηθός που έχω είναι αυτοδίδακτος και έχουν περάσει παιδιά με μεταπτυχιακά από σχολές του εξωτερικού που δεν ξέρουν βασικά πράγματα.

 

Σίγουρα νευροχειρούργος δε θα γίνεις με βιντεάκια του youtube αλλά μαστορέματα, μαγειρέματα, φωτογραφία, εικονογράφηση, βίντεο, και άλλα τέτοια, κουτσά στραβά θα μάθεις αν έχεις διάθεση.

Στις περισσότερες δουλειές αυτού του είδους ούτως ή άλλως μαθαίνεις στου κασίδη το κεφάλι αφού δεν εξαρτάται η ζωή κάποιου.

 

Τώρα για όργανα; Φαντάζομαι ότι στην αρχή γλυτώνεις πολύ κόπο αν κάποιος σε διορθώνει. Κάτι σαν τα αθλήματα ένα πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

20 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Επειδή έχω τρία κανάλια με μερικές δεκάδες εκατομμύρια views, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ο αλγόριθμος σου δείχνει ναι μεν με βάση τα ενδιαφέροντα σου, πλην όμως σου δείχνει ολη μερα και ξεδιάντροπα μόνο τα διάσημα κανάλια. Και αυτό γιατί αυτά τα κανάλια έχουν αποδείξει ότι σε κρατούν περισσότερη ώρα στην οθόνη σου πράγμα που σημαίνει ότι θα παρακολουθήσεις περισσότερη διαφήμιση.

 

Να στο πω πιο απλά δεν υπάρχει κιθαρίστας στον πλανήτη πού να μπει στο youtube και να μην τρώει στη μάπα τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα το Beato. Τι είναι ο Beato? Ένας από τους εκατομμύρια δασκάλους κιθάρας που υπάρχουν στον πλανήτη γη. Τι είναι αυτό που διαφοροποιεί το Beato από τους άλλους δασκάλους κιθάρας που ανεβάζουν περιεχόμενο? Ότι είναι καλύτερος δάσκαλος? Όχι, αλλά το ότι κάνει πολύ καλύτερη τηλεόραση. Έχει την ικανότητα δηλαδή να σε κρατάει περισσότερη ώρα μπροστά από την οθόνη σου. Να σου θυμίσω ότι το βίντεο με το οποίο έγινε viral και "διάσημος"

ήταν που έδειχνε τον γιο του που έχει perfect pitch και όχι κάτι που έκανε προσωπικά ο ίδιος.

 

Υπό αυτή την έννοια λοιπόν, ο Beato και ο Μουτσινάς έχουν ένα κοινό. Ότι θα τους φας στη μάπα θες δεν θες εφόσον χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο μέσο. Και ότι κάποιος άλλος αποφασίζει ότι αυτή είναι η καλύτερη επιλογή για να παρακολουθείς μπροστά από την τηλεόραση ή το κομπιούτερ σου αντίστοιχα. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα κουλών κιθαριστών που κάνουν καριέρα στο youtube επειδή απλώς κάνουν καλή τηλεόραση. Ή μόλις βγει η γκόμενα με βυζιά να παίζει κιθάρα που θα κάνει τα 100πλάσια views από οποιονδήποτε απόφοιτο του Berklee. Αν αυτό δεν είναι τηλεόραση τότε τι είναι?

 

Κατά τα άλλα τα courses που πληρώνεις δεν μπορώ να τα θεωρήσω προνόμιο του YouTube, αφού πάντα υπήρχαν σε βιντεοκασέτες κλπ. Ασε που και η tv εχει documentaries κλπ :)

 

Καλό το YouTube αλλά μην το θεοποιήσουμε κιόλας. Μπορεί να προσφέρει πληροφορία αλλά μπορεί να προσφέρει και ψευδαίσθηση γνώσης, και ημιμάθεια. Τουλάχιστον όταν πας ένα ωδείο έχεις κάποια εχέγγυα ότι αυτά που θα μάθεις δεν είναι μπούρδες. Στο YouTube υπάρχει άπειρη μπούρδα και ένας αρχάριος πολλές φορές δεν είναι σε θέση να έχει κριτήριο να την αναγνωρίσει, οδηγούμενος με μαθηματική ακρίβεια σε λάθος κινήσεις, ημιμάθεια ή αμάθεια.

 

Τις προάλλες ας πούμε είδα πασίγνωστο Έλληνα δάσκαλο κιθάρας της metal κατευθύνσης, να λέει ότι αν βάζεις τον αντίχειρα του αριστερού χεριού πάνω από την ταστιέρα (όπως ο hendrix) είναι λάθος μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμούς και σύστησε στο συγκεκριμένο βίντεο σε όσους τον βλέπουν να μην το κάνουν επειδή είναι λάθος. Και αυτός ο άνθρωπος εκπαίδευσε εκατοντάδες μαθητές κιθάρας τα τελευταία χρόνια.

 

 

To youtube δεν ανακάλυψε τον τροχό του marketing, ούτε έχει τέτοια λογική αυτό που λες πως κάνει. 

Φυσικά μεταξύ κοινού content θα σου παρουσιάσει πρώτα το πιο δημοφιλές καθώς η επισκεψημότητα προσδίδει και ένα ποσοστό εγκυρότητας, όπως καταλαβαίνεις.

Εσύ μήπως σαν θεατής θα προτιμούσες αυτό με τις 57 επισκέψεις πρώτο ή μήπως θα περίμενες να έχουν τμήμα αντικειμενικής τεχνοκρατικά αξιολόγησης;

Εξ άλλου εφ' όσον έχεις 3 κανάλια με εκατομμύρια views θα γνωρίζεις πως πετυχαίνει κανείς μια τετοια επισκεψημότητα που αρχίζει αλλά δεν τελειώνει σε paid υπηρεσίες keyword ειδικά για το youtube και μια βιομηχανία ειδική για να αποφέρει αποτελέσματα στο πόνημα σου, όπως κάνει χρήση και ο Μπεάτο σαν επαγγελματίας. 

Μια που το ανέφερες δεν μας λες κι εσύ πως πέτυχες τα εκατομμύρια views και τα κανάλια σου, σαν σημείο αναφοράς; Όλο και κάτι θα μάθουμε.😉

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

  

 

 

To youtube δεν ανακάλυψε τον τροχό του marketing, ούτε έχει τέτοια λογική αυτό που λες πως κάνει. 

Φυσικά μεταξύ κοινού content θα σου παρουσιάσει πρώτα το πιο δημοφιλές καθώς η επισκεψημότητα προσδίδει και ένα ποσοστό εγκυρότητας, όπως καταλαβαίνεις.

Εσύ μήπως σαν θεατής θα προτιμούσες αυτό με τις 57 επισκέψεις πρώτο ή μήπως θα περίμενες να έχουν τμήμα αντικειμενικής τεχνοκρατικά αξιολόγησης;

Εξ άλλου εφ' όσον έχεις 3 κανάλια με εκατομμύρια views θα γνωρίζεις πως πετυχαίνει κανείς μια τετοια επισκεψημότητα που αρχίζει αλλά δεν τελειώνει σε paid υπηρεσίες keyword ειδικά για το youtube και μια βιομηχανία ειδική για να αποφέρει αποτελέσματα στο πόνημα σου, όπως κάνει χρήση και ο Μπεάτο σαν επαγγελματίας. 

Μια που το ανέφερες δεν μας λες κι εσύ πως πέτυχες τα εκατομμύρια views και τα κανάλια σου, σαν σημείο αναφοράς; Όλο και κάτι θα μάθουμε.😉

 

Είναι πάρα πολύ απλό: φτιάχνεις playlists. Φτιάξε ένα compilation με 20 καλά μπλουζ κομμάτια πού να διαρκεί 2 ώρες, και το βίντεο σου θα προταθεί πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε βίντεο με διάρκεια τριών λεπτών. Ελπίζω να έμαθες κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχουν ειπωθεί πολύ ωραία πράγματα στο thread, ας ξεκινήσω από εκεί.

 

Θέλω όμως και να διευκρινίσω κάποια πράγματα, γιατί ίσως παρεξηγήθηκα. Δεν πρότεινα στον αρχάριο που μπορεί να μας διαβάζει να πιάσει το YouTube και να αφήσει τον δάσκαλο ή το ωδείο. Θεωρώ πως δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από έναν καλό δάσκαλο για έναν αρχάριο, όχι μόνο λόγω του διδακτικού σκέλους, αλλά και λόγω του παιδαγωγικού σκέλους, της ψυχολογικής υποστήριξης που μπορεί να σου παρέχει όταν κολλάς, κλπ.

 

Αυτό που είπα είναι ότι αν κάποιος έχει πάρει τις βάσεις από δάσκαλο, ωδείο, προπτυχιακό, whatever, τότε ναι, μπορεί να μπει στο YouTube και να κερδίσει πολλά.

 

Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου σημείο αναφοράς, θα πω ότι μέσα από το YouTube έμαθα να μαγειρεύω, να καθαρίζω το σπίτι μου, να ξεβουλώνω τον νιπτήρα και άλλα τέτοια που ήμουν πολύ ακαμάτης για να μάθω όσο έμενα με τους δικούς μου. Μέσα από το YouTube πήρα την ενθάρρυνση που έψαχνα για να ασχοληθώ με άλλα είδη μουσικής, που μέχρι πρότινος μου φαίνονταν βουνά ατελείωτα. Μπορεί να μη μπορώ να διδάξω αρμονία σε προπτυχιακούς φοιτητές, αλλά η κατανόηση που έχω πλέον δε συγκρίνεται με πριν ένα χρόνο. 

 

Μπορούμε να γκρινιάξουμε για ένα κάρο πράγματα του YouTube, αλλά είναι επαναστατικό μέσο με συνολικά θετικό πρόσημο κατά τη γνώμη μου. Δεν ξέρω πώς λειτουργεί ο αλγόριθμος, αλλά στην αρχική μου πετάει κατά 90-95% απολύτως σχετικά πράγματα με τις αναζητήσεις μου. Μπορεί να υπάρχει και κάτι "ενοχλητικό" ή άκυρο, αλλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Σε εκείνες τις περιπτώσεις απλά πατάω "Not Interested" και τελειώνει η ιστορία.

  • Συμφωνώ 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μερικές σκέψεις πάνω στα κανάλια του Youtube με μουσικό περιεχόμενο

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου