Προς το περιεχόμενο

ibanez tremolo arm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!

Παιδια μια ερωτηση για οσους γνωριζουν.

Εχω μια Ibanez RG 350DX made in KOREA.

Την κιθαρα την πηρα μεταχειρισμενη και ελειπε το tremolo arm.
Aπ οσο εψαξα, βαση του serial number, ειναι κατασκευασμενη το 2005.
Θελω να παρω ενα tremolo arm (λεβιε) , αλλα βλεπω πως στο συγκεκριμενο μοντελο εχει αλλαξει ανα τα χρονια τον τυπο του τρεμολο.
Συμφωνα με αυτο το αρθρο 
https://ibanez.fandom.com/wiki/RG350DX
το 2003 εως το 2005 (KOREA) , φορουσε Edge Pro II tremolo , ενω μετα το 2005 (INDONESIA) αλλαξε σε Edge III.
Αρα θεωρητικα , η δικια μου φοραει το PRO II (αν και μου μοιαζει για Edge III) , αλλα δεν ειμαι σιγουρος..
Σας παραθετω μερικες φωτο απο το τρεμολο , μηπως μπορειτε να με βοηθησετε στην επιλογη του σωστου λεβιε, καθως θα παραγγειλω ιντερνετικα , μην κανω καποιο λαθος.

Η διαμετρος της τρυπας ειναι περιπου 5,5 - 6 χιλιοστα (αν βοηθαει), αν και απ' οσο εψαξα και στα δυο ειναι 5,5 χιλ.
Ευχαριστω!

20220516_092237.jpg

20220516_092337.jpg

20220516_092254.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση, κι εμενα απο κει μου φαινοταν για edge III , αλλα με προβληματισε το αρθρο.

ξερεις μηπως πως /που ρυθμιζουμε τις μπροστα αλενοβιδες? εχει 2 τρυπες , μπαινουν καποια μπροστα και καποια πισω?

πρωτη φορα με floyd rose , βλεπεις 🤔

apidcdjbu__42493.1646227089.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκεί ρυθμίζεις το Intonation. 

Intonation = οι νότες στο 12 τάστο (και συνολικά η κιθάρα) να μην "φαλτσάρει".

 

Μπορείς να δεις αυτό το βίντεο 

 

Σαν θέμα εντάσσεται στο κομμάτι του setup της κιθάρας, του οποίου ένα κομμάτι είναι η ρύθμιση του intonation περισσότερα εδω -> 

 

 

Γενικά είναι μεγάλο θέμα, δες αυτά που έστειλα, διάβασε και άρθρα στο ιντερνετ και εδώ είμαστε αν έχεις κάποια απορία.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φανταστηκα.. ναι ξερω για το intonation , απλα ειχα μεχρι τωρα strat style τρεμολο και το εφτιαχνα απο τα βαγονακια.

ευχαριστω και παλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ακόμα μια ερώτηση.

Οκ, ήρθε ο λεβιες, όλα οκ.

Η αλενοβιδα από πίσω, με το ελατήριο,  δεν έχω καταλάβει τι κάνει.

Ξέρει κανείς?

 

20220525_162529.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι κάτι για ελατήριο.

Γενικά το συγκεκριμένο παρτ είναι αυτο που κρατάει το τρεμολο αρμ (που μπαίνει απο την άλλη μεριά). Αν π.χ. έχοντας το αρμ στην θέση του και βιδωμένο και παραταύτα έχεις τζόγο, και δεν μένει απολύτως σταθερό, τότε θέλει βίδωμα (ελαφρώς και με προσοχή πάντα) το άλεν που δείχνεις στην φώτο.

btw μήπως το σαντλ της ψιλής Μι είναι πολυ μπροστά? θεν πρέπει να βρίσκει σώμα στο ντάιβ. Προσοχή μη πάρεις καμια σπείρα στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ενα ελατηριακι εκει στην βαση, οσο ξεσφυγγεις ξεδυπλωνεται.

 

τελος παντων.. ενταξει καλα εχει κατσει το arm, οποτε οκ.

ναι το βαγονακι ηταν πολυ μπροστα, το εχω επαναφερει... να ταν μονο αυτο..😆

η κιθαρα ηταν χρονια παρατημενη χρόνια,καταλαβαινεις σε τι κατασταση ηταν...🤪

μια βδομαδα ασχολουμαι να την σουλουπωσω, τωρα την εστησα επιτελους.. μονο intonation εμεινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ήλθες στον μαγικό κόσμο των Ibanez! πλέον παίζω με στρατ και ασχολούμαι περισσότερο με μουσική, και λιγότερο με συντήρηση και βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου