Προς το περιεχόμενο

Έφυγε από τη ζωή ο Βαγγέλης Παπαθανασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, marathon είπε

Μεγαλώσαμε με τη μουσική και τη προσωπικότητά του. ΟΙ δίσκοι του μου φαίνονταν "βαρετοί" αλλά....2 φορές τον είδα live και ήταν η απόλυτη μεταμόρφωση. Επιβλητικός, ισοπεδωτικός, κυρίαρχος, συγκινητικός, απλά μοναδικός! Αφιερώνω το καλύτερο κατ εμέ love song που γράφτηκε ποτέ χωρίς λόγια. ...Ευχαριστούμε...

 

 

 

Απ τα ωραιότερα σάουντρακ. Είχα αγοράσει τον δίσκο πιτσιρικάς και τον είχα λιώσει. 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θλιβερό, είναι συγκλονιστικό, είναι αχώνευτο, είναι πραγματικά κάτι που τι μπορείς να πεις.

 

 Ο Τεράστιος, ο Σπουδαίος, ο Πρωτοπόρος, ο Ξεχωριστός ,, ένας πρωτεργάτης του ηλεκτρονικού ήχου, ο συνθέτης και ερμηνευτής των μεγάλων επιτυχιών που σημάδεψαν γενιές, σημάδεψαν τη δισκογραφία, τον κινηματογράφο, που ενέπνευσε γενιές δημιουργών, που ΣΥΓΚΛΟΝΗΣΕ τον ΚΟΣΜΟ, που έδωσε τη βάση για να αναπτυχθούν τόσα είδη μουσικής δεν θα είναι εδώ κοντά μας αλλά θα μείνει στις καρδιές μας και στην ΙΣΤΟΡΙΑ ως ο  VANGELIS ΜΕΓΑΛΟΣ  ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΥΝΘΕΤΗΣ και ΜΟΥΣΙΚΟΣ.

 

 Σήμερα πενθεί όχι μόνο όλος ο πλανήτης, πενθούν ακόμα και τα ΣΥΝθΕΣΑΪΖΕΡΣ😢

 

 ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥ Η ΜΝΗΜΗ😰

  • Συμφωνώ 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Γίναμε φτωχότεροι.. κατολοφύρομαι. Στον Βαγγέλη Παπαθανασίου οφείλεται το 1/3 της μουσικής μου υπόστασης.. Καλό κατευόδιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν ιδιαίτερα του γούστου μου η μουσική του (δεν εννοώ στυλιστικά), αλλά είναι πραγματικά κρίμα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

H τελευταία δουλειά του (Juno) συνόδευσε την αποστολή της ΝΑΣΑ στον Δία όπου το σκάφος σαν άλλη Ήρα θα κατάφερνε να αποκαλύψει την πραγματική φύση του Θεού και να τον δει μέσα από τα νέφη του. 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από atreu73

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

τι μπορεί να πει κανείς γι αυτό το αριστούργημα

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=uuEhkrF0TBM

 

Δεκαετία '80, σπόρος εγώ, αυτό ήταν η μουσική των τίτλων της εκπομπης Παρασκήνιο. Κάθε φορά που το άκουγα χ*ζόμουν επάνω μου...βασικά 35 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα, πάλι μου σηκώνεται η τρίχα και είναι σαν μουσική υπόκρουση κάποιου εφιάλτη μου.

 

Στο δικό μου το βιβλίο, οποιοσδήποτε καλλιτέχνης (ανεξαρτήτως τύπου τέχνης) καταφέρει έστω και με ένα έργο του να με "αγγιξει" (= να μου προκαλέσει οποιουδηποτε τύπου έντονο συναίσθημα) είναι κορυφαίος.

 

Ο ΒΠ ήταν κορυφαίος για μερικές ντουζίνες περισσοτερους λόγους απο αυτόν.

  • Συμφωνώ 4

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

https://www.youtube.com/watch?v=uuEhkrF0TBM

 

Δεκαετία '80, σπόρος εγώ, αυτό ήταν η μουσική των τίτλων της εκπομπης Παρασκήνιο. Κάθε φορά που το άκουγα χ*ζόμουν επάνω μου...βασικά 35 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα, πάλι μου σηκώνεται η τρίχα και είναι σαν μουσική υπόκρουση κάποιου εφιάλτη μου.

 

Στο δικό μου το βιβλίο, οποιοσδήποτε καλλιτέχνης (ανεξαρτήτως τύπου τέχνης) καταφέρει έστω και με ένα έργο του να με "αγγιξει" (= να μου προκαλέσει οποιουδηποτε τύπου έντονο συναίσθημα) είναι κορυφαίος.

 

Ο ΒΠ ήταν κορυφαίος για μερικές ντουζίνες περισσοτερους λόγους απο αυτόν.

 

Ο Βαγγέλης δυστυχώς ήταν και επέμενε (και καλά έκανε) να είναι αυτοδίδακτος.

Αυτή η έλλειψη επίσημης μουσικής παιδείας τον κρατούσε για πάντα στο περιθώριο. Η μεγάλη κλασική σχολή δεν τον αναγνώριζε αλλά ούτε και οι μεγάλοι θεσμοί. Για τον λόγο αυτό πχ δεν προτάθηκε για το εξαίσιο 1492.

 

Το κατόρθωμά του φυσικά ήταν ακριβώς αυτό το "μειονέκτημα". Πέτυχε την διεθνή φήμη χωρίς να έχει τη "βούλα". Και αυτό έτσουζε για πολλούς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου