Προς το περιεχόμενο

Μικρό σε μέγεθος synth για live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.... Αν και δεν έπαψα ποτέ να διαβάζω το noiz εντούτοις έχω πολύ καιρό να συμμετάσχω για διάφορους λόγους. Ψάχνω για ένα συνθ το οποίο να είναι μικρότερο σε μέγεθος και κυρίως ελαφρύ σε σχέση με το motif Xs6 που έχω τώρα το οποίο θα μπορώ να το έχω σε κάποια live που ο χώρος είναι περιορισμένος. Δεν θέλω να καναι ότι ένα work station αλλά θέλω να έχει βασικούς ήχους όπως πιάνο, organ strings pads κτλ. Κοιτούσα για το korg wavestate ή για το microkorg xl+. Βλέπω επίσης για roland jd xi και novation mininova ή και το ultranova. Είμαι μπερδεμένος όπως καταλαβαίνετε.... Βοήθεια!!!! 

 

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostas_six είπε

roland jd xi

Έχει τους ήχους που θες και πολλούς άλλους απλά έχει και άλλα που ίσως σου είναι πιο περιττά αφού έχεις motif

 τα korg που παρέθεσες είναι focus στον ηλεκτρονικό προσανατολισμο,

 

 Δες και κανα yamaha reface CS αν βρεις.

 

 Δεν θυμάμαι τώρα τις πλήρεις δυνατότητες τους, δεν τα παρακολουθώ και πολύ και μπορεί να αδικήσω κανένα πάντως από ότι θυμάμαι και όπως ακούω για αυτό που ζητάς θα έπαιρνα το roland jd xi και νομίζω είναι λίγο ακριβούτσικο.

 

 Αυτά από εμένα.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όσο περισσότερα έχει τόσο καλύτερα. Θα κάνει την αλλαγή του μοτιφ όταν δεν θα υπάρχει χώρος οπότε όσο περισσότερα τόσο καλύτερα αλλά θα πρέπει να καλύπτει τα βασικά στους ήχους που ψάχνω με αξιοπρέπεια. Το  roland οσο το είδα κατάλαβα ότι επίσης έχει προσανατολισμό στην ηλεκτρονική μουσική εκτός αν κάνω λαθος

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_six είπε

Γενικά όσο περισσότερα έχει τόσο καλύτερα. Θα κάνει την αλλαγή του μοτιφ όταν δεν θα υπάρχει χώρος οπότε όσο περισσότερα τόσο καλύτερα αλλά θα πρέπει να καλύπτει τα βασικά στους ήχους που ψάχνω με αξιοπρέπεια. Το  roland οσο το είδα κατάλαβα ότι επίσης έχει προσανατολισμό στην ηλεκτρονική μουσική εκτός αν κάνω λαθος

όλα έχουν αλλά το roland έχει και αυτούς τους ήχους  που θες σαν βάση Ιpiano, organs, string pads τύπου αρμονίου και καλούς

 Τα άλλα από ότι θυμάμαι μοντέλα που γράφεις δεν έχουν και δεν θυμάμαι για τα novation πρέπει να ψάξω τώρα.

 Δες το sound list σε όλα και περίμενε για καμια γνώμη από φίλο που τα έχει πιο φρέσκα στο μυαλό του, τα γνωρίζει επακριβώς τι έχουν να σε βοηθήσει καλύτερα.

 

 Εγώ έγραψα από ότι θυμάμαι, το roland ομως επειδή είναι πιο πρόσφατο και το είχα παίξει κάπου τα έχει σίγουρα, το θυμάμαι και καλά.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_six είπε

Λέω να πάω να το ακούσω αύριο το roland.... Με έψησε και το design του😁😁😁

είναι ψαρωτικό. 🤣

 Εμένα μου άρεσε, σε έκθεση το είχα παίξει και έχει πολλές δυνατότητες, έχει και software, έχει και ήχους να κατεβάσεις από τη roland, είναι καλό πακετάκι και για music production κατά τη γνώμη μου.

 

 Και τα άλλα καλά είναι αλλά για ήχους που θες από ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο θα σε υπερκαλύψει για να πετύχεις και το μέγεθος και να είναι all around άμα σου προκύψουν περισσότερες ανάγκες.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είπαμε ελαφρύ. Αλλά και με μικρά πλήκτρα;

 

JD-Xi  €577 με μικρά πλήκτρα 3 οκτάβες

JUNO-DS61   €769 με κανονικά πλήκτρα 5 οκτάβες

 

Αν αντέχεις σε τιμή πας και σε κάτι καλύτερο όπως το μικρό Fantom-06 στα €1555.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αν αντέχεις σε τιμή πας και σε κάτι καλύτερο όπως το μικρό Fantom-06 στα €1555.

+100 @kostas_six τσεκαρέ το το ψήνω κ γω....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Είπαμε ελαφρύ. Αλλά και με μικρά πλήκτρα;

 

JD-Xi  €577 με μικρά πλήκτρα 3 οκτάβες

JUNO-DS61   €769 με κανονικά πλήκτρα 5 οκτάβες

 

Αν αντέχεις σε τιμή πας και σε κάτι καλύτερο όπως το μικρό Fantom-06 στα €1555.

Το πρόβλημα μου είναι το μέγεθος. Τα synth με 5 οκταβες έρχονται στο ίδιο μήκος περίπου με το μοτιφ. Τα mini keys δδεν μου είναι πρόβλημα. Θα προτιμούσα σαφώς full size πλήκτρα. 

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης, μπορείς να κοιτάξεις και τα παρακάτω συνδέοντάς τα σε ήδη υπάρχων εξοπλισμό με όσο πλήκτρα θες όπως για παράδειγμα ένα μικρό midi controller. Όλες οι εταιρείες βγάζουν αντίστοιχα. Υπάρχουν και μεταχειρισμένα.

 

https://www.roland.com/global/promos/roland_boutique/

https://www.roland.com/global/products/mc-101/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου